Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoohuehkotMonikkoohuehkoni
MonikkoohuehkosiMonikkoohuehkomme
MonikkoohuehkonneMonikkoohuehkonsa
GenetiiviohuehkonGenetiiviohuehkoni
GenetiiviohuehkosiGenetiiviohuehkomme
GenetiiviohuehkonneGenetiiviohuehkonsa
Monikon genetiiviohuehkojenMonikon genetiiviohuehkojeni
Monikon genetiiviohuehkojesiMonikon genetiiviohuehkojemme
Monikon genetiiviohuehkojenneMonikon genetiiviohuehkojensa
PartitiiviohuehkoaPartitiiviohuehkoani
PartitiiviohuehkoasiPartitiiviohuehkoamme
PartitiiviohuehkoannePartitiiviohuehkoaan
PartitiiviohuehkoansaMonikon partitiiviohuehkoja
Monikon partitiiviohuehkojaniMonikon partitiiviohuehkojasi
Monikon partitiiviohuehkojammeMonikon partitiiviohuehkojanne
Monikon partitiiviohuehkojaanMonikon partitiiviohuehkojansa
InessiiviohuehkossaInessiiviohuehkossani
InessiiviohuehkossasiInessiiviohuehkossamme
InessiiviohuehkossanneInessiiviohuehkossaan
InessiiviohuehkossansaMonikon inessiiviohuehkoissa
Monikon inessiiviohuehkoissaniMonikon inessiiviohuehkoissasi
Monikon inessiiviohuehkoissammeMonikon inessiiviohuehkoissanne
Monikon inessiiviohuehkoissaanMonikon inessiiviohuehkoissansa
ElatiiviohuehkostaElatiiviohuehkostani
ElatiiviohuehkostasiElatiiviohuehkostamme
ElatiiviohuehkostanneElatiiviohuehkostaan
ElatiiviohuehkostansaMonikon elatiiviohuehkoista
Monikon elatiiviohuehkoistaniMonikon elatiiviohuehkoistasi
Monikon elatiiviohuehkoistammeMonikon elatiiviohuehkoistanne
Monikon elatiiviohuehkoistaanMonikon elatiiviohuehkoistansa
IllatiiviohuehkoonIllatiiviohuehkooni
IllatiiviohuehkoosiIllatiiviohuehkoomme
IllatiiviohuehkoonneIllatiiviohuehkoonsa
Monikon illatiiviohuehkoihinMonikon illatiiviohuehkoihini
Monikon illatiiviohuehkoihisiMonikon illatiiviohuehkoihimme
Monikon illatiiviohuehkoihinneMonikon illatiiviohuehkoihinsa
AdessiiviohuehkollaAdessiiviohuehkollani
AdessiiviohuehkollasiAdessiiviohuehkollamme
AdessiiviohuehkollanneAdessiiviohuehkollaan
AdessiiviohuehkollansaMonikon adessiiviohuehkoilla
Monikon adessiiviohuehkoillaniMonikon adessiiviohuehkoillasi
Monikon adessiiviohuehkoillammeMonikon adessiiviohuehkoillanne
Monikon adessiiviohuehkoillaanMonikon adessiiviohuehkoillansa
AblatiiviohuehkoltaAblatiiviohuehkoltani
AblatiiviohuehkoltasiAblatiiviohuehkoltamme
AblatiiviohuehkoltanneAblatiiviohuehkoltaan
AblatiiviohuehkoltansaMonikon ablatiiviohuehkoilta
Monikon ablatiiviohuehkoiltaniMonikon ablatiiviohuehkoiltasi
Monikon ablatiiviohuehkoiltammeMonikon ablatiiviohuehkoiltanne
Monikon ablatiiviohuehkoiltaanMonikon ablatiiviohuehkoiltansa
AllatiiviohuehkolleAllatiiviohuehkolleni
AllatiiviohuehkollesiAllatiiviohuehkollemme
AllatiiviohuehkollenneAllatiiviohuehkolleen
AllatiiviohuehkollensaMonikon allatiiviohuehkoille
Monikon allatiiviohuehkoilleniMonikon allatiiviohuehkoillesi
Monikon allatiiviohuehkoillemmeMonikon allatiiviohuehkoillenne
Monikon allatiiviohuehkoilleenMonikon allatiiviohuehkoillensa
EssiiviohuehkonaEssiiviohuehkonani
EssiiviohuehkonasiEssiiviohuehkonamme
EssiiviohuehkonanneEssiiviohuehkonaan
EssiiviohuehkonansaMonikon essiiviohuehkoina
Monikon essiiviohuehkoinaniMonikon essiiviohuehkoinasi
Monikon essiiviohuehkoinammeMonikon essiiviohuehkoinanne
Monikon essiiviohuehkoinaanMonikon essiiviohuehkoinansa
TranslatiiviohuehkoksiTranslatiiviohuehkokseni
TranslatiiviohuehkoksesiTranslatiiviohuehkoksemme
TranslatiiviohuehkoksenneTranslatiiviohuehkokseen
TranslatiiviohuehkoksensaMonikon translatiiviohuehkoiksi
Monikon translatiiviohuehkoikseniMonikon translatiiviohuehkoiksesi
Monikon translatiiviohuehkoiksemmeMonikon translatiiviohuehkoiksenne
Monikon translatiiviohuehkoikseenMonikon translatiiviohuehkoiksensa
Monikon instruktiiviohuehkoinAbessiiviohuehkotta
AbessiiviohuehkottaniAbessiiviohuehkottasi
AbessiiviohuehkottammeAbessiiviohuehkottanne
AbessiiviohuehkottaanAbessiiviohuehkottansa
Monikon abessiiviohuehkoittaMonikon abessiiviohuehkoittani
Monikon abessiiviohuehkoittasiMonikon abessiiviohuehkoittamme
Monikon abessiiviohuehkoittanneMonikon abessiiviohuehkoittaan
Monikon abessiiviohuehkoittansaMonikon komitatiiviohuehkoine
Monikon komitatiiviohuehkoineniMonikon komitatiiviohuehkoinesi
Monikon komitatiiviohuehkoinemmeMonikon komitatiiviohuehkoinenne
Monikon komitatiiviohuehkoineenMonikon komitatiiviohuehkoinensa
KomparatiiviohuehkompiSuperlatiiviohuehkoin
Monikon akkusatiiviohuehkotMonikon akkusatiiviohuehkoni
Monikon akkusatiiviohuehkosiMonikon akkusatiiviohuehkomme
Monikon akkusatiiviohuehkonneMonikon akkusatiiviohuehkonsa
AkkusatiiviohuehkoniAkkusatiiviohuehkosi
AkkusatiiviohuehkommeAkkusatiiviohuehkonne
Akkusatiiviohuehkonsa

Luokat