Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUK

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (halventava) naismainen; naisellisesti tai naisen tavoin käyttäytyvästä miehestä

Taivutusmuodot

MonikkoakkamaisetMonikkoakkamaiseni
MonikkoakkamaisesiMonikkoakkamaisemme
MonikkoakkamaisenneMonikkoakkamaisensa
GenetiiviakkamaisenGenetiiviakkamaiseni
GenetiiviakkamaisesiGenetiiviakkamaisemme
GenetiiviakkamaisenneGenetiiviakkamaisensa
Monikon genetiiviakkamaistenMonikon genetiiviakkamaisien
Monikon genetiiviakkamaisteniMonikon genetiiviakkamaisieni
Monikon genetiiviakkamaistesiMonikon genetiiviakkamaisiesi
Monikon genetiiviakkamaistemmeMonikon genetiiviakkamaisiemme
Monikon genetiiviakkamaistenneMonikon genetiiviakkamaisienne
Monikon genetiiviakkamaistensaMonikon genetiiviakkamaisiensa
PartitiiviakkamaistaPartitiiviakkamaistani
PartitiiviakkamaistasiPartitiiviakkamaistamme
PartitiiviakkamaistannePartitiiviakkamaistaan
PartitiiviakkamaistansaMonikon partitiiviakkamaisia
Monikon partitiiviakkamaisianiMonikon partitiiviakkamaisiasi
Monikon partitiiviakkamaisiammeMonikon partitiiviakkamaisianne
Monikon partitiiviakkamaisiaanMonikon partitiiviakkamaisiansa
InessiiviakkamaisessaInessiiviakkamaisessani
InessiiviakkamaisessasiInessiiviakkamaisessamme
InessiiviakkamaisessanneInessiiviakkamaisessaan
InessiiviakkamaisessansaMonikon inessiiviakkamaisissa
Monikon inessiiviakkamaisissaniMonikon inessiiviakkamaisissasi
Monikon inessiiviakkamaisissammeMonikon inessiiviakkamaisissanne
Monikon inessiiviakkamaisissaanMonikon inessiiviakkamaisissansa
ElatiiviakkamaisestaElatiiviakkamaisestani
ElatiiviakkamaisestasiElatiiviakkamaisestamme
ElatiiviakkamaisestanneElatiiviakkamaisestaan
ElatiiviakkamaisestansaMonikon elatiiviakkamaisista
Monikon elatiiviakkamaisistaniMonikon elatiiviakkamaisistasi
Monikon elatiiviakkamaisistammeMonikon elatiiviakkamaisistanne
Monikon elatiiviakkamaisistaanMonikon elatiiviakkamaisistansa
IllatiiviakkamaiseenIllatiiviakkamaiseeni
IllatiiviakkamaiseesiIllatiiviakkamaiseemme
IllatiiviakkamaiseenneIllatiiviakkamaiseensa
Monikon illatiiviakkamaisiinMonikon illatiiviakkamaisiini
Monikon illatiiviakkamaisiisiMonikon illatiiviakkamaisiimme
Monikon illatiiviakkamaisiinneMonikon illatiiviakkamaisiinsa
AdessiiviakkamaisellaAdessiiviakkamaisellani
AdessiiviakkamaisellasiAdessiiviakkamaisellamme
AdessiiviakkamaisellanneAdessiiviakkamaisellaan
AdessiiviakkamaisellansaMonikon adessiiviakkamaisilla
Monikon adessiiviakkamaisillaniMonikon adessiiviakkamaisillasi
Monikon adessiiviakkamaisillammeMonikon adessiiviakkamaisillanne
Monikon adessiiviakkamaisillaanMonikon adessiiviakkamaisillansa
AblatiiviakkamaiseltaAblatiiviakkamaiseltani
AblatiiviakkamaiseltasiAblatiiviakkamaiseltamme
AblatiiviakkamaiseltanneAblatiiviakkamaiseltaan
AblatiiviakkamaiseltansaMonikon ablatiiviakkamaisilta
Monikon ablatiiviakkamaisiltaniMonikon ablatiiviakkamaisiltasi
Monikon ablatiiviakkamaisiltammeMonikon ablatiiviakkamaisiltanne
Monikon ablatiiviakkamaisiltaanMonikon ablatiiviakkamaisiltansa
AllatiiviakkamaiselleAllatiiviakkamaiselleni
AllatiiviakkamaisellesiAllatiiviakkamaisellemme
AllatiiviakkamaisellenneAllatiiviakkamaiselleen
AllatiiviakkamaisellensaMonikon allatiiviakkamaisille
Monikon allatiiviakkamaisilleniMonikon allatiiviakkamaisillesi
Monikon allatiiviakkamaisillemmeMonikon allatiiviakkamaisillenne
Monikon allatiiviakkamaisilleenMonikon allatiiviakkamaisillensa
EssiiviakkamaisenaEssiiviakkamaisenani
EssiiviakkamaisenasiEssiiviakkamaisenamme
EssiiviakkamaisenanneEssiiviakkamaisenaan
EssiiviakkamaisenansaMonikon essiiviakkamaisina
Monikon essiiviakkamaisinaniMonikon essiiviakkamaisinasi
Monikon essiiviakkamaisinammeMonikon essiiviakkamaisinanne
Monikon essiiviakkamaisinaanMonikon essiiviakkamaisinansa
TranslatiiviakkamaiseksiTranslatiiviakkamaisekseni
TranslatiiviakkamaiseksesiTranslatiiviakkamaiseksemme
TranslatiiviakkamaiseksenneTranslatiiviakkamaisekseen
TranslatiiviakkamaiseksensaMonikon translatiiviakkamaisiksi
Monikon translatiiviakkamaisikseniMonikon translatiiviakkamaisiksesi
Monikon translatiiviakkamaisiksemmeMonikon translatiiviakkamaisiksenne
Monikon translatiiviakkamaisikseenMonikon translatiiviakkamaisiksensa
Monikon instruktiiviakkamaisinAbessiiviakkamaisetta
AbessiiviakkamaisettaniAbessiiviakkamaisettasi
AbessiiviakkamaisettammeAbessiiviakkamaisettanne
AbessiiviakkamaisettaanAbessiiviakkamaisettansa
Monikon abessiiviakkamaisittaMonikon abessiiviakkamaisittani
Monikon abessiiviakkamaisittasiMonikon abessiiviakkamaisittamme
Monikon abessiiviakkamaisittanneMonikon abessiiviakkamaisittaan
Monikon abessiiviakkamaisittansaMonikon komitatiiviakkamaisine
Monikon komitatiiviakkamaisineniMonikon komitatiiviakkamaisinesi
Monikon komitatiiviakkamaisinemmeMonikon komitatiiviakkamaisinenne
Monikon komitatiiviakkamaisineenMonikon komitatiiviakkamaisinensa
KomparatiiviakkamaisempiSuperlatiiviakkamaisin
Monikon akkusatiiviakkamaisetMonikon akkusatiiviakkamaiseni
Monikon akkusatiiviakkamaisesiMonikon akkusatiiviakkamaisemme
Monikon akkusatiiviakkamaisenneMonikon akkusatiiviakkamaisensa
AkkusatiiviakkamaiseniAkkusatiiviakkamaisesi
AkkusatiiviakkamaisemmeAkkusatiiviakkamaisenne
Akkusatiiviakkamaisensa

Luokat