| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ohjasdelfiinit | Genetiivi | ohjasdelfiinin |
| Monikon genetiivi | ohjasdelfiinien | Monikon genetiivi | ohjasdelfiineiden |
| Monikon genetiivi | ohjasdelfiineitten | Partitiivi | ohjasdelfiiniä |
| Monikon partitiivi | ohjasdelfiineitä | Monikon partitiivi | ohjasdelfiinejä |
| Inessiivi | ohjasdelfiinissä | Monikon inessiivi | ohjasdelfiineissä |
| Elatiivi | ohjasdelfiinistä | Monikon elatiivi | ohjasdelfiineistä |
| Illatiivi | ohjasdelfiiniin | Monikon illatiivi | ohjasdelfiineihin |
| Adessiivi | ohjasdelfiinillä | Monikon adessiivi | ohjasdelfiineillä |
| Ablatiivi | ohjasdelfiiniltä | Monikon ablatiivi | ohjasdelfiineiltä |
| Allatiivi | ohjasdelfiinille | Monikon allatiivi | ohjasdelfiineille |
| Essiivi | ohjasdelfiininä | Monikon essiivi | ohjasdelfiineinä |
| Translatiivi | ohjasdelfiiniksi | Monikon translatiivi | ohjasdelfiineiksi |
| Monikon instruktiivi | ohjasdelfiinein | Abessiivi | ohjasdelfiinittä |
| Monikon abessiivi | ohjasdelfiineittä | Monikon akkusatiivi | ohjasdelfiinit |