| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ärähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ärähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ärähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ärähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ärähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ärähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärähtänevät |