Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUK
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
5.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
6.
7.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. liikkeellä, liikkeessä oleva, liikkumaan kykenevä

Taivutusmuodot

MonikkoliikkuvatMonikkoliikkuvani
MonikkoliikkuvasiMonikkoliikkuvamme
MonikkoliikkuvanneMonikkoliikkuvansa
GenetiiviliikkuvanGenetiiviliikkuvani
GenetiiviliikkuvasiGenetiiviliikkuvamme
GenetiiviliikkuvanneGenetiiviliikkuvansa
Monikon genetiiviliikkuvienMonikon genetiiviliikkuvieni
Monikon genetiiviliikkuviesiMonikon genetiiviliikkuviemme
Monikon genetiiviliikkuvienneMonikon genetiiviliikkuviensa
PartitiiviliikkuvaaPartitiiviliikkuvaani
PartitiiviliikkuvaasiPartitiiviliikkuvaamme
PartitiiviliikkuvaannePartitiiviliikkuvaansa
Monikon partitiiviliikkuviaMonikon partitiiviliikkuviani
Monikon partitiiviliikkuviasiMonikon partitiiviliikkuviamme
Monikon partitiiviliikkuvianneMonikon partitiiviliikkuviaan
Monikon partitiiviliikkuviansaInessiiviliikkuvassa
InessiiviliikkuvassaniInessiiviliikkuvassasi
InessiiviliikkuvassammeInessiiviliikkuvassanne
InessiiviliikkuvassaanInessiiviliikkuvassansa
Monikon inessiiviliikkuvissaMonikon inessiiviliikkuvissani
Monikon inessiiviliikkuvissasiMonikon inessiiviliikkuvissamme
Monikon inessiiviliikkuvissanneMonikon inessiiviliikkuvissaan
Monikon inessiiviliikkuvissansaElatiiviliikkuvasta
ElatiiviliikkuvastaniElatiiviliikkuvastasi
ElatiiviliikkuvastammeElatiiviliikkuvastanne
ElatiiviliikkuvastaanElatiiviliikkuvastansa
Monikon elatiiviliikkuvistaMonikon elatiiviliikkuvistani
Monikon elatiiviliikkuvistasiMonikon elatiiviliikkuvistamme
Monikon elatiiviliikkuvistanneMonikon elatiiviliikkuvistaan
Monikon elatiiviliikkuvistansaIllatiiviliikkuvaan
IllatiiviliikkuvaaniIllatiiviliikkuvaasi
IllatiiviliikkuvaammeIllatiiviliikkuvaanne
IllatiiviliikkuvaansaMonikon illatiiviliikkuviin
Monikon illatiiviliikkuviiniMonikon illatiiviliikkuviisi
Monikon illatiiviliikkuviimmeMonikon illatiiviliikkuviinne
Monikon illatiiviliikkuviinsaAdessiiviliikkuvalla
AdessiiviliikkuvallaniAdessiiviliikkuvallasi
AdessiiviliikkuvallammeAdessiiviliikkuvallanne
AdessiiviliikkuvallaanAdessiiviliikkuvallansa
Monikon adessiiviliikkuvillaMonikon adessiiviliikkuvillani
Monikon adessiiviliikkuvillasiMonikon adessiiviliikkuvillamme
Monikon adessiiviliikkuvillanneMonikon adessiiviliikkuvillaan
Monikon adessiiviliikkuvillansaAblatiiviliikkuvalta
AblatiiviliikkuvaltaniAblatiiviliikkuvaltasi
AblatiiviliikkuvaltammeAblatiiviliikkuvaltanne
AblatiiviliikkuvaltaanAblatiiviliikkuvaltansa
Monikon ablatiiviliikkuviltaMonikon ablatiiviliikkuviltani
Monikon ablatiiviliikkuviltasiMonikon ablatiiviliikkuviltamme
Monikon ablatiiviliikkuviltanneMonikon ablatiiviliikkuviltaan
Monikon ablatiiviliikkuviltansaAllatiiviliikkuvalle
AllatiiviliikkuvalleniAllatiiviliikkuvallesi
AllatiiviliikkuvallemmeAllatiiviliikkuvallenne
AllatiiviliikkuvalleenAllatiiviliikkuvallensa
Monikon allatiiviliikkuvilleMonikon allatiiviliikkuvilleni
Monikon allatiiviliikkuvillesiMonikon allatiiviliikkuvillemme
Monikon allatiiviliikkuvillenneMonikon allatiiviliikkuvilleen
Monikon allatiiviliikkuvillensaEssiiviliikkuvana
EssiiviliikkuvananiEssiiviliikkuvanasi
EssiiviliikkuvanammeEssiiviliikkuvananne
EssiiviliikkuvanaanEssiiviliikkuvanansa
Monikon essiiviliikkuvinaMonikon essiiviliikkuvinani
Monikon essiiviliikkuvinasiMonikon essiiviliikkuvinamme
Monikon essiiviliikkuvinanneMonikon essiiviliikkuvinaan
Monikon essiiviliikkuvinansaTranslatiiviliikkuvaksi
TranslatiiviliikkuvakseniTranslatiiviliikkuvaksesi
TranslatiiviliikkuvaksemmeTranslatiiviliikkuvaksenne
TranslatiiviliikkuvakseenTranslatiiviliikkuvaksensa
Monikon translatiiviliikkuviksiMonikon translatiiviliikkuvikseni
Monikon translatiiviliikkuviksesiMonikon translatiiviliikkuviksemme
Monikon translatiiviliikkuviksenneMonikon translatiiviliikkuvikseen
Monikon translatiiviliikkuviksensaMonikon instruktiiviliikkuvin
AbessiiviliikkuvattaAbessiiviliikkuvattani
AbessiiviliikkuvattasiAbessiiviliikkuvattamme
AbessiiviliikkuvattanneAbessiiviliikkuvattaan
AbessiiviliikkuvattansaMonikon abessiiviliikkuvitta
Monikon abessiiviliikkuvittaniMonikon abessiiviliikkuvittasi
Monikon abessiiviliikkuvittammeMonikon abessiiviliikkuvittanne
Monikon abessiiviliikkuvittaanMonikon abessiiviliikkuvittansa
Monikon komitatiiviliikkuvineMonikon komitatiiviliikkuvineni
Monikon komitatiiviliikkuvinesiMonikon komitatiiviliikkuvinemme
Monikon komitatiiviliikkuvinenneMonikon komitatiiviliikkuvineen
Monikon komitatiiviliikkuvinensaMonikon akkusatiiviliikkuvat
Monikon akkusatiiviliikkuvaniMonikon akkusatiiviliikkuvasi
Monikon akkusatiiviliikkuvammeMonikon akkusatiiviliikkuvanne
Monikon akkusatiiviliikkuvansaAkkusatiiviliikkuvani
AkkusatiiviliikkuvasiAkkusatiiviliikkuvamme
AkkusatiiviliikkuvanneAkkusatiiviliikkuvansa