| Monikko | dopamiinit | Genetiivi | dopamiinin |
| Monikon genetiivi | dopamiinien | Partitiivi | dopamiinia |
| Monikon partitiivi | dopamiineja | Inessiivi | dopamiinissa |
| Monikon inessiivi | dopamiineissa | Elatiivi | dopamiinista |
| Monikon elatiivi | dopamiineista | Illatiivi | dopamiiniin |
| Monikon illatiivi | dopamiineihin | Adessiivi | dopamiinilla |
| Monikon adessiivi | dopamiineilla | Ablatiivi | dopamiinilta |
| Monikon ablatiivi | dopamiineilta | Allatiivi | dopamiinille |
| Monikon allatiivi | dopamiineille | Essiivi | dopamiinina |
| Monikon essiivi | dopamiineina | Translatiivi | dopamiiniksi |
| Monikon translatiivi | dopamiineiksi | Monikon instruktiivi | dopamiinein |
| Abessiivi | dopamiinitta | Monikon abessiivi | dopamiineitta |
| Monikon akkusatiivi | dopamiinit |