| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | arvottomat | Monikko | arvottomani |
| Monikko | arvottomasi | Monikko | arvottomamme |
| Monikko | arvottomanne | Monikko | arvottomansa |
| Genetiivi | arvottoman | Genetiivi | arvottomani |
| Genetiivi | arvottomasi | Genetiivi | arvottomamme |
| Genetiivi | arvottomanne | Genetiivi | arvottomansa |
| Monikon genetiivi | arvottomien | Monikon genetiivi | arvottomieni |
| Monikon genetiivi | arvottomiesi | Monikon genetiivi | arvottomiemme |
| Monikon genetiivi | arvottomienne | Monikon genetiivi | arvottomiensa |
| Partitiivi | arvotonta | Partitiivi | arvotontani |
| Partitiivi | arvotontasi | Partitiivi | arvotontamme |
| Partitiivi | arvotontanne | Partitiivi | arvotontaan |
| Partitiivi | arvotontansa | Monikon partitiivi | arvottomia |
| Monikon partitiivi | arvottomiani | Monikon partitiivi | arvottomiasi |
| Monikon partitiivi | arvottomiamme | Monikon partitiivi | arvottomianne |
| Monikon partitiivi | arvottomiaan | Monikon partitiivi | arvottomiansa |
| Inessiivi | arvottomassa | Inessiivi | arvottomassani |
| Inessiivi | arvottomassasi | Inessiivi | arvottomassamme |
| Inessiivi | arvottomassanne | Inessiivi | arvottomassaan |
| Inessiivi | arvottomassansa | Monikon inessiivi | arvottomissa |
| Monikon inessiivi | arvottomissani | Monikon inessiivi | arvottomissasi |
| Monikon inessiivi | arvottomissamme | Monikon inessiivi | arvottomissanne |
| Monikon inessiivi | arvottomissaan | Monikon inessiivi | arvottomissansa |
| Elatiivi | arvottomasta | Elatiivi | arvottomastani |
| Elatiivi | arvottomastasi | Elatiivi | arvottomastamme |
| Elatiivi | arvottomastanne | Elatiivi | arvottomastaan |
| Elatiivi | arvottomastansa | Monikon elatiivi | arvottomista |
| Monikon elatiivi | arvottomistani | Monikon elatiivi | arvottomistasi |
| Monikon elatiivi | arvottomistamme | Monikon elatiivi | arvottomistanne |
| Monikon elatiivi | arvottomistaan | Monikon elatiivi | arvottomistansa |
| Illatiivi | arvottomaan | Illatiivi | arvottomaani |
| Illatiivi | arvottomaasi | Illatiivi | arvottomaamme |
| Illatiivi | arvottomaanne | Illatiivi | arvottomaansa |
| Monikon illatiivi | arvottomiin | Monikon illatiivi | arvottomiini |
| Monikon illatiivi | arvottomiisi | Monikon illatiivi | arvottomiimme |
| Monikon illatiivi | arvottomiinne | Monikon illatiivi | arvottomiinsa |
| Adessiivi | arvottomalla | Adessiivi | arvottomallani |
| Adessiivi | arvottomallasi | Adessiivi | arvottomallamme |
| Adessiivi | arvottomallanne | Adessiivi | arvottomallaan |
| Adessiivi | arvottomallansa | Monikon adessiivi | arvottomilla |
| Monikon adessiivi | arvottomillani | Monikon adessiivi | arvottomillasi |
| Monikon adessiivi | arvottomillamme | Monikon adessiivi | arvottomillanne |
| Monikon adessiivi | arvottomillaan | Monikon adessiivi | arvottomillansa |
| Ablatiivi | arvottomalta | Ablatiivi | arvottomaltani |
| Ablatiivi | arvottomaltasi | Ablatiivi | arvottomaltamme |
| Ablatiivi | arvottomaltanne | Ablatiivi | arvottomaltaan |
| Ablatiivi | arvottomaltansa | Monikon ablatiivi | arvottomilta |
| Monikon ablatiivi | arvottomiltani | Monikon ablatiivi | arvottomiltasi |
| Monikon ablatiivi | arvottomiltamme | Monikon ablatiivi | arvottomiltanne |
| Monikon ablatiivi | arvottomiltaan | Monikon ablatiivi | arvottomiltansa |
| Allatiivi | arvottomalle | Allatiivi | arvottomalleni |
| Allatiivi | arvottomallesi | Allatiivi | arvottomallemme |
| Allatiivi | arvottomallenne | Allatiivi | arvottomalleen |
| Allatiivi | arvottomallensa | Monikon allatiivi | arvottomille |
| Monikon allatiivi | arvottomilleni | Monikon allatiivi | arvottomillesi |
| Monikon allatiivi | arvottomillemme | Monikon allatiivi | arvottomillenne |
| Monikon allatiivi | arvottomilleen | Monikon allatiivi | arvottomillensa |
| Essiivi | arvottomana | Essiivi | arvottomanani |
| Essiivi | arvottomanasi | Essiivi | arvottomanamme |
| Essiivi | arvottomananne | Essiivi | arvottomanaan |
| Essiivi | arvottomanansa | Monikon essiivi | arvottomina |
| Monikon essiivi | arvottominani | Monikon essiivi | arvottominasi |
| Monikon essiivi | arvottominamme | Monikon essiivi | arvottominanne |
| Monikon essiivi | arvottominaan | Monikon essiivi | arvottominansa |
| Translatiivi | arvottomaksi | Translatiivi | arvottomakseni |
| Translatiivi | arvottomaksesi | Translatiivi | arvottomaksemme |
| Translatiivi | arvottomaksenne | Translatiivi | arvottomakseen |
| Translatiivi | arvottomaksensa | Monikon translatiivi | arvottomiksi |
| Monikon translatiivi | arvottomikseni | Monikon translatiivi | arvottomiksesi |
| Monikon translatiivi | arvottomiksemme | Monikon translatiivi | arvottomiksenne |
| Monikon translatiivi | arvottomikseen | Monikon translatiivi | arvottomiksensa |
| Monikon instruktiivi | arvottomin | Abessiivi | arvottomatta |
| Abessiivi | arvottomattani | Abessiivi | arvottomattasi |
| Abessiivi | arvottomattamme | Abessiivi | arvottomattanne |
| Abessiivi | arvottomattaan | Abessiivi | arvottomattansa |
| Monikon abessiivi | arvottomitta | Monikon abessiivi | arvottomittani |
| Monikon abessiivi | arvottomittasi | Monikon abessiivi | arvottomittamme |
| Monikon abessiivi | arvottomittanne | Monikon abessiivi | arvottomittaan |
| Monikon abessiivi | arvottomittansa | Monikon komitatiivi | arvottomine |
| Monikon komitatiivi | arvottomineni | Monikon komitatiivi | arvottominesi |
| Monikon komitatiivi | arvottominemme | Monikon komitatiivi | arvottominenne |
| Monikon komitatiivi | arvottomineen | Monikon komitatiivi | arvottominensa |
| Komparatiivi | arvottomampi | Superlatiivi | arvottomin |
| Monikon akkusatiivi | arvottomat | Monikon akkusatiivi | arvottomani |
| Monikon akkusatiivi | arvottomasi | Monikon akkusatiivi | arvottomamme |
| Monikon akkusatiivi | arvottomanne | Monikon akkusatiivi | arvottomansa |
| Akkusatiivi | arvottomani | Akkusatiivi | arvottomasi |
| Akkusatiivi | arvottomamme | Akkusatiivi | arvottomanne |
| Akkusatiivi | arvottomansa |