| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | skoolaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | skoolaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | skoolaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | skoolaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | skoolaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | skoolaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | skoolasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | skoolaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | skoolaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | skoolatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | skoolatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | skoolatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | skoolatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | skoolannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | skoolannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | skoolannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | skoolannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | skoolannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | skoolannevat | | |