| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | helähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | helähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | helähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | helähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | helähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | helähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | helähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | helähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | helähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | helähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | helähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | helähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | helähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | helähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | helähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | helähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | helähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | helähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | helähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | helähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | helähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | helähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | helähtänevät |