| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | matematiikka | |
| Monikko | tulemat | Genetiivi | tuleman |
| Monikon genetiivi | tulemien | Partitiivi | tulemaa |
| Monikon partitiivi | tulemia | Inessiivi | tulemassa |
| Monikon inessiivi | tulemissa | Elatiivi | tulemasta |
| Monikon elatiivi | tulemista | Illatiivi | tulemaan |
| Monikon illatiivi | tulemiin | Adessiivi | tulemalla |
| Monikon adessiivi | tulemilla | Ablatiivi | tulemalta |
| Monikon ablatiivi | tulemilta | Allatiivi | tulemalle |
| Monikon allatiivi | tulemille | Essiivi | tulemana |
| Monikon essiivi | tulemina | Translatiivi | tulemaksi |
| Monikon translatiivi | tulemiksi | Monikon instruktiivi | tulemin |
| Abessiivi | tulematta | Monikon abessiivi | tulemitta |
| Monikon akkusatiivi | tulemat |