Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Kokoomuslainen näyttäisi olevan yhdyssana. Kokeile hakea yhdyssanan osia erikseen:

Samankaltaisia sanoja

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kokoomukseen liittyvä

Substantiivi

  1. Kansallinen Kokoomus -puolueen eli kokoomuksen poliitikko, jäsen tai kannattaja

Taivutusmuodot

MonikkokokoomuslaisetMonikkokokoomuslaiseni
MonikkokokoomuslaisesiMonikkokokoomuslaisemme
MonikkokokoomuslaisenneMonikkokokoomuslaisensa
GenetiivikokoomuslaisenGenetiivikokoomuslaiseni
GenetiivikokoomuslaisesiGenetiivikokoomuslaisemme
GenetiivikokoomuslaisenneGenetiivikokoomuslaisensa
Monikon genetiivikokoomuslaistenMonikon genetiivikokoomuslaisien
Monikon genetiivikokoomuslaisteniMonikon genetiivikokoomuslaisieni
Monikon genetiivikokoomuslaistesiMonikon genetiivikokoomuslaisiesi
Monikon genetiivikokoomuslaistemmeMonikon genetiivikokoomuslaisiemme
Monikon genetiivikokoomuslaistenneMonikon genetiivikokoomuslaisienne
Monikon genetiivikokoomuslaistensaMonikon genetiivikokoomuslaisiensa
PartitiivikokoomuslaistaPartitiivikokoomuslaistani
PartitiivikokoomuslaistasiPartitiivikokoomuslaistamme
PartitiivikokoomuslaistannePartitiivikokoomuslaistaan
PartitiivikokoomuslaistansaMonikon partitiivikokoomuslaisia
Monikon partitiivikokoomuslaisianiMonikon partitiivikokoomuslaisiasi
Monikon partitiivikokoomuslaisiammeMonikon partitiivikokoomuslaisianne
Monikon partitiivikokoomuslaisiaanMonikon partitiivikokoomuslaisiansa
InessiivikokoomuslaisessaInessiivikokoomuslaisessani
InessiivikokoomuslaisessasiInessiivikokoomuslaisessamme
InessiivikokoomuslaisessanneInessiivikokoomuslaisessaan
InessiivikokoomuslaisessansaMonikon inessiivikokoomuslaisissa
Monikon inessiivikokoomuslaisissaniMonikon inessiivikokoomuslaisissasi
Monikon inessiivikokoomuslaisissammeMonikon inessiivikokoomuslaisissanne
Monikon inessiivikokoomuslaisissaanMonikon inessiivikokoomuslaisissansa
ElatiivikokoomuslaisestaElatiivikokoomuslaisestani
ElatiivikokoomuslaisestasiElatiivikokoomuslaisestamme
ElatiivikokoomuslaisestanneElatiivikokoomuslaisestaan
ElatiivikokoomuslaisestansaMonikon elatiivikokoomuslaisista
Monikon elatiivikokoomuslaisistaniMonikon elatiivikokoomuslaisistasi
Monikon elatiivikokoomuslaisistammeMonikon elatiivikokoomuslaisistanne
Monikon elatiivikokoomuslaisistaanMonikon elatiivikokoomuslaisistansa
IllatiivikokoomuslaiseenIllatiivikokoomuslaiseeni
IllatiivikokoomuslaiseesiIllatiivikokoomuslaiseemme
IllatiivikokoomuslaiseenneIllatiivikokoomuslaiseensa
Monikon illatiivikokoomuslaisiinMonikon illatiivikokoomuslaisiini
Monikon illatiivikokoomuslaisiisiMonikon illatiivikokoomuslaisiimme
Monikon illatiivikokoomuslaisiinneMonikon illatiivikokoomuslaisiinsa
AdessiivikokoomuslaisellaAdessiivikokoomuslaisellani
AdessiivikokoomuslaisellasiAdessiivikokoomuslaisellamme
AdessiivikokoomuslaisellanneAdessiivikokoomuslaisellaan
AdessiivikokoomuslaisellansaMonikon adessiivikokoomuslaisilla
Monikon adessiivikokoomuslaisillaniMonikon adessiivikokoomuslaisillasi
Monikon adessiivikokoomuslaisillammeMonikon adessiivikokoomuslaisillanne
Monikon adessiivikokoomuslaisillaanMonikon adessiivikokoomuslaisillansa
AblatiivikokoomuslaiseltaAblatiivikokoomuslaiseltani
AblatiivikokoomuslaiseltasiAblatiivikokoomuslaiseltamme
AblatiivikokoomuslaiseltanneAblatiivikokoomuslaiseltaan
AblatiivikokoomuslaiseltansaMonikon ablatiivikokoomuslaisilta
Monikon ablatiivikokoomuslaisiltaniMonikon ablatiivikokoomuslaisiltasi
Monikon ablatiivikokoomuslaisiltammeMonikon ablatiivikokoomuslaisiltanne
Monikon ablatiivikokoomuslaisiltaanMonikon ablatiivikokoomuslaisiltansa
AllatiivikokoomuslaiselleAllatiivikokoomuslaiselleni
AllatiivikokoomuslaisellesiAllatiivikokoomuslaisellemme
AllatiivikokoomuslaisellenneAllatiivikokoomuslaiselleen
AllatiivikokoomuslaisellensaMonikon allatiivikokoomuslaisille
Monikon allatiivikokoomuslaisilleniMonikon allatiivikokoomuslaisillesi
Monikon allatiivikokoomuslaisillemmeMonikon allatiivikokoomuslaisillenne
Monikon allatiivikokoomuslaisilleenMonikon allatiivikokoomuslaisillensa
EssiivikokoomuslaisenaEssiivikokoomuslaisenani
EssiivikokoomuslaisenasiEssiivikokoomuslaisenamme
EssiivikokoomuslaisenanneEssiivikokoomuslaisenaan
EssiivikokoomuslaisenansaMonikon essiivikokoomuslaisina
Monikon essiivikokoomuslaisinaniMonikon essiivikokoomuslaisinasi
Monikon essiivikokoomuslaisinammeMonikon essiivikokoomuslaisinanne
Monikon essiivikokoomuslaisinaanMonikon essiivikokoomuslaisinansa
TranslatiivikokoomuslaiseksiTranslatiivikokoomuslaisekseni
TranslatiivikokoomuslaiseksesiTranslatiivikokoomuslaiseksemme
TranslatiivikokoomuslaiseksenneTranslatiivikokoomuslaisekseen
TranslatiivikokoomuslaiseksensaMonikon translatiivikokoomuslaisiksi
Monikon translatiivikokoomuslaisikseniMonikon translatiivikokoomuslaisiksesi
Monikon translatiivikokoomuslaisiksemmeMonikon translatiivikokoomuslaisiksenne
Monikon translatiivikokoomuslaisikseenMonikon translatiivikokoomuslaisiksensa
Monikon instruktiivikokoomuslaisinAbessiivikokoomuslaisetta
AbessiivikokoomuslaisettaniAbessiivikokoomuslaisettasi
AbessiivikokoomuslaisettammeAbessiivikokoomuslaisettanne
AbessiivikokoomuslaisettaanAbessiivikokoomuslaisettansa
Monikon abessiivikokoomuslaisittaMonikon abessiivikokoomuslaisittani
Monikon abessiivikokoomuslaisittasiMonikon abessiivikokoomuslaisittamme
Monikon abessiivikokoomuslaisittanneMonikon abessiivikokoomuslaisittaan
Monikon abessiivikokoomuslaisittansaMonikon komitatiivikokoomuslaisine
Monikon komitatiivikokoomuslaisineniMonikon komitatiivikokoomuslaisinesi
Monikon komitatiivikokoomuslaisinemmeMonikon komitatiivikokoomuslaisinenne
Monikon komitatiivikokoomuslaisineenMonikon komitatiivikokoomuslaisinensa
KomparatiivikokoomuslaisempiSuperlatiivikokoomuslaisin
Monikon akkusatiivikokoomuslaisetMonikon akkusatiivikokoomuslaiseni
Monikon akkusatiivikokoomuslaisesiMonikon akkusatiivikokoomuslaisemme
Monikon akkusatiivikokoomuslaisenneMonikon akkusatiivikokoomuslaisensa
AkkusatiivikokoomuslaiseniAkkusatiivikokoomuslaisesi
AkkusatiivikokoomuslaisemmeAkkusatiivikokoomuslaisenne
Akkusatiivikokoomuslaisensa