| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | akkamaiset | Monikko | akkamaiseni |
| Monikko | akkamaisesi | Monikko | akkamaisemme |
| Monikko | akkamaisenne | Monikko | akkamaisensa |
| Genetiivi | akkamaisen | Genetiivi | akkamaiseni |
| Genetiivi | akkamaisesi | Genetiivi | akkamaisemme |
| Genetiivi | akkamaisenne | Genetiivi | akkamaisensa |
| Monikon genetiivi | akkamaisten | Monikon genetiivi | akkamaisien |
| Monikon genetiivi | akkamaisteni | Monikon genetiivi | akkamaisieni |
| Monikon genetiivi | akkamaistesi | Monikon genetiivi | akkamaisiesi |
| Monikon genetiivi | akkamaistemme | Monikon genetiivi | akkamaisiemme |
| Monikon genetiivi | akkamaistenne | Monikon genetiivi | akkamaisienne |
| Monikon genetiivi | akkamaistensa | Monikon genetiivi | akkamaisiensa |
| Partitiivi | akkamaista | Partitiivi | akkamaistani |
| Partitiivi | akkamaistasi | Partitiivi | akkamaistamme |
| Partitiivi | akkamaistanne | Partitiivi | akkamaistaan |
| Partitiivi | akkamaistansa | Monikon partitiivi | akkamaisia |
| Monikon partitiivi | akkamaisiani | Monikon partitiivi | akkamaisiasi |
| Monikon partitiivi | akkamaisiamme | Monikon partitiivi | akkamaisianne |
| Monikon partitiivi | akkamaisiaan | Monikon partitiivi | akkamaisiansa |
| Inessiivi | akkamaisessa | Inessiivi | akkamaisessani |
| Inessiivi | akkamaisessasi | Inessiivi | akkamaisessamme |
| Inessiivi | akkamaisessanne | Inessiivi | akkamaisessaan |
| Inessiivi | akkamaisessansa | Monikon inessiivi | akkamaisissa |
| Monikon inessiivi | akkamaisissani | Monikon inessiivi | akkamaisissasi |
| Monikon inessiivi | akkamaisissamme | Monikon inessiivi | akkamaisissanne |
| Monikon inessiivi | akkamaisissaan | Monikon inessiivi | akkamaisissansa |
| Elatiivi | akkamaisesta | Elatiivi | akkamaisestani |
| Elatiivi | akkamaisestasi | Elatiivi | akkamaisestamme |
| Elatiivi | akkamaisestanne | Elatiivi | akkamaisestaan |
| Elatiivi | akkamaisestansa | Monikon elatiivi | akkamaisista |
| Monikon elatiivi | akkamaisistani | Monikon elatiivi | akkamaisistasi |
| Monikon elatiivi | akkamaisistamme | Monikon elatiivi | akkamaisistanne |
| Monikon elatiivi | akkamaisistaan | Monikon elatiivi | akkamaisistansa |
| Illatiivi | akkamaiseen | Illatiivi | akkamaiseeni |
| Illatiivi | akkamaiseesi | Illatiivi | akkamaiseemme |
| Illatiivi | akkamaiseenne | Illatiivi | akkamaiseensa |
| Monikon illatiivi | akkamaisiin | Monikon illatiivi | akkamaisiini |
| Monikon illatiivi | akkamaisiisi | Monikon illatiivi | akkamaisiimme |
| Monikon illatiivi | akkamaisiinne | Monikon illatiivi | akkamaisiinsa |
| Adessiivi | akkamaisella | Adessiivi | akkamaisellani |
| Adessiivi | akkamaisellasi | Adessiivi | akkamaisellamme |
| Adessiivi | akkamaisellanne | Adessiivi | akkamaisellaan |
| Adessiivi | akkamaisellansa | Monikon adessiivi | akkamaisilla |
| Monikon adessiivi | akkamaisillani | Monikon adessiivi | akkamaisillasi |
| Monikon adessiivi | akkamaisillamme | Monikon adessiivi | akkamaisillanne |
| Monikon adessiivi | akkamaisillaan | Monikon adessiivi | akkamaisillansa |
| Ablatiivi | akkamaiselta | Ablatiivi | akkamaiseltani |
| Ablatiivi | akkamaiseltasi | Ablatiivi | akkamaiseltamme |
| Ablatiivi | akkamaiseltanne | Ablatiivi | akkamaiseltaan |
| Ablatiivi | akkamaiseltansa | Monikon ablatiivi | akkamaisilta |
| Monikon ablatiivi | akkamaisiltani | Monikon ablatiivi | akkamaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | akkamaisiltamme | Monikon ablatiivi | akkamaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | akkamaisiltaan | Monikon ablatiivi | akkamaisiltansa |
| Allatiivi | akkamaiselle | Allatiivi | akkamaiselleni |
| Allatiivi | akkamaisellesi | Allatiivi | akkamaisellemme |
| Allatiivi | akkamaisellenne | Allatiivi | akkamaiselleen |
| Allatiivi | akkamaisellensa | Monikon allatiivi | akkamaisille |
| Monikon allatiivi | akkamaisilleni | Monikon allatiivi | akkamaisillesi |
| Monikon allatiivi | akkamaisillemme | Monikon allatiivi | akkamaisillenne |
| Monikon allatiivi | akkamaisilleen | Monikon allatiivi | akkamaisillensa |
| Essiivi | akkamaisena | Essiivi | akkamaisenani |
| Essiivi | akkamaisenasi | Essiivi | akkamaisenamme |
| Essiivi | akkamaisenanne | Essiivi | akkamaisenaan |
| Essiivi | akkamaisenansa | Monikon essiivi | akkamaisina |
| Monikon essiivi | akkamaisinani | Monikon essiivi | akkamaisinasi |
| Monikon essiivi | akkamaisinamme | Monikon essiivi | akkamaisinanne |
| Monikon essiivi | akkamaisinaan | Monikon essiivi | akkamaisinansa |
| Translatiivi | akkamaiseksi | Translatiivi | akkamaisekseni |
| Translatiivi | akkamaiseksesi | Translatiivi | akkamaiseksemme |
| Translatiivi | akkamaiseksenne | Translatiivi | akkamaisekseen |
| Translatiivi | akkamaiseksensa | Monikon translatiivi | akkamaisiksi |
| Monikon translatiivi | akkamaisikseni | Monikon translatiivi | akkamaisiksesi |
| Monikon translatiivi | akkamaisiksemme | Monikon translatiivi | akkamaisiksenne |
| Monikon translatiivi | akkamaisikseen | Monikon translatiivi | akkamaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | akkamaisin | Abessiivi | akkamaisetta |
| Abessiivi | akkamaisettani | Abessiivi | akkamaisettasi |
| Abessiivi | akkamaisettamme | Abessiivi | akkamaisettanne |
| Abessiivi | akkamaisettaan | Abessiivi | akkamaisettansa |
| Monikon abessiivi | akkamaisitta | Monikon abessiivi | akkamaisittani |
| Monikon abessiivi | akkamaisittasi | Monikon abessiivi | akkamaisittamme |
| Monikon abessiivi | akkamaisittanne | Monikon abessiivi | akkamaisittaan |
| Monikon abessiivi | akkamaisittansa | Monikon komitatiivi | akkamaisine |
| Monikon komitatiivi | akkamaisineni | Monikon komitatiivi | akkamaisinesi |
| Monikon komitatiivi | akkamaisinemme | Monikon komitatiivi | akkamaisinenne |
| Monikon komitatiivi | akkamaisineen | Monikon komitatiivi | akkamaisinensa |
| Komparatiivi | akkamaisempi | Superlatiivi | akkamaisin |
| Monikon akkusatiivi | akkamaiset | Monikon akkusatiivi | akkamaiseni |
| Monikon akkusatiivi | akkamaisesi | Monikon akkusatiivi | akkamaisemme |
| Monikon akkusatiivi | akkamaisenne | Monikon akkusatiivi | akkamaisensa |
| Akkusatiivi | akkamaiseni | Akkusatiivi | akkamaisesi |
| Akkusatiivi | akkamaisemme | Akkusatiivi | akkamaisenne |
| Akkusatiivi | akkamaisensa |