| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| Monikko | ivat | Genetiivi | ivan |
| Monikon genetiivi | ivojen | Partitiivi | ivaa |
| Monikon partitiivi | ivoja | Inessiivi | ivassa |
| Monikon inessiivi | ivoissa | Elatiivi | ivasta |
| Monikon elatiivi | ivoista | Illatiivi | ivaan |
| Monikon illatiivi | ivoihin | Adessiivi | ivalla |
| Monikon adessiivi | ivoilla | Ablatiivi | ivalta |
| Monikon ablatiivi | ivoilta | Allatiivi | ivalle |
| Monikon allatiivi | ivoille | Essiivi | ivana |
| Monikon essiivi | ivoina | Translatiivi | ivaksi |
| Monikon translatiivi | ivoiksi | Monikon instruktiivi | ivoin |
| Abessiivi | ivatta | Monikon abessiivi | ivoitta |
| Monikon akkusatiivi | ivat |