| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | board, leg, tack |
| espanja | curso, rumbo |
| saksa | Schlag |
| venäjä | галс (gals) |
| Monikko | luovit | Genetiivi | luovin |
| Monikon genetiivi | luovien | Partitiivi | luovia |
| Monikon partitiivi | luoveja | Inessiivi | luovissa |
| Monikon inessiivi | luoveissa | Elatiivi | luovista |
| Monikon elatiivi | luoveista | Illatiivi | luoviin |
| Monikon illatiivi | luoveihin | Adessiivi | luovilla |
| Monikon adessiivi | luoveilla | Ablatiivi | luovilta |
| Monikon ablatiivi | luoveilta | Allatiivi | luoville |
| Monikon allatiivi | luoveille | Essiivi | luovina |
| Monikon essiivi | luoveina | Translatiivi | luoviksi |
| Monikon translatiivi | luoveiksi | Monikon instruktiivi | luovein |
| Abessiivi | luovitta | Monikon abessiivi | luoveitta |
| Monikon akkusatiivi | luovit |