| Käännös | |
|---|---|
| 1. | drażliwy {m} |
| 2. | wybuchowy {m} |
| 3. | |
| Monikko | äkeät | Monikko | äkeäni |
| Monikko | äkeäsi | Monikko | äkeämme |
| Monikko | äkeänne | Monikko | äkeänsä |
| Genetiivi | äkeän | Genetiivi | äkeäni |
| Genetiivi | äkeäsi | Genetiivi | äkeämme |
| Genetiivi | äkeänne | Genetiivi | äkeänsä |
| Monikon genetiivi | äkeiden | Monikon genetiivi | äkeitten |
| Monikon genetiivi | äkeideni | Monikon genetiivi | äkeitteni |
| Monikon genetiivi | äkeidesi | Monikon genetiivi | äkeittesi |
| Monikon genetiivi | äkeidemme | Monikon genetiivi | äkeittemme |
| Monikon genetiivi | äkeidenne | Monikon genetiivi | äkeittenne |
| Monikon genetiivi | äkeidensä | Monikon genetiivi | äkeittensä |
| Partitiivi | äkeää | Partitiivi | äkeätä |
| Partitiivi | äkeääni | Partitiivi | äkeätäni |
| Partitiivi | äkeääsi | Partitiivi | äkeätäsi |
| Partitiivi | äkeäämme | Partitiivi | äkeätämme |
| Partitiivi | äkeäänne | Partitiivi | äkeätänne |
| Partitiivi | äkeätään | Partitiivi | äkeäänsä |
| Partitiivi | äkeätänsä | Monikon partitiivi | äkeitä |
| Monikon partitiivi | äkeitäni | Monikon partitiivi | äkeitäsi |
| Monikon partitiivi | äkeitämme | Monikon partitiivi | äkeitänne |
| Monikon partitiivi | äkeitään | Monikon partitiivi | äkeitänsä |
| Inessiivi | äkeässä | Inessiivi | äkeässäni |
| Inessiivi | äkeässäsi | Inessiivi | äkeässämme |
| Inessiivi | äkeässänne | Inessiivi | äkeässään |
| Inessiivi | äkeässänsä | Monikon inessiivi | äkeissään |
| Monikon inessiivi | äkeissä | Monikon inessiivi | äkeissäni |
| Monikon inessiivi | äkeissäsi | Monikon inessiivi | äkeissämme |
| Monikon inessiivi | äkeissänne | Monikon inessiivi | äkeissänsä |
| Elatiivi | äkeästä | Elatiivi | äkeästäni |
| Elatiivi | äkeästäsi | Elatiivi | äkeästämme |
| Elatiivi | äkeästänne | Elatiivi | äkeästään |
| Elatiivi | äkeästänsä | Monikon elatiivi | äkeistä |
| Monikon elatiivi | äkeistäni | Monikon elatiivi | äkeistäsi |
| Monikon elatiivi | äkeistämme | Monikon elatiivi | äkeistänne |
| Monikon elatiivi | äkeistään | Monikon elatiivi | äkeistänsä |
| Illatiivi | äkeään | Illatiivi | äkeääni |
| Illatiivi | äkeääsi | Illatiivi | äkeäämme |
| Illatiivi | äkeäänne | Illatiivi | äkeäänsä |
| Monikon illatiivi | äkeisiin | Monikon illatiivi | äkeihin |
| Monikon illatiivi | äkeisiini | Monikon illatiivi | äkeihini |
| Monikon illatiivi | äkeisiisi | Monikon illatiivi | äkeihisi |
| Monikon illatiivi | äkeisiimme | Monikon illatiivi | äkeihimme |
| Monikon illatiivi | äkeisiinne | Monikon illatiivi | äkeihinne |
| Monikon illatiivi | äkeisiinsä | Monikon illatiivi | äkeihinsä |
| Adessiivi | äkeällä | Adessiivi | äkeälläni |
| Adessiivi | äkeälläsi | Adessiivi | äkeällämme |
| Adessiivi | äkeällänne | Adessiivi | äkeällään |
| Adessiivi | äkeällänsä | Monikon adessiivi | äkeillä |
| Monikon adessiivi | äkeilläni | Monikon adessiivi | äkeilläsi |
| Monikon adessiivi | äkeillämme | Monikon adessiivi | äkeillänne |
| Monikon adessiivi | äkeillään | Monikon adessiivi | äkeillänsä |
| Ablatiivi | äkeältä | Ablatiivi | äkeältäni |
| Ablatiivi | äkeältäsi | Ablatiivi | äkeältämme |
| Ablatiivi | äkeältänne | Ablatiivi | äkeältään |
| Ablatiivi | äkeältänsä | Monikon ablatiivi | äkeiltä |
| Monikon ablatiivi | äkeiltäni | Monikon ablatiivi | äkeiltäsi |
| Monikon ablatiivi | äkeiltämme | Monikon ablatiivi | äkeiltänne |
| Monikon ablatiivi | äkeiltään | Monikon ablatiivi | äkeiltänsä |
| Allatiivi | äkeälle | Allatiivi | äkeälleni |
| Allatiivi | äkeällesi | Allatiivi | äkeällemme |
| Allatiivi | äkeällenne | Allatiivi | äkeälleen |
| Allatiivi | äkeällensä | Monikon allatiivi | äkeille |
| Monikon allatiivi | äkeilleni | Monikon allatiivi | äkeillesi |
| Monikon allatiivi | äkeillemme | Monikon allatiivi | äkeillenne |
| Monikon allatiivi | äkeilleen | Monikon allatiivi | äkeillensä |
| Essiivi | äkeänä | Essiivi | äkeänäni |
| Essiivi | äkeänäsi | Essiivi | äkeänämme |
| Essiivi | äkeänänne | Essiivi | äkeänään |
| Essiivi | äkeänänsä | Monikon essiivi | äkeinä |
| Monikon essiivi | äkeinäni | Monikon essiivi | äkeinäsi |
| Monikon essiivi | äkeinämme | Monikon essiivi | äkeinänne |
| Monikon essiivi | äkeinään | Monikon essiivi | äkeinänsä |
| Translatiivi | äkeäksi | Translatiivi | äkeäkseni |
| Translatiivi | äkeäksesi | Translatiivi | äkeäksemme |
| Translatiivi | äkeäksenne | Translatiivi | äkeäkseen |
| Translatiivi | äkeäksensä | Monikon translatiivi | äkeiksi |
| Monikon translatiivi | äkeikseni | Monikon translatiivi | äkeiksesi |
| Monikon translatiivi | äkeiksemme | Monikon translatiivi | äkeiksenne |
| Monikon translatiivi | äkeikseen | Monikon translatiivi | äkeiksensä |
| Monikon instruktiivi | äkein | Abessiivi | äkeättä |
| Abessiivi | äkeättäni | Abessiivi | äkeättäsi |
| Abessiivi | äkeättämme | Abessiivi | äkeättänne |
| Abessiivi | äkeättään | Abessiivi | äkeättänsä |
| Monikon abessiivi | äkeittä | Monikon abessiivi | äkeittäni |
| Monikon abessiivi | äkeittäsi | Monikon abessiivi | äkeittämme |
| Monikon abessiivi | äkeittänne | Monikon abessiivi | äkeittään |
| Monikon abessiivi | äkeittänsä | Monikon komitatiivi | äkeine |
| Monikon komitatiivi | äkeineni | Monikon komitatiivi | äkeinesi |
| Monikon komitatiivi | äkeinemme | Monikon komitatiivi | äkeinenne |
| Monikon komitatiivi | äkeineen | Monikon komitatiivi | äkeinensä |
| Komparatiivi | äkeämpi | Superlatiivi | äkein |
| Monikon akkusatiivi | äkeät | Monikon akkusatiivi | äkeäni |
| Monikon akkusatiivi | äkeäsi | Monikon akkusatiivi | äkeämme |
| Monikon akkusatiivi | äkeänne | Monikon akkusatiivi | äkeänsä |
| Akkusatiivi | äkeäni | Akkusatiivi | äkeäsi |
| Akkusatiivi | äkeämme | Akkusatiivi | äkeänne |
| Akkusatiivi | äkeänsä |