| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| Monikko | jyryt | Genetiivi | jyryn |
| Monikon genetiivi | jyryjen | Partitiivi | jyryä |
| Monikon partitiivi | jyryjä | Inessiivi | jyryssä |
| Monikon inessiivi | jyryissä | Elatiivi | jyrystä |
| Monikon elatiivi | jyryistä | Illatiivi | jyryyn |
| Monikon illatiivi | jyryihin | Adessiivi | jyryllä |
| Monikon adessiivi | jyryillä | Ablatiivi | jyryltä |
| Monikon ablatiivi | jyryiltä | Allatiivi | jyrylle |
| Monikon allatiivi | jyryille | Essiivi | jyrynä |
| Monikon essiivi | jyryinä | Translatiivi | jyryksi |
| Monikon translatiivi | jyryiksi | Monikon instruktiivi | jyryin |
| Abessiivi | jyryttä | Monikon abessiivi | jyryittä |
| Monikon akkusatiivi | jyryt |