| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aineellistumat | Genetiivi | aineellistuman |
| Monikon genetiivi | aineellistumien | Partitiivi | aineellistumaa |
| Monikon partitiivi | aineellistumia | Inessiivi | aineellistumassa |
| Monikon inessiivi | aineellistumissa | Elatiivi | aineellistumasta |
| Monikon elatiivi | aineellistumista | Illatiivi | aineellistumaan |
| Monikon illatiivi | aineellistumiin | Adessiivi | aineellistumalla |
| Monikon adessiivi | aineellistumilla | Ablatiivi | aineellistumalta |
| Monikon ablatiivi | aineellistumilta | Allatiivi | aineellistumalle |
| Monikon allatiivi | aineellistumille | Essiivi | aineellistumana |
| Monikon essiivi | aineellistumina | Translatiivi | aineellistumaksi |
| Monikon translatiivi | aineellistumiksi | Monikon instruktiivi | aineellistumin |
| Abessiivi | aineellistumatta | Monikon abessiivi | aineellistumitta |
| Monikon akkusatiivi | aineellistumat |