| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ohuehkot | Monikko | ohuehkoni |
| Monikko | ohuehkosi | Monikko | ohuehkomme |
| Monikko | ohuehkonne | Monikko | ohuehkonsa |
| Genetiivi | ohuehkon | Genetiivi | ohuehkoni |
| Genetiivi | ohuehkosi | Genetiivi | ohuehkomme |
| Genetiivi | ohuehkonne | Genetiivi | ohuehkonsa |
| Monikon genetiivi | ohuehkojen | Monikon genetiivi | ohuehkojeni |
| Monikon genetiivi | ohuehkojesi | Monikon genetiivi | ohuehkojemme |
| Monikon genetiivi | ohuehkojenne | Monikon genetiivi | ohuehkojensa |
| Partitiivi | ohuehkoa | Partitiivi | ohuehkoani |
| Partitiivi | ohuehkoasi | Partitiivi | ohuehkoamme |
| Partitiivi | ohuehkoanne | Partitiivi | ohuehkoaan |
| Partitiivi | ohuehkoansa | Monikon partitiivi | ohuehkoja |
| Monikon partitiivi | ohuehkojani | Monikon partitiivi | ohuehkojasi |
| Monikon partitiivi | ohuehkojamme | Monikon partitiivi | ohuehkojanne |
| Monikon partitiivi | ohuehkojaan | Monikon partitiivi | ohuehkojansa |
| Inessiivi | ohuehkossa | Inessiivi | ohuehkossani |
| Inessiivi | ohuehkossasi | Inessiivi | ohuehkossamme |
| Inessiivi | ohuehkossanne | Inessiivi | ohuehkossaan |
| Inessiivi | ohuehkossansa | Monikon inessiivi | ohuehkoissa |
| Monikon inessiivi | ohuehkoissani | Monikon inessiivi | ohuehkoissasi |
| Monikon inessiivi | ohuehkoissamme | Monikon inessiivi | ohuehkoissanne |
| Monikon inessiivi | ohuehkoissaan | Monikon inessiivi | ohuehkoissansa |
| Elatiivi | ohuehkosta | Elatiivi | ohuehkostani |
| Elatiivi | ohuehkostasi | Elatiivi | ohuehkostamme |
| Elatiivi | ohuehkostanne | Elatiivi | ohuehkostaan |
| Elatiivi | ohuehkostansa | Monikon elatiivi | ohuehkoista |
| Monikon elatiivi | ohuehkoistani | Monikon elatiivi | ohuehkoistasi |
| Monikon elatiivi | ohuehkoistamme | Monikon elatiivi | ohuehkoistanne |
| Monikon elatiivi | ohuehkoistaan | Monikon elatiivi | ohuehkoistansa |
| Illatiivi | ohuehkoon | Illatiivi | ohuehkooni |
| Illatiivi | ohuehkoosi | Illatiivi | ohuehkoomme |
| Illatiivi | ohuehkoonne | Illatiivi | ohuehkoonsa |
| Monikon illatiivi | ohuehkoihin | Monikon illatiivi | ohuehkoihini |
| Monikon illatiivi | ohuehkoihisi | Monikon illatiivi | ohuehkoihimme |
| Monikon illatiivi | ohuehkoihinne | Monikon illatiivi | ohuehkoihinsa |
| Adessiivi | ohuehkolla | Adessiivi | ohuehkollani |
| Adessiivi | ohuehkollasi | Adessiivi | ohuehkollamme |
| Adessiivi | ohuehkollanne | Adessiivi | ohuehkollaan |
| Adessiivi | ohuehkollansa | Monikon adessiivi | ohuehkoilla |
| Monikon adessiivi | ohuehkoillani | Monikon adessiivi | ohuehkoillasi |
| Monikon adessiivi | ohuehkoillamme | Monikon adessiivi | ohuehkoillanne |
| Monikon adessiivi | ohuehkoillaan | Monikon adessiivi | ohuehkoillansa |
| Ablatiivi | ohuehkolta | Ablatiivi | ohuehkoltani |
| Ablatiivi | ohuehkoltasi | Ablatiivi | ohuehkoltamme |
| Ablatiivi | ohuehkoltanne | Ablatiivi | ohuehkoltaan |
| Ablatiivi | ohuehkoltansa | Monikon ablatiivi | ohuehkoilta |
| Monikon ablatiivi | ohuehkoiltani | Monikon ablatiivi | ohuehkoiltasi |
| Monikon ablatiivi | ohuehkoiltamme | Monikon ablatiivi | ohuehkoiltanne |
| Monikon ablatiivi | ohuehkoiltaan | Monikon ablatiivi | ohuehkoiltansa |
| Allatiivi | ohuehkolle | Allatiivi | ohuehkolleni |
| Allatiivi | ohuehkollesi | Allatiivi | ohuehkollemme |
| Allatiivi | ohuehkollenne | Allatiivi | ohuehkolleen |
| Allatiivi | ohuehkollensa | Monikon allatiivi | ohuehkoille |
| Monikon allatiivi | ohuehkoilleni | Monikon allatiivi | ohuehkoillesi |
| Monikon allatiivi | ohuehkoillemme | Monikon allatiivi | ohuehkoillenne |
| Monikon allatiivi | ohuehkoilleen | Monikon allatiivi | ohuehkoillensa |
| Essiivi | ohuehkona | Essiivi | ohuehkonani |
| Essiivi | ohuehkonasi | Essiivi | ohuehkonamme |
| Essiivi | ohuehkonanne | Essiivi | ohuehkonaan |
| Essiivi | ohuehkonansa | Monikon essiivi | ohuehkoina |
| Monikon essiivi | ohuehkoinani | Monikon essiivi | ohuehkoinasi |
| Monikon essiivi | ohuehkoinamme | Monikon essiivi | ohuehkoinanne |
| Monikon essiivi | ohuehkoinaan | Monikon essiivi | ohuehkoinansa |
| Translatiivi | ohuehkoksi | Translatiivi | ohuehkokseni |
| Translatiivi | ohuehkoksesi | Translatiivi | ohuehkoksemme |
| Translatiivi | ohuehkoksenne | Translatiivi | ohuehkokseen |
| Translatiivi | ohuehkoksensa | Monikon translatiivi | ohuehkoiksi |
| Monikon translatiivi | ohuehkoikseni | Monikon translatiivi | ohuehkoiksesi |
| Monikon translatiivi | ohuehkoiksemme | Monikon translatiivi | ohuehkoiksenne |
| Monikon translatiivi | ohuehkoikseen | Monikon translatiivi | ohuehkoiksensa |
| Monikon instruktiivi | ohuehkoin | Abessiivi | ohuehkotta |
| Abessiivi | ohuehkottani | Abessiivi | ohuehkottasi |
| Abessiivi | ohuehkottamme | Abessiivi | ohuehkottanne |
| Abessiivi | ohuehkottaan | Abessiivi | ohuehkottansa |
| Monikon abessiivi | ohuehkoitta | Monikon abessiivi | ohuehkoittani |
| Monikon abessiivi | ohuehkoittasi | Monikon abessiivi | ohuehkoittamme |
| Monikon abessiivi | ohuehkoittanne | Monikon abessiivi | ohuehkoittaan |
| Monikon abessiivi | ohuehkoittansa | Monikon komitatiivi | ohuehkoine |
| Monikon komitatiivi | ohuehkoineni | Monikon komitatiivi | ohuehkoinesi |
| Monikon komitatiivi | ohuehkoinemme | Monikon komitatiivi | ohuehkoinenne |
| Monikon komitatiivi | ohuehkoineen | Monikon komitatiivi | ohuehkoinensa |
| Komparatiivi | ohuehkompi | Superlatiivi | ohuehkoin |
| Monikon akkusatiivi | ohuehkot | Monikon akkusatiivi | ohuehkoni |
| Monikon akkusatiivi | ohuehkosi | Monikon akkusatiivi | ohuehkomme |
| Monikon akkusatiivi | ohuehkonne | Monikon akkusatiivi | ohuehkonsa |
| Akkusatiivi | ohuehkoni | Akkusatiivi | ohuehkosi |
| Akkusatiivi | ohuehkomme | Akkusatiivi | ohuehkonne |
| Akkusatiivi | ohuehkonsa |