| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | naamioin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | naamioit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | naamioi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | naamioimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | naamioitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | naamioivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | naamioivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | naamioisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | naamioisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | naamioisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | naamioisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | naamioisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | naamioisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | naamioi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | naamioikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | naamioikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | naamioikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | naamioikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | naamioinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | naamioinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | naamioinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | naamioinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | naamioinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | naamioinevat | | |