Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈɑrʋo̞t̪o̞n]
    • IPA: /ˈɑr.vo.ton/
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla ei ole arvoa, jota ei arvosteta
  2. sellainen, jolla ei ole arvoja

Taivutusmuodot

MonikkoarvottomatMonikkoarvottomani
MonikkoarvottomasiMonikkoarvottomamme
MonikkoarvottomanneMonikkoarvottomansa
GenetiiviarvottomanGenetiiviarvottomani
GenetiiviarvottomasiGenetiiviarvottomamme
GenetiiviarvottomanneGenetiiviarvottomansa
Monikon genetiiviarvottomienMonikon genetiiviarvottomieni
Monikon genetiiviarvottomiesiMonikon genetiiviarvottomiemme
Monikon genetiiviarvottomienneMonikon genetiiviarvottomiensa
PartitiiviarvotontaPartitiiviarvotontani
PartitiiviarvotontasiPartitiiviarvotontamme
PartitiiviarvotontannePartitiiviarvotontaan
PartitiiviarvotontansaMonikon partitiiviarvottomia
Monikon partitiiviarvottomianiMonikon partitiiviarvottomiasi
Monikon partitiiviarvottomiammeMonikon partitiiviarvottomianne
Monikon partitiiviarvottomiaanMonikon partitiiviarvottomiansa
InessiiviarvottomassaInessiiviarvottomassani
InessiiviarvottomassasiInessiiviarvottomassamme
InessiiviarvottomassanneInessiiviarvottomassaan
InessiiviarvottomassansaMonikon inessiiviarvottomissa
Monikon inessiiviarvottomissaniMonikon inessiiviarvottomissasi
Monikon inessiiviarvottomissammeMonikon inessiiviarvottomissanne
Monikon inessiiviarvottomissaanMonikon inessiiviarvottomissansa
ElatiiviarvottomastaElatiiviarvottomastani
ElatiiviarvottomastasiElatiiviarvottomastamme
ElatiiviarvottomastanneElatiiviarvottomastaan
ElatiiviarvottomastansaMonikon elatiiviarvottomista
Monikon elatiiviarvottomistaniMonikon elatiiviarvottomistasi
Monikon elatiiviarvottomistammeMonikon elatiiviarvottomistanne
Monikon elatiiviarvottomistaanMonikon elatiiviarvottomistansa
IllatiiviarvottomaanIllatiiviarvottomaani
IllatiiviarvottomaasiIllatiiviarvottomaamme
IllatiiviarvottomaanneIllatiiviarvottomaansa
Monikon illatiiviarvottomiinMonikon illatiiviarvottomiini
Monikon illatiiviarvottomiisiMonikon illatiiviarvottomiimme
Monikon illatiiviarvottomiinneMonikon illatiiviarvottomiinsa
AdessiiviarvottomallaAdessiiviarvottomallani
AdessiiviarvottomallasiAdessiiviarvottomallamme
AdessiiviarvottomallanneAdessiiviarvottomallaan
AdessiiviarvottomallansaMonikon adessiiviarvottomilla
Monikon adessiiviarvottomillaniMonikon adessiiviarvottomillasi
Monikon adessiiviarvottomillammeMonikon adessiiviarvottomillanne
Monikon adessiiviarvottomillaanMonikon adessiiviarvottomillansa
AblatiiviarvottomaltaAblatiiviarvottomaltani
AblatiiviarvottomaltasiAblatiiviarvottomaltamme
AblatiiviarvottomaltanneAblatiiviarvottomaltaan
AblatiiviarvottomaltansaMonikon ablatiiviarvottomilta
Monikon ablatiiviarvottomiltaniMonikon ablatiiviarvottomiltasi
Monikon ablatiiviarvottomiltammeMonikon ablatiiviarvottomiltanne
Monikon ablatiiviarvottomiltaanMonikon ablatiiviarvottomiltansa
AllatiiviarvottomalleAllatiiviarvottomalleni
AllatiiviarvottomallesiAllatiiviarvottomallemme
AllatiiviarvottomallenneAllatiiviarvottomalleen
AllatiiviarvottomallensaMonikon allatiiviarvottomille
Monikon allatiiviarvottomilleniMonikon allatiiviarvottomillesi
Monikon allatiiviarvottomillemmeMonikon allatiiviarvottomillenne
Monikon allatiiviarvottomilleenMonikon allatiiviarvottomillensa
EssiiviarvottomanaEssiiviarvottomanani
EssiiviarvottomanasiEssiiviarvottomanamme
EssiiviarvottomananneEssiiviarvottomanaan
EssiiviarvottomanansaMonikon essiiviarvottomina
Monikon essiiviarvottominaniMonikon essiiviarvottominasi
Monikon essiiviarvottominammeMonikon essiiviarvottominanne
Monikon essiiviarvottominaanMonikon essiiviarvottominansa
TranslatiiviarvottomaksiTranslatiiviarvottomakseni
TranslatiiviarvottomaksesiTranslatiiviarvottomaksemme
TranslatiiviarvottomaksenneTranslatiiviarvottomakseen
TranslatiiviarvottomaksensaMonikon translatiiviarvottomiksi
Monikon translatiiviarvottomikseniMonikon translatiiviarvottomiksesi
Monikon translatiiviarvottomiksemmeMonikon translatiiviarvottomiksenne
Monikon translatiiviarvottomikseenMonikon translatiiviarvottomiksensa
Monikon instruktiiviarvottominAbessiiviarvottomatta
AbessiiviarvottomattaniAbessiiviarvottomattasi
AbessiiviarvottomattammeAbessiiviarvottomattanne
AbessiiviarvottomattaanAbessiiviarvottomattansa
Monikon abessiiviarvottomittaMonikon abessiiviarvottomittani
Monikon abessiiviarvottomittasiMonikon abessiiviarvottomittamme
Monikon abessiiviarvottomittanneMonikon abessiiviarvottomittaan
Monikon abessiiviarvottomittansaMonikon komitatiiviarvottomine
Monikon komitatiiviarvottomineniMonikon komitatiiviarvottominesi
Monikon komitatiiviarvottominemmeMonikon komitatiiviarvottominenne
Monikon komitatiiviarvottomineenMonikon komitatiiviarvottominensa
KomparatiiviarvottomampiSuperlatiiviarvottomin
Monikon akkusatiiviarvottomatMonikon akkusatiiviarvottomani
Monikon akkusatiiviarvottomasiMonikon akkusatiiviarvottomamme
Monikon akkusatiiviarvottomanneMonikon akkusatiiviarvottomansa
AkkusatiiviarvottomaniAkkusatiiviarvottomasi
AkkusatiiviarvottomammeAkkusatiiviarvottomanne
Akkusatiiviarvottomansa

Luokat