Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | tahmeimmat | Monikko | tahmeimpani |
| Monikko | tahmeimpasi | Monikko | tahmeimpamme |
| Monikko | tahmeimpanne | Monikko | tahmeimpansa |
| Genetiivi | tahmeimman | Genetiivi | tahmeimpani |
| Genetiivi | tahmeimpasi | Genetiivi | tahmeimpamme |
| Genetiivi | tahmeimpanne | Genetiivi | tahmeimpansa |
| Monikon genetiivi | tahmeimpien | Monikon genetiivi | tahmeinten |
| Monikon genetiivi | tahmeimpieni | Monikon genetiivi | tahmeinteni |
| Monikon genetiivi | tahmeimpiesi | Monikon genetiivi | tahmeintesi |
| Monikon genetiivi | tahmeimpiemme | Monikon genetiivi | tahmeintemme |
| Monikon genetiivi | tahmeimpienne | Monikon genetiivi | tahmeintenne |
| Monikon genetiivi | tahmeimpiensa | Monikon genetiivi | tahmeintensa |
| Partitiivi | tahmeinta | Partitiivi | tahmeintani |
| Partitiivi | tahmeintasi | Partitiivi | tahmeintamme |
| Partitiivi | tahmeintanne | Partitiivi | tahmeintaan |
| Partitiivi | tahmeintansa | Monikon partitiivi | tahmeimpia |
| Monikon partitiivi | tahmeimpiani | Monikon partitiivi | tahmeimpiasi |
| Monikon partitiivi | tahmeimpiamme | Monikon partitiivi | tahmeimpianne |
| Monikon partitiivi | tahmeimpiaan | Monikon partitiivi | tahmeimpiansa |
| Inessiivi | tahmeimmassa | Inessiivi | tahmeimmassani |
| Inessiivi | tahmeimmassasi | Inessiivi | tahmeimmassamme |
| Inessiivi | tahmeimmassanne | Inessiivi | tahmeimmassaan |
| Inessiivi | tahmeimmassansa | Monikon inessiivi | tahmeimmissa |
| Monikon inessiivi | tahmeimmissani | Monikon inessiivi | tahmeimmissasi |
| Monikon inessiivi | tahmeimmissamme | Monikon inessiivi | tahmeimmissanne |
| Monikon inessiivi | tahmeimmissaan | Monikon inessiivi | tahmeimmissansa |
| Elatiivi | tahmeimmasta | Elatiivi | tahmeimmastani |
| Elatiivi | tahmeimmastasi | Elatiivi | tahmeimmastamme |
| Elatiivi | tahmeimmastanne | Elatiivi | tahmeimmastaan |
| Elatiivi | tahmeimmastansa | Monikon elatiivi | tahmeimmista |
| Monikon elatiivi | tahmeimmistani | Monikon elatiivi | tahmeimmistasi |
| Monikon elatiivi | tahmeimmistamme | Monikon elatiivi | tahmeimmistanne |
| Monikon elatiivi | tahmeimmistaan | Monikon elatiivi | tahmeimmistansa |
| Illatiivi | tahmeimpaan | Illatiivi | tahmeimpaani |
| Illatiivi | tahmeimpaasi | Illatiivi | tahmeimpaamme |
| Illatiivi | tahmeimpaanne | Illatiivi | tahmeimpaansa |
| Monikon illatiivi | tahmeimpiin | Monikon illatiivi | tahmeimpiini |
| Monikon illatiivi | tahmeimpiisi | Monikon illatiivi | tahmeimpiimme |
| Monikon illatiivi | tahmeimpiinne | Monikon illatiivi | tahmeimpiinsa |
| Adessiivi | tahmeimmalla | Adessiivi | tahmeimmallani |
| Adessiivi | tahmeimmallasi | Adessiivi | tahmeimmallamme |
| Adessiivi | tahmeimmallanne | Adessiivi | tahmeimmallaan |
| Adessiivi | tahmeimmallansa | Monikon adessiivi | tahmeimmilla |
| Monikon adessiivi | tahmeimmillani | Monikon adessiivi | tahmeimmillasi |
| Monikon adessiivi | tahmeimmillamme | Monikon adessiivi | tahmeimmillanne |
| Monikon adessiivi | tahmeimmillaan | Monikon adessiivi | tahmeimmillansa |
| Ablatiivi | tahmeimmalta | Ablatiivi | tahmeimmaltani |
| Ablatiivi | tahmeimmaltasi | Ablatiivi | tahmeimmaltamme |
| Ablatiivi | tahmeimmaltanne | Ablatiivi | tahmeimmaltaan |
| Ablatiivi | tahmeimmaltansa | Monikon ablatiivi | tahmeimmilta |
| Monikon ablatiivi | tahmeimmiltani | Monikon ablatiivi | tahmeimmiltasi |
| Monikon ablatiivi | tahmeimmiltamme | Monikon ablatiivi | tahmeimmiltanne |
| Monikon ablatiivi | tahmeimmiltaan | Monikon ablatiivi | tahmeimmiltansa |
| Allatiivi | tahmeimmalle | Allatiivi | tahmeimmalleni |
| Allatiivi | tahmeimmallesi | Allatiivi | tahmeimmallemme |
| Allatiivi | tahmeimmallenne | Allatiivi | tahmeimmalleen |
| Allatiivi | tahmeimmallensa | Monikon allatiivi | tahmeimmille |
| Monikon allatiivi | tahmeimmilleni | Monikon allatiivi | tahmeimmillesi |
| Monikon allatiivi | tahmeimmillemme | Monikon allatiivi | tahmeimmillenne |
| Monikon allatiivi | tahmeimmilleen | Monikon allatiivi | tahmeimmillensa |
| Essiivi | tahmeimpana | Essiivi | tahmeimpanani |
| Essiivi | tahmeimpanasi | Essiivi | tahmeimpanamme |
| Essiivi | tahmeimpananne | Essiivi | tahmeimpanaan |
| Essiivi | tahmeimpanansa | Monikon essiivi | tahmeimpina |
| Monikon essiivi | tahmeimpinani | Monikon essiivi | tahmeimpinasi |
| Monikon essiivi | tahmeimpinamme | Monikon essiivi | tahmeimpinanne |
| Monikon essiivi | tahmeimpinaan | Monikon essiivi | tahmeimpinansa |
| Translatiivi | tahmeimmaksi | Translatiivi | tahmeimmakseni |
| Translatiivi | tahmeimmaksesi | Translatiivi | tahmeimmaksemme |
| Translatiivi | tahmeimmaksenne | Translatiivi | tahmeimmakseen |
| Translatiivi | tahmeimmaksensa | Monikon translatiivi | tahmeimmiksi |
| Monikon translatiivi | tahmeimmikseni | Monikon translatiivi | tahmeimmiksesi |
| Monikon translatiivi | tahmeimmiksemme | Monikon translatiivi | tahmeimmiksenne |
| Monikon translatiivi | tahmeimmikseen | Monikon translatiivi | tahmeimmiksensa |
| Monikon instruktiivi | tahmeimmin | Abessiivi | tahmeimmatta |
| Abessiivi | tahmeimmattani | Abessiivi | tahmeimmattasi |
| Abessiivi | tahmeimmattamme | Abessiivi | tahmeimmattanne |
| Abessiivi | tahmeimmattaan | Abessiivi | tahmeimmattansa |
| Monikon abessiivi | tahmeimmitta | Monikon abessiivi | tahmeimmittani |
| Monikon abessiivi | tahmeimmittasi | Monikon abessiivi | tahmeimmittamme |
| Monikon abessiivi | tahmeimmittanne | Monikon abessiivi | tahmeimmittaan |
| Monikon abessiivi | tahmeimmittansa | Monikon komitatiivi | tahmeimpine |
| Monikon komitatiivi | tahmeimpineni | Monikon komitatiivi | tahmeimpinesi |
| Monikon komitatiivi | tahmeimpinemme | Monikon komitatiivi | tahmeimpinenne |
| Monikon komitatiivi | tahmeimpineen | Monikon komitatiivi | tahmeimpinensa |
| Monikon akkusatiivi | tahmeimmat | Monikon akkusatiivi | tahmeimpani |
| Monikon akkusatiivi | tahmeimpasi | Monikon akkusatiivi | tahmeimpamme |
| Monikon akkusatiivi | tahmeimpanne | Monikon akkusatiivi | tahmeimpansa |
| Akkusatiivi | tahmeimpani | Akkusatiivi | tahmeimpasi |
| Akkusatiivi | tahmeimpamme | Akkusatiivi | tahmeimpanne |
| Akkusatiivi | tahmeimpansa |