Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.arkikielessä
3.

Taivutusmuodot

MonikkopahankurisetMonikkopahankuriseni
MonikkopahankurisesiMonikkopahankurisemme
MonikkopahankurisenneMonikkopahankurisensa
GenetiivipahankurisenGenetiivipahankuriseni
GenetiivipahankurisesiGenetiivipahankurisemme
GenetiivipahankurisenneGenetiivipahankurisensa
Monikon genetiivipahankuristenMonikon genetiivipahankurisien
Monikon genetiivipahankuristeniMonikon genetiivipahankurisieni
Monikon genetiivipahankuristesiMonikon genetiivipahankurisiesi
Monikon genetiivipahankuristemmeMonikon genetiivipahankurisiemme
Monikon genetiivipahankuristenneMonikon genetiivipahankurisienne
Monikon genetiivipahankuristensaMonikon genetiivipahankurisiensa
PartitiivipahankuristaPartitiivipahankuristani
PartitiivipahankuristasiPartitiivipahankuristamme
PartitiivipahankuristannePartitiivipahankuristaan
PartitiivipahankuristansaMonikon partitiivipahankurisia
Monikon partitiivipahankurisianiMonikon partitiivipahankurisiasi
Monikon partitiivipahankurisiammeMonikon partitiivipahankurisianne
Monikon partitiivipahankurisiaanMonikon partitiivipahankurisiansa
InessiivipahankurisessaInessiivipahankurisessani
InessiivipahankurisessasiInessiivipahankurisessamme
InessiivipahankurisessanneInessiivipahankurisessaan
InessiivipahankurisessansaMonikon inessiivipahankurisissa
Monikon inessiivipahankurisissaniMonikon inessiivipahankurisissasi
Monikon inessiivipahankurisissammeMonikon inessiivipahankurisissanne
Monikon inessiivipahankurisissaanMonikon inessiivipahankurisissansa
ElatiivipahankurisestaElatiivipahankurisestani
ElatiivipahankurisestasiElatiivipahankurisestamme
ElatiivipahankurisestanneElatiivipahankurisestaan
ElatiivipahankurisestansaMonikon elatiivipahankurisista
Monikon elatiivipahankurisistaniMonikon elatiivipahankurisistasi
Monikon elatiivipahankurisistammeMonikon elatiivipahankurisistanne
Monikon elatiivipahankurisistaanMonikon elatiivipahankurisistansa
IllatiivipahankuriseenIllatiivipahankuriseeni
IllatiivipahankuriseesiIllatiivipahankuriseemme
IllatiivipahankuriseenneIllatiivipahankuriseensa
Monikon illatiivipahankurisiinMonikon illatiivipahankurisiini
Monikon illatiivipahankurisiisiMonikon illatiivipahankurisiimme
Monikon illatiivipahankurisiinneMonikon illatiivipahankurisiinsa
AdessiivipahankurisellaAdessiivipahankurisellani
AdessiivipahankurisellasiAdessiivipahankurisellamme
AdessiivipahankurisellanneAdessiivipahankurisellaan
AdessiivipahankurisellansaMonikon adessiivipahankurisilla
Monikon adessiivipahankurisillaniMonikon adessiivipahankurisillasi
Monikon adessiivipahankurisillammeMonikon adessiivipahankurisillanne
Monikon adessiivipahankurisillaanMonikon adessiivipahankurisillansa
AblatiivipahankuriseltaAblatiivipahankuriseltani
AblatiivipahankuriseltasiAblatiivipahankuriseltamme
AblatiivipahankuriseltanneAblatiivipahankuriseltaan
AblatiivipahankuriseltansaMonikon ablatiivipahankurisilta
Monikon ablatiivipahankurisiltaniMonikon ablatiivipahankurisiltasi
Monikon ablatiivipahankurisiltammeMonikon ablatiivipahankurisiltanne
Monikon ablatiivipahankurisiltaanMonikon ablatiivipahankurisiltansa
AllatiivipahankuriselleAllatiivipahankuriselleni
AllatiivipahankurisellesiAllatiivipahankurisellemme
AllatiivipahankurisellenneAllatiivipahankuriselleen
AllatiivipahankurisellensaMonikon allatiivipahankurisille
Monikon allatiivipahankurisilleniMonikon allatiivipahankurisillesi
Monikon allatiivipahankurisillemmeMonikon allatiivipahankurisillenne
Monikon allatiivipahankurisilleenMonikon allatiivipahankurisillensa
EssiivipahankurisenaEssiivipahankurisenani
EssiivipahankurisenasiEssiivipahankurisenamme
EssiivipahankurisenanneEssiivipahankurisenaan
EssiivipahankurisenansaMonikon essiivipahankurisina
Monikon essiivipahankurisinaniMonikon essiivipahankurisinasi
Monikon essiivipahankurisinammeMonikon essiivipahankurisinanne
Monikon essiivipahankurisinaanMonikon essiivipahankurisinansa
TranslatiivipahankuriseksiTranslatiivipahankurisekseni
TranslatiivipahankuriseksesiTranslatiivipahankuriseksemme
TranslatiivipahankuriseksenneTranslatiivipahankurisekseen
TranslatiivipahankuriseksensaMonikon translatiivipahankurisiksi
Monikon translatiivipahankurisikseniMonikon translatiivipahankurisiksesi
Monikon translatiivipahankurisiksemmeMonikon translatiivipahankurisiksenne
Monikon translatiivipahankurisikseenMonikon translatiivipahankurisiksensa
Monikon instruktiivipahankurisinAbessiivipahankurisetta
AbessiivipahankurisettaniAbessiivipahankurisettasi
AbessiivipahankurisettammeAbessiivipahankurisettanne
AbessiivipahankurisettaanAbessiivipahankurisettansa
Monikon abessiivipahankurisittaMonikon abessiivipahankurisittani
Monikon abessiivipahankurisittasiMonikon abessiivipahankurisittamme
Monikon abessiivipahankurisittanneMonikon abessiivipahankurisittaan
Monikon abessiivipahankurisittansaMonikon komitatiivipahankurisine
Monikon komitatiivipahankurisineniMonikon komitatiivipahankurisinesi
Monikon komitatiivipahankurisinemmeMonikon komitatiivipahankurisinenne
Monikon komitatiivipahankurisineenMonikon komitatiivipahankurisinensa
KomparatiivipahankurisempiSuperlatiivipahankurisin
Monikon akkusatiivipahankurisetMonikon akkusatiivipahankuriseni
Monikon akkusatiivipahankurisesiMonikon akkusatiivipahankurisemme
Monikon akkusatiivipahankurisenneMonikon akkusatiivipahankurisensa
AkkusatiivipahankuriseniAkkusatiivipahankurisesi
AkkusatiivipahankurisemmeAkkusatiivipahankurisenne
Akkusatiivipahankurisensa

Luokat