Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
mischievous
US
2.
crabby
arkikielessä
3.
impish
Taivutusmuodot
Monikko
pahankuriset
Monikko
pahankuriseni
Monikko
pahankurisesi
Monikko
pahankurisemme
Monikko
pahankurisenne
Monikko
pahankurisensa
Genetiivi
pahankurisen
Genetiivi
pahankuriseni
Genetiivi
pahankurisesi
Genetiivi
pahankurisemme
Genetiivi
pahankurisenne
Genetiivi
pahankurisensa
Monikon genetiivi
pahankuristen
Monikon genetiivi
pahankurisien
Monikon genetiivi
pahankuristeni
Monikon genetiivi
pahankurisieni
Monikon genetiivi
pahankuristesi
Monikon genetiivi
pahankurisiesi
Monikon genetiivi
pahankuristemme
Monikon genetiivi
pahankurisiemme
Monikon genetiivi
pahankuristenne
Monikon genetiivi
pahankurisienne
Monikon genetiivi
pahankuristensa
Monikon genetiivi
pahankurisiensa
Partitiivi
pahankurista
Partitiivi
pahankuristani
Partitiivi
pahankuristasi
Partitiivi
pahankuristamme
Partitiivi
pahankuristanne
Partitiivi
pahankuristaan
Partitiivi
pahankuristansa
Monikon partitiivi
pahankurisia
Monikon partitiivi
pahankurisiani
Monikon partitiivi
pahankurisiasi
Monikon partitiivi
pahankurisiamme
Monikon partitiivi
pahankurisianne
Monikon partitiivi
pahankurisiaan
Monikon partitiivi
pahankurisiansa
Inessiivi
pahankurisessa
Inessiivi
pahankurisessani
Inessiivi
pahankurisessasi
Inessiivi
pahankurisessamme
Inessiivi
pahankurisessanne
Inessiivi
pahankurisessaan
Inessiivi
pahankurisessansa
Monikon inessiivi
pahankurisissa
Monikon inessiivi
pahankurisissani
Monikon inessiivi
pahankurisissasi
Monikon inessiivi
pahankurisissamme
Monikon inessiivi
pahankurisissanne
Monikon inessiivi
pahankurisissaan
Monikon inessiivi
pahankurisissansa
Elatiivi
pahankurisesta
Elatiivi
pahankurisestani
Elatiivi
pahankurisestasi
Elatiivi
pahankurisestamme
Elatiivi
pahankurisestanne
Elatiivi
pahankurisestaan
Elatiivi
pahankurisestansa
Monikon elatiivi
pahankurisista
Monikon elatiivi
pahankurisistani
Monikon elatiivi
pahankurisistasi
Monikon elatiivi
pahankurisistamme
Monikon elatiivi
pahankurisistanne
Monikon elatiivi
pahankurisistaan
Monikon elatiivi
pahankurisistansa
Illatiivi
pahankuriseen
Illatiivi
pahankuriseeni
Illatiivi
pahankuriseesi
Illatiivi
pahankuriseemme
Illatiivi
pahankuriseenne
Illatiivi
pahankuriseensa
Monikon illatiivi
pahankurisiin
Monikon illatiivi
pahankurisiini
Monikon illatiivi
pahankurisiisi
Monikon illatiivi
pahankurisiimme
Monikon illatiivi
pahankurisiinne
Monikon illatiivi
pahankurisiinsa
Adessiivi
pahankurisella
Adessiivi
pahankurisellani
Adessiivi
pahankurisellasi
Adessiivi
pahankurisellamme
Adessiivi
pahankurisellanne
Adessiivi
pahankurisellaan
Adessiivi
pahankurisellansa
Monikon adessiivi
pahankurisilla
Monikon adessiivi
pahankurisillani
Monikon adessiivi
pahankurisillasi
Monikon adessiivi
pahankurisillamme
Monikon adessiivi
pahankurisillanne
Monikon adessiivi
pahankurisillaan
Monikon adessiivi
pahankurisillansa
Ablatiivi
pahankuriselta
Ablatiivi
pahankuriseltani
Ablatiivi
pahankuriseltasi
Ablatiivi
pahankuriseltamme
Ablatiivi
pahankuriseltanne
Ablatiivi
pahankuriseltaan
Ablatiivi
pahankuriseltansa
Monikon ablatiivi
pahankurisilta
Monikon ablatiivi
pahankurisiltani
Monikon ablatiivi
pahankurisiltasi
Monikon ablatiivi
pahankurisiltamme
Monikon ablatiivi
pahankurisiltanne
Monikon ablatiivi
pahankurisiltaan
Monikon ablatiivi
pahankurisiltansa
Allatiivi
pahankuriselle
Allatiivi
pahankuriselleni
Allatiivi
pahankurisellesi
Allatiivi
pahankurisellemme
Allatiivi
pahankurisellenne
Allatiivi
pahankuriselleen
Allatiivi
pahankurisellensa
Monikon allatiivi
pahankurisille
Monikon allatiivi
pahankurisilleni
Monikon allatiivi
pahankurisillesi
Monikon allatiivi
pahankurisillemme
Monikon allatiivi
pahankurisillenne
Monikon allatiivi
pahankurisilleen
Monikon allatiivi
pahankurisillensa
Essiivi
pahankurisena
Essiivi
pahankurisenani
Essiivi
pahankurisenasi
Essiivi
pahankurisenamme
Essiivi
pahankurisenanne
Essiivi
pahankurisenaan
Essiivi
pahankurisenansa
Monikon essiivi
pahankurisina
Monikon essiivi
pahankurisinani
Monikon essiivi
pahankurisinasi
Monikon essiivi
pahankurisinamme
Monikon essiivi
pahankurisinanne
Monikon essiivi
pahankurisinaan
Monikon essiivi
pahankurisinansa
Translatiivi
pahankuriseksi
Translatiivi
pahankurisekseni
Translatiivi
pahankuriseksesi
Translatiivi
pahankuriseksemme
Translatiivi
pahankuriseksenne
Translatiivi
pahankurisekseen
Translatiivi
pahankuriseksensa
Monikon translatiivi
pahankurisiksi
Monikon translatiivi
pahankurisikseni
Monikon translatiivi
pahankurisiksesi
Monikon translatiivi
pahankurisiksemme
Monikon translatiivi
pahankurisiksenne
Monikon translatiivi
pahankurisikseen
Monikon translatiivi
pahankurisiksensa
Monikon instruktiivi
pahankurisin
Abessiivi
pahankurisetta
Abessiivi
pahankurisettani
Abessiivi
pahankurisettasi
Abessiivi
pahankurisettamme
Abessiivi
pahankurisettanne
Abessiivi
pahankurisettaan
Abessiivi
pahankurisettansa
Monikon abessiivi
pahankurisitta
Monikon abessiivi
pahankurisittani
Monikon abessiivi
pahankurisittasi
Monikon abessiivi
pahankurisittamme
Monikon abessiivi
pahankurisittanne
Monikon abessiivi
pahankurisittaan
Monikon abessiivi
pahankurisittansa
Monikon komitatiivi
pahankurisine
Monikon komitatiivi
pahankurisineni
Monikon komitatiivi
pahankurisinesi
Monikon komitatiivi
pahankurisinemme
Monikon komitatiivi
pahankurisinenne
Monikon komitatiivi
pahankurisineen
Monikon komitatiivi
pahankurisinensa
Komparatiivi
pahankurisempi
Superlatiivi
pahankurisin
Monikon akkusatiivi
pahankuriset
Monikon akkusatiivi
pahankuriseni
Monikon akkusatiivi
pahankurisesi
Monikon akkusatiivi
pahankurisemme
Monikon akkusatiivi
pahankurisenne
Monikon akkusatiivi
pahankurisensa
Akkusatiivi
pahankuriseni
Akkusatiivi
pahankurisesi
Akkusatiivi
pahankurisemme
Akkusatiivi
pahankurisenne
Akkusatiivi
pahankurisensa
Luokat
Adjektiivit