Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
englantishabby, dowdy
espanjaraído, zarrapastroso
japaniぼろぼろ (boroboro)
portugaliestropiado, esfarrapado, esbodegado
ranskausé, miteux, râpeux, râpé, élimé
ruotsiluggsliten, sjabbig, sjavig
saksaschäbig
venäjäветхий (vethi), неэлегантный (neelegantnyi), захудалый (zahudalyi), убогий (ubogi), поношенный (ponošennyi), потрёпанный (potrjopannyi), потёртый (potjortyi), обветшалый (obvetšalyi), плюгавый (pljugavyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. silminnähden kulunut, hieman epäsiisti, lähes rähjäinen

Taivutusmuodot

MonikkonuhjuisetMonikkonuhjuiseni
MonikkonuhjuisesiMonikkonuhjuisemme
MonikkonuhjuisenneMonikkonuhjuisensa
GenetiivinuhjuisenGenetiivinuhjuiseni
GenetiivinuhjuisesiGenetiivinuhjuisemme
GenetiivinuhjuisenneGenetiivinuhjuisensa
Monikon genetiivinuhjuistenMonikon genetiivinuhjuisien
Monikon genetiivinuhjuisteniMonikon genetiivinuhjuisieni
Monikon genetiivinuhjuistesiMonikon genetiivinuhjuisiesi
Monikon genetiivinuhjuistemmeMonikon genetiivinuhjuisiemme
Monikon genetiivinuhjuistenneMonikon genetiivinuhjuisienne
Monikon genetiivinuhjuistensaMonikon genetiivinuhjuisiensa
PartitiivinuhjuistaPartitiivinuhjuistani
PartitiivinuhjuistasiPartitiivinuhjuistamme
PartitiivinuhjuistannePartitiivinuhjuistaan
PartitiivinuhjuistansaMonikon partitiivinuhjuisia
Monikon partitiivinuhjuisianiMonikon partitiivinuhjuisiasi
Monikon partitiivinuhjuisiammeMonikon partitiivinuhjuisianne
Monikon partitiivinuhjuisiaanMonikon partitiivinuhjuisiansa
InessiivinuhjuisessaInessiivinuhjuisessani
InessiivinuhjuisessasiInessiivinuhjuisessamme
InessiivinuhjuisessanneInessiivinuhjuisessaan
InessiivinuhjuisessansaMonikon inessiivinuhjuisissa
Monikon inessiivinuhjuisissaniMonikon inessiivinuhjuisissasi
Monikon inessiivinuhjuisissammeMonikon inessiivinuhjuisissanne
Monikon inessiivinuhjuisissaanMonikon inessiivinuhjuisissansa
ElatiivinuhjuisestaElatiivinuhjuisestani
ElatiivinuhjuisestasiElatiivinuhjuisestamme
ElatiivinuhjuisestanneElatiivinuhjuisestaan
ElatiivinuhjuisestansaMonikon elatiivinuhjuisista
Monikon elatiivinuhjuisistaniMonikon elatiivinuhjuisistasi
Monikon elatiivinuhjuisistammeMonikon elatiivinuhjuisistanne
Monikon elatiivinuhjuisistaanMonikon elatiivinuhjuisistansa
IllatiivinuhjuiseenIllatiivinuhjuiseeni
IllatiivinuhjuiseesiIllatiivinuhjuiseemme
IllatiivinuhjuiseenneIllatiivinuhjuiseensa
Monikon illatiivinuhjuisiinMonikon illatiivinuhjuisiini
Monikon illatiivinuhjuisiisiMonikon illatiivinuhjuisiimme
Monikon illatiivinuhjuisiinneMonikon illatiivinuhjuisiinsa
AdessiivinuhjuisellaAdessiivinuhjuisellani
AdessiivinuhjuisellasiAdessiivinuhjuisellamme
AdessiivinuhjuisellanneAdessiivinuhjuisellaan
AdessiivinuhjuisellansaMonikon adessiivinuhjuisilla
Monikon adessiivinuhjuisillaniMonikon adessiivinuhjuisillasi
Monikon adessiivinuhjuisillammeMonikon adessiivinuhjuisillanne
Monikon adessiivinuhjuisillaanMonikon adessiivinuhjuisillansa
AblatiivinuhjuiseltaAblatiivinuhjuiseltani
AblatiivinuhjuiseltasiAblatiivinuhjuiseltamme
AblatiivinuhjuiseltanneAblatiivinuhjuiseltaan
AblatiivinuhjuiseltansaMonikon ablatiivinuhjuisilta
Monikon ablatiivinuhjuisiltaniMonikon ablatiivinuhjuisiltasi
Monikon ablatiivinuhjuisiltammeMonikon ablatiivinuhjuisiltanne
Monikon ablatiivinuhjuisiltaanMonikon ablatiivinuhjuisiltansa
AllatiivinuhjuiselleAllatiivinuhjuiselleni
AllatiivinuhjuisellesiAllatiivinuhjuisellemme
AllatiivinuhjuisellenneAllatiivinuhjuiselleen
AllatiivinuhjuisellensaMonikon allatiivinuhjuisille
Monikon allatiivinuhjuisilleniMonikon allatiivinuhjuisillesi
Monikon allatiivinuhjuisillemmeMonikon allatiivinuhjuisillenne
Monikon allatiivinuhjuisilleenMonikon allatiivinuhjuisillensa
EssiivinuhjuisenaEssiivinuhjuisenani
EssiivinuhjuisenasiEssiivinuhjuisenamme
EssiivinuhjuisenanneEssiivinuhjuisenaan
EssiivinuhjuisenansaMonikon essiivinuhjuisina
Monikon essiivinuhjuisinaniMonikon essiivinuhjuisinasi
Monikon essiivinuhjuisinammeMonikon essiivinuhjuisinanne
Monikon essiivinuhjuisinaanMonikon essiivinuhjuisinansa
TranslatiivinuhjuiseksiTranslatiivinuhjuisekseni
TranslatiivinuhjuiseksesiTranslatiivinuhjuiseksemme
TranslatiivinuhjuiseksenneTranslatiivinuhjuisekseen
TranslatiivinuhjuiseksensaMonikon translatiivinuhjuisiksi
Monikon translatiivinuhjuisikseniMonikon translatiivinuhjuisiksesi
Monikon translatiivinuhjuisiksemmeMonikon translatiivinuhjuisiksenne
Monikon translatiivinuhjuisikseenMonikon translatiivinuhjuisiksensa
Monikon instruktiivinuhjuisinAbessiivinuhjuisetta
AbessiivinuhjuisettaniAbessiivinuhjuisettasi
AbessiivinuhjuisettammeAbessiivinuhjuisettanne
AbessiivinuhjuisettaanAbessiivinuhjuisettansa
Monikon abessiivinuhjuisittaMonikon abessiivinuhjuisittani
Monikon abessiivinuhjuisittasiMonikon abessiivinuhjuisittamme
Monikon abessiivinuhjuisittanneMonikon abessiivinuhjuisittaan
Monikon abessiivinuhjuisittansaMonikon komitatiivinuhjuisine
Monikon komitatiivinuhjuisineniMonikon komitatiivinuhjuisinesi
Monikon komitatiivinuhjuisinemmeMonikon komitatiivinuhjuisinenne
Monikon komitatiivinuhjuisineenMonikon komitatiivinuhjuisinensa
Monikon akkusatiivinuhjuisetMonikon akkusatiivinuhjuiseni
Monikon akkusatiivinuhjuisesiMonikon akkusatiivinuhjuisemme
Monikon akkusatiivinuhjuisenneMonikon akkusatiivinuhjuisensa
AkkusatiivinuhjuiseniAkkusatiivinuhjuisesi
AkkusatiivinuhjuisemmeAkkusatiivinuhjuisenne
Akkusatiivinuhjuisensa