| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| Monikko | liikkuvat | Monikko | liikkuvani |
| Monikko | liikkuvasi | Monikko | liikkuvamme |
| Monikko | liikkuvanne | Monikko | liikkuvansa |
| Genetiivi | liikkuvan | Genetiivi | liikkuvani |
| Genetiivi | liikkuvasi | Genetiivi | liikkuvamme |
| Genetiivi | liikkuvanne | Genetiivi | liikkuvansa |
| Monikon genetiivi | liikkuvien | Monikon genetiivi | liikkuvieni |
| Monikon genetiivi | liikkuviesi | Monikon genetiivi | liikkuviemme |
| Monikon genetiivi | liikkuvienne | Monikon genetiivi | liikkuviensa |
| Partitiivi | liikkuvaa | Partitiivi | liikkuvaani |
| Partitiivi | liikkuvaasi | Partitiivi | liikkuvaamme |
| Partitiivi | liikkuvaanne | Partitiivi | liikkuvaansa |
| Monikon partitiivi | liikkuvia | Monikon partitiivi | liikkuviani |
| Monikon partitiivi | liikkuviasi | Monikon partitiivi | liikkuviamme |
| Monikon partitiivi | liikkuvianne | Monikon partitiivi | liikkuviaan |
| Monikon partitiivi | liikkuviansa | Inessiivi | liikkuvassa |
| Inessiivi | liikkuvassani | Inessiivi | liikkuvassasi |
| Inessiivi | liikkuvassamme | Inessiivi | liikkuvassanne |
| Inessiivi | liikkuvassaan | Inessiivi | liikkuvassansa |
| Monikon inessiivi | liikkuvissa | Monikon inessiivi | liikkuvissani |
| Monikon inessiivi | liikkuvissasi | Monikon inessiivi | liikkuvissamme |
| Monikon inessiivi | liikkuvissanne | Monikon inessiivi | liikkuvissaan |
| Monikon inessiivi | liikkuvissansa | Elatiivi | liikkuvasta |
| Elatiivi | liikkuvastani | Elatiivi | liikkuvastasi |
| Elatiivi | liikkuvastamme | Elatiivi | liikkuvastanne |
| Elatiivi | liikkuvastaan | Elatiivi | liikkuvastansa |
| Monikon elatiivi | liikkuvista | Monikon elatiivi | liikkuvistani |
| Monikon elatiivi | liikkuvistasi | Monikon elatiivi | liikkuvistamme |
| Monikon elatiivi | liikkuvistanne | Monikon elatiivi | liikkuvistaan |
| Monikon elatiivi | liikkuvistansa | Illatiivi | liikkuvaan |
| Illatiivi | liikkuvaani | Illatiivi | liikkuvaasi |
| Illatiivi | liikkuvaamme | Illatiivi | liikkuvaanne |
| Illatiivi | liikkuvaansa | Monikon illatiivi | liikkuviin |
| Monikon illatiivi | liikkuviini | Monikon illatiivi | liikkuviisi |
| Monikon illatiivi | liikkuviimme | Monikon illatiivi | liikkuviinne |
| Monikon illatiivi | liikkuviinsa | Adessiivi | liikkuvalla |
| Adessiivi | liikkuvallani | Adessiivi | liikkuvallasi |
| Adessiivi | liikkuvallamme | Adessiivi | liikkuvallanne |
| Adessiivi | liikkuvallaan | Adessiivi | liikkuvallansa |
| Monikon adessiivi | liikkuvilla | Monikon adessiivi | liikkuvillani |
| Monikon adessiivi | liikkuvillasi | Monikon adessiivi | liikkuvillamme |
| Monikon adessiivi | liikkuvillanne | Monikon adessiivi | liikkuvillaan |
| Monikon adessiivi | liikkuvillansa | Ablatiivi | liikkuvalta |
| Ablatiivi | liikkuvaltani | Ablatiivi | liikkuvaltasi |
| Ablatiivi | liikkuvaltamme | Ablatiivi | liikkuvaltanne |
| Ablatiivi | liikkuvaltaan | Ablatiivi | liikkuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | liikkuvilta | Monikon ablatiivi | liikkuviltani |
| Monikon ablatiivi | liikkuviltasi | Monikon ablatiivi | liikkuviltamme |
| Monikon ablatiivi | liikkuviltanne | Monikon ablatiivi | liikkuviltaan |
| Monikon ablatiivi | liikkuviltansa | Allatiivi | liikkuvalle |
| Allatiivi | liikkuvalleni | Allatiivi | liikkuvallesi |
| Allatiivi | liikkuvallemme | Allatiivi | liikkuvallenne |
| Allatiivi | liikkuvalleen | Allatiivi | liikkuvallensa |
| Monikon allatiivi | liikkuville | Monikon allatiivi | liikkuvilleni |
| Monikon allatiivi | liikkuvillesi | Monikon allatiivi | liikkuvillemme |
| Monikon allatiivi | liikkuvillenne | Monikon allatiivi | liikkuvilleen |
| Monikon allatiivi | liikkuvillensa | Essiivi | liikkuvana |
| Essiivi | liikkuvanani | Essiivi | liikkuvanasi |
| Essiivi | liikkuvanamme | Essiivi | liikkuvananne |
| Essiivi | liikkuvanaan | Essiivi | liikkuvanansa |
| Monikon essiivi | liikkuvina | Monikon essiivi | liikkuvinani |
| Monikon essiivi | liikkuvinasi | Monikon essiivi | liikkuvinamme |
| Monikon essiivi | liikkuvinanne | Monikon essiivi | liikkuvinaan |
| Monikon essiivi | liikkuvinansa | Translatiivi | liikkuvaksi |
| Translatiivi | liikkuvakseni | Translatiivi | liikkuvaksesi |
| Translatiivi | liikkuvaksemme | Translatiivi | liikkuvaksenne |
| Translatiivi | liikkuvakseen | Translatiivi | liikkuvaksensa |
| Monikon translatiivi | liikkuviksi | Monikon translatiivi | liikkuvikseni |
| Monikon translatiivi | liikkuviksesi | Monikon translatiivi | liikkuviksemme |
| Monikon translatiivi | liikkuviksenne | Monikon translatiivi | liikkuvikseen |
| Monikon translatiivi | liikkuviksensa | Monikon instruktiivi | liikkuvin |
| Abessiivi | liikkuvatta | Abessiivi | liikkuvattani |
| Abessiivi | liikkuvattasi | Abessiivi | liikkuvattamme |
| Abessiivi | liikkuvattanne | Abessiivi | liikkuvattaan |
| Abessiivi | liikkuvattansa | Monikon abessiivi | liikkuvitta |
| Monikon abessiivi | liikkuvittani | Monikon abessiivi | liikkuvittasi |
| Monikon abessiivi | liikkuvittamme | Monikon abessiivi | liikkuvittanne |
| Monikon abessiivi | liikkuvittaan | Monikon abessiivi | liikkuvittansa |
| Monikon komitatiivi | liikkuvine | Monikon komitatiivi | liikkuvineni |
| Monikon komitatiivi | liikkuvinesi | Monikon komitatiivi | liikkuvinemme |
| Monikon komitatiivi | liikkuvinenne | Monikon komitatiivi | liikkuvineen |
| Monikon komitatiivi | liikkuvinensa | Monikon akkusatiivi | liikkuvat |
| Monikon akkusatiivi | liikkuvani | Monikon akkusatiivi | liikkuvasi |
| Monikon akkusatiivi | liikkuvamme | Monikon akkusatiivi | liikkuvanne |
| Monikon akkusatiivi | liikkuvansa | Akkusatiivi | liikkuvani |
| Akkusatiivi | liikkuvasi | Akkusatiivi | liikkuvamme |
| Akkusatiivi | liikkuvanne | Akkusatiivi | liikkuvansa |