Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈmenestyæ/
KieliKäännökset
englantisucceed, be successful, meet with success, prosper, flourish, thrive, triumph, get on, do, fare, come on
espanjaconseguir, prosperar, triunfar, medrar, lograr
esperantoprosperi, sukcesi
hollantigedijen, welvaren, triomferen
italiafiorire, riuscire, prosperare, trionfare
japani大勝利を成す (daishōri wo nasu), 偉業を成す (igyō wo nasu), 栄える (sakaeru / haeru), 成功する (seikō-suru), 賑わう (nigiwau)
kreikkaθριαμβεύω (thriamvévo / thriamvevo)
latinasuccedo
portugaliconseguir, prosperar, triunfar
ranskaarriver, parvenir, réussir, abouter, prospérer, triompher, avoir du succès, marcher
ruotsilyckas, trivas
saksablühen, aufblühen, triumphieren, gedeihen, erfolgreich sein, Erfolg haben, prosperieren, florieren, ankommen, durchsetzen, bestehen
tanskasejre, triumfere
turkkibüyümek, işi iyi gitmek, zenginleşmek
tšekkiuspět, vzkvétat
unkarisikerül, diadalmoskodik, győzedelmeskedik
venäjäпреуспеть (preuspet), расцветать (rastsvetat), процвета́ть (protsvetát), преуспева́ть (preuspevát), благоде́нствовать (blagodénstvovat), выйти (vyiti)

Määritelmät

Verbi

  1. onnistua jossakin, saada osakseen onnistumisia, saada pyyteilleen katetta

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmenestynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmenestyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmenestyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmenestymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmenestytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmenestyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimenestyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimenestyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimenestyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimenestyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimenestyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimenestyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmenestyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmenestyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmenestyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmenestyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmenestyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmenestyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmenestyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmenestyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmenestykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmenestykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmenestyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmenestynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmenestynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmenestynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmenestynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmenestynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmenestynevät