Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Määritelmät

Verbi

  1. läimäyttää
  2. määrätä harkintavero maksettavaksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmätkäytänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmätkäytät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmätkäytämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmätkäytätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmätkäyttävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimätkäytin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimätkäytitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimätkäytti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimätkäytimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimätkäytitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimätkäyttivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmätkäyttäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmätkäytä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmätkäyttäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmätkäyttäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmätkäyttäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmätkäyttäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmätkäyttänevät