| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | makit | Genetiivi | makin |
| Monikon genetiivi | makien | Partitiivi | makia |
| Monikon partitiivi | makeja | Inessiivi | makissa |
| Monikon inessiivi | makeissa | Elatiivi | makista |
| Monikon elatiivi | makeista | Illatiivi | makiin |
| Monikon illatiivi | makeihin | Adessiivi | makilla |
| Monikon adessiivi | makeilla | Ablatiivi | makilta |
| Monikon ablatiivi | makeilta | Allatiivi | makille |
| Monikon allatiivi | makeille | Essiivi | makina |
| Monikon essiivi | makeina | Translatiivi | makiksi |
| Monikon translatiivi | makeiksi | Monikon instruktiivi | makein |
| Abessiivi | makitta | Monikon abessiivi | makeitta |
| Monikon akkusatiivi | makit |