| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | ruohikot | Genetiivi | ruohikon |
| Monikon genetiivi | ruohikkojen | Monikon genetiivi | ruohikoiden |
| Monikon genetiivi | ruohikoitten | Partitiivi | ruohikkoa |
| Monikon partitiivi | ruohikkoja | Monikon partitiivi | ruohikoita |
| Inessiivi | ruohikossa | Monikon inessiivi | ruohikoissa |
| Elatiivi | ruohikosta | Monikon elatiivi | ruohikoista |
| Illatiivi | ruohikkoon | Monikon illatiivi | ruohikkoihin |
| Monikon illatiivi | ruohikoihin | Adessiivi | ruohikolla |
| Monikon adessiivi | ruohikoilla | Ablatiivi | ruohikolta |
| Monikon ablatiivi | ruohikoilta | Allatiivi | ruohikolle |
| Monikon allatiivi | ruohikoille | Essiivi | ruohikkona |
| Monikon essiivi | ruohikkoina | Translatiivi | ruohikoksi |
| Monikon translatiivi | ruohikoiksi | Monikon instruktiivi | ruohikoin |
| Abessiivi | ruohikotta | Monikon abessiivi | ruohikoitta |
| Monikon akkusatiivi | ruohikot |