| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | oireistot | Genetiivi | oireiston |
| Monikon genetiivi | oireistojen | Monikon genetiivi | oireistoiden |
| Monikon genetiivi | oireistoitten | Partitiivi | oireistoa |
| Monikon partitiivi | oireistoja | Monikon partitiivi | oireistoita |
| Inessiivi | oireistossa | Monikon inessiivi | oireistoissa |
| Elatiivi | oireistosta | Monikon elatiivi | oireistoista |
| Illatiivi | oireistoon | Monikon illatiivi | oireistoihin |
| Adessiivi | oireistolla | Monikon adessiivi | oireistoilla |
| Ablatiivi | oireistolta | Monikon ablatiivi | oireistoilta |
| Allatiivi | oireistolle | Monikon allatiivi | oireistoille |
| Essiivi | oireistona | Monikon essiivi | oireistoina |
| Translatiivi | oireistoksi | Monikon translatiivi | oireistoiksi |
| Monikon instruktiivi | oireistoin | Abessiivi | oireistotta |
| Monikon abessiivi | oireistoitta | Monikon akkusatiivi | oireistot |