| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | shabby, dowdy |
| espanja | raído, zarrapastroso |
| japani | ぼろぼろ (boroboro) |
| portugali | estropiado, esfarrapado, esbodegado |
| ranska | usé, miteux, râpeux, râpé, élimé |
| ruotsi | luggsliten, sjabbig, sjavig |
| saksa | schäbig |
| venäjä | ветхий (vethi), неэлегантный (neelegantnyi), захудалый (zahudalyi), убогий (ubogi), поношенный (ponošennyi), потрёпанный (potrjopannyi), потёртый (potjortyi), обветшалый (obvetšalyi), плюгавый (pljugavyi) |
| Monikko | nuhjuiset | Monikko | nuhjuiseni |
| Monikko | nuhjuisesi | Monikko | nuhjuisemme |
| Monikko | nuhjuisenne | Monikko | nuhjuisensa |
| Genetiivi | nuhjuisen | Genetiivi | nuhjuiseni |
| Genetiivi | nuhjuisesi | Genetiivi | nuhjuisemme |
| Genetiivi | nuhjuisenne | Genetiivi | nuhjuisensa |
| Monikon genetiivi | nuhjuisten | Monikon genetiivi | nuhjuisien |
| Monikon genetiivi | nuhjuisteni | Monikon genetiivi | nuhjuisieni |
| Monikon genetiivi | nuhjuistesi | Monikon genetiivi | nuhjuisiesi |
| Monikon genetiivi | nuhjuistemme | Monikon genetiivi | nuhjuisiemme |
| Monikon genetiivi | nuhjuistenne | Monikon genetiivi | nuhjuisienne |
| Monikon genetiivi | nuhjuistensa | Monikon genetiivi | nuhjuisiensa |
| Partitiivi | nuhjuista | Partitiivi | nuhjuistani |
| Partitiivi | nuhjuistasi | Partitiivi | nuhjuistamme |
| Partitiivi | nuhjuistanne | Partitiivi | nuhjuistaan |
| Partitiivi | nuhjuistansa | Monikon partitiivi | nuhjuisia |
| Monikon partitiivi | nuhjuisiani | Monikon partitiivi | nuhjuisiasi |
| Monikon partitiivi | nuhjuisiamme | Monikon partitiivi | nuhjuisianne |
| Monikon partitiivi | nuhjuisiaan | Monikon partitiivi | nuhjuisiansa |
| Inessiivi | nuhjuisessa | Inessiivi | nuhjuisessani |
| Inessiivi | nuhjuisessasi | Inessiivi | nuhjuisessamme |
| Inessiivi | nuhjuisessanne | Inessiivi | nuhjuisessaan |
| Inessiivi | nuhjuisessansa | Monikon inessiivi | nuhjuisissa |
| Monikon inessiivi | nuhjuisissani | Monikon inessiivi | nuhjuisissasi |
| Monikon inessiivi | nuhjuisissamme | Monikon inessiivi | nuhjuisissanne |
| Monikon inessiivi | nuhjuisissaan | Monikon inessiivi | nuhjuisissansa |
| Elatiivi | nuhjuisesta | Elatiivi | nuhjuisestani |
| Elatiivi | nuhjuisestasi | Elatiivi | nuhjuisestamme |
| Elatiivi | nuhjuisestanne | Elatiivi | nuhjuisestaan |
| Elatiivi | nuhjuisestansa | Monikon elatiivi | nuhjuisista |
| Monikon elatiivi | nuhjuisistani | Monikon elatiivi | nuhjuisistasi |
| Monikon elatiivi | nuhjuisistamme | Monikon elatiivi | nuhjuisistanne |
| Monikon elatiivi | nuhjuisistaan | Monikon elatiivi | nuhjuisistansa |
| Illatiivi | nuhjuiseen | Illatiivi | nuhjuiseeni |
| Illatiivi | nuhjuiseesi | Illatiivi | nuhjuiseemme |
| Illatiivi | nuhjuiseenne | Illatiivi | nuhjuiseensa |
| Monikon illatiivi | nuhjuisiin | Monikon illatiivi | nuhjuisiini |
| Monikon illatiivi | nuhjuisiisi | Monikon illatiivi | nuhjuisiimme |
| Monikon illatiivi | nuhjuisiinne | Monikon illatiivi | nuhjuisiinsa |
| Adessiivi | nuhjuisella | Adessiivi | nuhjuisellani |
| Adessiivi | nuhjuisellasi | Adessiivi | nuhjuisellamme |
| Adessiivi | nuhjuisellanne | Adessiivi | nuhjuisellaan |
| Adessiivi | nuhjuisellansa | Monikon adessiivi | nuhjuisilla |
| Monikon adessiivi | nuhjuisillani | Monikon adessiivi | nuhjuisillasi |
| Monikon adessiivi | nuhjuisillamme | Monikon adessiivi | nuhjuisillanne |
| Monikon adessiivi | nuhjuisillaan | Monikon adessiivi | nuhjuisillansa |
| Ablatiivi | nuhjuiselta | Ablatiivi | nuhjuiseltani |
| Ablatiivi | nuhjuiseltasi | Ablatiivi | nuhjuiseltamme |
| Ablatiivi | nuhjuiseltanne | Ablatiivi | nuhjuiseltaan |
| Ablatiivi | nuhjuiseltansa | Monikon ablatiivi | nuhjuisilta |
| Monikon ablatiivi | nuhjuisiltani | Monikon ablatiivi | nuhjuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | nuhjuisiltamme | Monikon ablatiivi | nuhjuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | nuhjuisiltaan | Monikon ablatiivi | nuhjuisiltansa |
| Allatiivi | nuhjuiselle | Allatiivi | nuhjuiselleni |
| Allatiivi | nuhjuisellesi | Allatiivi | nuhjuisellemme |
| Allatiivi | nuhjuisellenne | Allatiivi | nuhjuiselleen |
| Allatiivi | nuhjuisellensa | Monikon allatiivi | nuhjuisille |
| Monikon allatiivi | nuhjuisilleni | Monikon allatiivi | nuhjuisillesi |
| Monikon allatiivi | nuhjuisillemme | Monikon allatiivi | nuhjuisillenne |
| Monikon allatiivi | nuhjuisilleen | Monikon allatiivi | nuhjuisillensa |
| Essiivi | nuhjuisena | Essiivi | nuhjuisenani |
| Essiivi | nuhjuisenasi | Essiivi | nuhjuisenamme |
| Essiivi | nuhjuisenanne | Essiivi | nuhjuisenaan |
| Essiivi | nuhjuisenansa | Monikon essiivi | nuhjuisina |
| Monikon essiivi | nuhjuisinani | Monikon essiivi | nuhjuisinasi |
| Monikon essiivi | nuhjuisinamme | Monikon essiivi | nuhjuisinanne |
| Monikon essiivi | nuhjuisinaan | Monikon essiivi | nuhjuisinansa |
| Translatiivi | nuhjuiseksi | Translatiivi | nuhjuisekseni |
| Translatiivi | nuhjuiseksesi | Translatiivi | nuhjuiseksemme |
| Translatiivi | nuhjuiseksenne | Translatiivi | nuhjuisekseen |
| Translatiivi | nuhjuiseksensa | Monikon translatiivi | nuhjuisiksi |
| Monikon translatiivi | nuhjuisikseni | Monikon translatiivi | nuhjuisiksesi |
| Monikon translatiivi | nuhjuisiksemme | Monikon translatiivi | nuhjuisiksenne |
| Monikon translatiivi | nuhjuisikseen | Monikon translatiivi | nuhjuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | nuhjuisin | Abessiivi | nuhjuisetta |
| Abessiivi | nuhjuisettani | Abessiivi | nuhjuisettasi |
| Abessiivi | nuhjuisettamme | Abessiivi | nuhjuisettanne |
| Abessiivi | nuhjuisettaan | Abessiivi | nuhjuisettansa |
| Monikon abessiivi | nuhjuisitta | Monikon abessiivi | nuhjuisittani |
| Monikon abessiivi | nuhjuisittasi | Monikon abessiivi | nuhjuisittamme |
| Monikon abessiivi | nuhjuisittanne | Monikon abessiivi | nuhjuisittaan |
| Monikon abessiivi | nuhjuisittansa | Monikon komitatiivi | nuhjuisine |
| Monikon komitatiivi | nuhjuisineni | Monikon komitatiivi | nuhjuisinesi |
| Monikon komitatiivi | nuhjuisinemme | Monikon komitatiivi | nuhjuisinenne |
| Monikon komitatiivi | nuhjuisineen | Monikon komitatiivi | nuhjuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | nuhjuiset | Monikon akkusatiivi | nuhjuiseni |
| Monikon akkusatiivi | nuhjuisesi | Monikon akkusatiivi | nuhjuisemme |
| Monikon akkusatiivi | nuhjuisenne | Monikon akkusatiivi | nuhjuisensa |
| Akkusatiivi | nuhjuiseni | Akkusatiivi | nuhjuisesi |
| Akkusatiivi | nuhjuisemme | Akkusatiivi | nuhjuisenne |
| Akkusatiivi | nuhjuisensa |