Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.auto

Taivutusmuodot

MonikkonastoitetutMonikkonastoitettuni
MonikkonastoitettusiMonikkonastoitettumme
MonikkonastoitettunneMonikkonastoitettunsa
GenetiivinastoitetunGenetiivinastoitettuni
GenetiivinastoitettusiGenetiivinastoitettumme
GenetiivinastoitettunneGenetiivinastoitettunsa
Monikon genetiivinastoitettujenMonikon genetiivinastoitettujeni
Monikon genetiivinastoitettujesiMonikon genetiivinastoitettujemme
Monikon genetiivinastoitettujenneMonikon genetiivinastoitettujensa
PartitiivinastoitettuaPartitiivinastoitettuani
PartitiivinastoitettuasiPartitiivinastoitettuamme
PartitiivinastoitettuannePartitiivinastoitettuaan
PartitiivinastoitettuansaMonikon partitiivinastoitettuja
Monikon partitiivinastoitettujaniMonikon partitiivinastoitettujasi
Monikon partitiivinastoitettujammeMonikon partitiivinastoitettujanne
Monikon partitiivinastoitettujaanMonikon partitiivinastoitettujansa
InessiivinastoitetussaInessiivinastoitetussani
InessiivinastoitetussasiInessiivinastoitetussamme
InessiivinastoitetussanneInessiivinastoitetussaan
InessiivinastoitetussansaMonikon inessiivinastoitetuissa
Monikon inessiivinastoitetuissaniMonikon inessiivinastoitetuissasi
Monikon inessiivinastoitetuissammeMonikon inessiivinastoitetuissanne
Monikon inessiivinastoitetuissaanMonikon inessiivinastoitetuissansa
ElatiivinastoitetustaElatiivinastoitetustani
ElatiivinastoitetustasiElatiivinastoitetustamme
ElatiivinastoitetustanneElatiivinastoitetustaan
ElatiivinastoitetustansaMonikon elatiivinastoitetuista
Monikon elatiivinastoitetuistaniMonikon elatiivinastoitetuistasi
Monikon elatiivinastoitetuistammeMonikon elatiivinastoitetuistanne
Monikon elatiivinastoitetuistaanMonikon elatiivinastoitetuistansa
IllatiivinastoitettuunIllatiivinastoitettuuni
IllatiivinastoitettuusiIllatiivinastoitettuumme
IllatiivinastoitettuunneIllatiivinastoitettuunsa
Monikon illatiivinastoitettuihinMonikon illatiivinastoitettuihini
Monikon illatiivinastoitettuihisiMonikon illatiivinastoitettuihimme
Monikon illatiivinastoitettuihinneMonikon illatiivinastoitettuihinsa
AdessiivinastoitetullaAdessiivinastoitetullani
AdessiivinastoitetullasiAdessiivinastoitetullamme
AdessiivinastoitetullanneAdessiivinastoitetullaan
AdessiivinastoitetullansaMonikon adessiivinastoitetuilla
Monikon adessiivinastoitetuillaniMonikon adessiivinastoitetuillasi
Monikon adessiivinastoitetuillammeMonikon adessiivinastoitetuillanne
Monikon adessiivinastoitetuillaanMonikon adessiivinastoitetuillansa
AblatiivinastoitetultaAblatiivinastoitetultani
AblatiivinastoitetultasiAblatiivinastoitetultamme
AblatiivinastoitetultanneAblatiivinastoitetultaan
AblatiivinastoitetultansaMonikon ablatiivinastoitetuilta
Monikon ablatiivinastoitetuiltaniMonikon ablatiivinastoitetuiltasi
Monikon ablatiivinastoitetuiltammeMonikon ablatiivinastoitetuiltanne
Monikon ablatiivinastoitetuiltaanMonikon ablatiivinastoitetuiltansa
AllatiivinastoitetulleAllatiivinastoitetulleni
AllatiivinastoitetullesiAllatiivinastoitetullemme
AllatiivinastoitetullenneAllatiivinastoitetulleen
AllatiivinastoitetullensaMonikon allatiivinastoitetuille
Monikon allatiivinastoitetuilleniMonikon allatiivinastoitetuillesi
Monikon allatiivinastoitetuillemmeMonikon allatiivinastoitetuillenne
Monikon allatiivinastoitetuilleenMonikon allatiivinastoitetuillensa
EssiivinastoitettunaEssiivinastoitettunani
EssiivinastoitettunasiEssiivinastoitettunamme
EssiivinastoitettunanneEssiivinastoitettunaan
EssiivinastoitettunansaMonikon essiivinastoitettuina
Monikon essiivinastoitettuinaniMonikon essiivinastoitettuinasi
Monikon essiivinastoitettuinammeMonikon essiivinastoitettuinanne
Monikon essiivinastoitettuinaanMonikon essiivinastoitettuinansa
TranslatiivinastoitetuksiTranslatiivinastoitetukseni
TranslatiivinastoitetuksesiTranslatiivinastoitetuksemme
TranslatiivinastoitetuksenneTranslatiivinastoitetukseen
TranslatiivinastoitetuksensaMonikon translatiivinastoitetuiksi
Monikon translatiivinastoitetuikseniMonikon translatiivinastoitetuiksesi
Monikon translatiivinastoitetuiksemmeMonikon translatiivinastoitetuiksenne
Monikon translatiivinastoitetuikseenMonikon translatiivinastoitetuiksensa
Monikon instruktiivinastoitetuinAbessiivinastoitetutta
AbessiivinastoitetuttaniAbessiivinastoitetuttasi
AbessiivinastoitetuttammeAbessiivinastoitetuttanne
AbessiivinastoitetuttaanAbessiivinastoitetuttansa
Monikon abessiivinastoitetuittaMonikon abessiivinastoitetuittani
Monikon abessiivinastoitetuittasiMonikon abessiivinastoitetuittamme
Monikon abessiivinastoitetuittanneMonikon abessiivinastoitetuittaan
Monikon abessiivinastoitetuittansaMonikon komitatiivinastoitettuine
Monikon komitatiivinastoitettuineniMonikon komitatiivinastoitettuinesi
Monikon komitatiivinastoitettuinemmeMonikon komitatiivinastoitettuinenne
Monikon komitatiivinastoitettuineenMonikon komitatiivinastoitettuinensa
KomparatiivinastoitetumpiSuperlatiivinastoitetuin
Monikon akkusatiivinastoitetutMonikon akkusatiivinastoitettuni
Monikon akkusatiivinastoitettusiMonikon akkusatiivinastoitettumme
Monikon akkusatiivinastoitettunneMonikon akkusatiivinastoitettunsa
AkkusatiivinastoitettuniAkkusatiivinastoitettusi
AkkusatiivinastoitettummeAkkusatiivinastoitettunne
Akkusatiivinastoitettunsa