| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | slangi, amerikanenglanti | |
| Monikko | autonrotiskot | Genetiivi | autonrotiskon |
| Monikon genetiivi | autonrotiskojen | Monikon genetiivi | autonrotiskoiden |
| Monikon genetiivi | autonrotiskoitten | Partitiivi | autonrotiskoa |
| Monikon partitiivi | autonrotiskoja | Monikon partitiivi | autonrotiskoita |
| Inessiivi | autonrotiskossa | Monikon inessiivi | autonrotiskoissa |
| Elatiivi | autonrotiskosta | Monikon elatiivi | autonrotiskoista |
| Illatiivi | autonrotiskoon | Monikon illatiivi | autonrotiskoihin |
| Adessiivi | autonrotiskolla | Monikon adessiivi | autonrotiskoilla |
| Ablatiivi | autonrotiskolta | Monikon ablatiivi | autonrotiskoilta |
| Allatiivi | autonrotiskolle | Monikon allatiivi | autonrotiskoille |
| Essiivi | autonrotiskona | Monikon essiivi | autonrotiskoina |
| Translatiivi | autonrotiskoksi | Monikon translatiivi | autonrotiskoiksi |
| Monikon instruktiivi | autonrotiskoin | Abessiivi | autonrotiskotta |
| Monikon abessiivi | autonrotiskoitta | Monikon akkusatiivi | autonrotiskot |