| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laannun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laannut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laantuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laannumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laannutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laantuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laannuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laannuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laantui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laannuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laannuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laantuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laantuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laantuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laantuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laantuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laantuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laantuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laannu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laantukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laantukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laantukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laantukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laantunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laantunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laantunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laantunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laantunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laantunevat | | |