Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla on (etukäteen) määritellyt rajat

Taivutusmuodot

MonikkotarkkarajaisetMonikkotarkkarajaiseni
MonikkotarkkarajaisesiMonikkotarkkarajaisemme
MonikkotarkkarajaisenneMonikkotarkkarajaisensa
GenetiivitarkkarajaisenGenetiivitarkkarajaiseni
GenetiivitarkkarajaisesiGenetiivitarkkarajaisemme
GenetiivitarkkarajaisenneGenetiivitarkkarajaisensa
Monikon genetiivitarkkarajaistenMonikon genetiivitarkkarajaisien
Monikon genetiivitarkkarajaisteniMonikon genetiivitarkkarajaisieni
Monikon genetiivitarkkarajaistesiMonikon genetiivitarkkarajaisiesi
Monikon genetiivitarkkarajaistemmeMonikon genetiivitarkkarajaisiemme
Monikon genetiivitarkkarajaistenneMonikon genetiivitarkkarajaisienne
Monikon genetiivitarkkarajaistensaMonikon genetiivitarkkarajaisiensa
PartitiivitarkkarajaistaPartitiivitarkkarajaistani
PartitiivitarkkarajaistasiPartitiivitarkkarajaistamme
PartitiivitarkkarajaistannePartitiivitarkkarajaistaan
PartitiivitarkkarajaistansaMonikon partitiivitarkkarajaisia
Monikon partitiivitarkkarajaisianiMonikon partitiivitarkkarajaisiasi
Monikon partitiivitarkkarajaisiammeMonikon partitiivitarkkarajaisianne
Monikon partitiivitarkkarajaisiaanMonikon partitiivitarkkarajaisiansa
InessiivitarkkarajaisessaInessiivitarkkarajaisessani
InessiivitarkkarajaisessasiInessiivitarkkarajaisessamme
InessiivitarkkarajaisessanneInessiivitarkkarajaisessaan
InessiivitarkkarajaisessansaMonikon inessiivitarkkarajaisissa
Monikon inessiivitarkkarajaisissaniMonikon inessiivitarkkarajaisissasi
Monikon inessiivitarkkarajaisissammeMonikon inessiivitarkkarajaisissanne
Monikon inessiivitarkkarajaisissaanMonikon inessiivitarkkarajaisissansa
ElatiivitarkkarajaisestaElatiivitarkkarajaisestani
ElatiivitarkkarajaisestasiElatiivitarkkarajaisestamme
ElatiivitarkkarajaisestanneElatiivitarkkarajaisestaan
ElatiivitarkkarajaisestansaMonikon elatiivitarkkarajaisista
Monikon elatiivitarkkarajaisistaniMonikon elatiivitarkkarajaisistasi
Monikon elatiivitarkkarajaisistammeMonikon elatiivitarkkarajaisistanne
Monikon elatiivitarkkarajaisistaanMonikon elatiivitarkkarajaisistansa
IllatiivitarkkarajaiseenIllatiivitarkkarajaiseeni
IllatiivitarkkarajaiseesiIllatiivitarkkarajaiseemme
IllatiivitarkkarajaiseenneIllatiivitarkkarajaiseensa
Monikon illatiivitarkkarajaisiinMonikon illatiivitarkkarajaisiini
Monikon illatiivitarkkarajaisiisiMonikon illatiivitarkkarajaisiimme
Monikon illatiivitarkkarajaisiinneMonikon illatiivitarkkarajaisiinsa
AdessiivitarkkarajaisellaAdessiivitarkkarajaisellani
AdessiivitarkkarajaisellasiAdessiivitarkkarajaisellamme
AdessiivitarkkarajaisellanneAdessiivitarkkarajaisellaan
AdessiivitarkkarajaisellansaMonikon adessiivitarkkarajaisilla
Monikon adessiivitarkkarajaisillaniMonikon adessiivitarkkarajaisillasi
Monikon adessiivitarkkarajaisillammeMonikon adessiivitarkkarajaisillanne
Monikon adessiivitarkkarajaisillaanMonikon adessiivitarkkarajaisillansa
AblatiivitarkkarajaiseltaAblatiivitarkkarajaiseltani
AblatiivitarkkarajaiseltasiAblatiivitarkkarajaiseltamme
AblatiivitarkkarajaiseltanneAblatiivitarkkarajaiseltaan
AblatiivitarkkarajaiseltansaMonikon ablatiivitarkkarajaisilta
Monikon ablatiivitarkkarajaisiltaniMonikon ablatiivitarkkarajaisiltasi
Monikon ablatiivitarkkarajaisiltammeMonikon ablatiivitarkkarajaisiltanne
Monikon ablatiivitarkkarajaisiltaanMonikon ablatiivitarkkarajaisiltansa
AllatiivitarkkarajaiselleAllatiivitarkkarajaiselleni
AllatiivitarkkarajaisellesiAllatiivitarkkarajaisellemme
AllatiivitarkkarajaisellenneAllatiivitarkkarajaiselleen
AllatiivitarkkarajaisellensaMonikon allatiivitarkkarajaisille
Monikon allatiivitarkkarajaisilleniMonikon allatiivitarkkarajaisillesi
Monikon allatiivitarkkarajaisillemmeMonikon allatiivitarkkarajaisillenne
Monikon allatiivitarkkarajaisilleenMonikon allatiivitarkkarajaisillensa
EssiivitarkkarajaisenaEssiivitarkkarajaisenani
EssiivitarkkarajaisenasiEssiivitarkkarajaisenamme
EssiivitarkkarajaisenanneEssiivitarkkarajaisenaan
EssiivitarkkarajaisenansaMonikon essiivitarkkarajaisina
Monikon essiivitarkkarajaisinaniMonikon essiivitarkkarajaisinasi
Monikon essiivitarkkarajaisinammeMonikon essiivitarkkarajaisinanne
Monikon essiivitarkkarajaisinaanMonikon essiivitarkkarajaisinansa
TranslatiivitarkkarajaiseksiTranslatiivitarkkarajaisekseni
TranslatiivitarkkarajaiseksesiTranslatiivitarkkarajaiseksemme
TranslatiivitarkkarajaiseksenneTranslatiivitarkkarajaisekseen
TranslatiivitarkkarajaiseksensaMonikon translatiivitarkkarajaisiksi
Monikon translatiivitarkkarajaisikseniMonikon translatiivitarkkarajaisiksesi
Monikon translatiivitarkkarajaisiksemmeMonikon translatiivitarkkarajaisiksenne
Monikon translatiivitarkkarajaisikseenMonikon translatiivitarkkarajaisiksensa
Monikon instruktiivitarkkarajaisinAbessiivitarkkarajaisetta
AbessiivitarkkarajaisettaniAbessiivitarkkarajaisettasi
AbessiivitarkkarajaisettammeAbessiivitarkkarajaisettanne
AbessiivitarkkarajaisettaanAbessiivitarkkarajaisettansa
Monikon abessiivitarkkarajaisittaMonikon abessiivitarkkarajaisittani
Monikon abessiivitarkkarajaisittasiMonikon abessiivitarkkarajaisittamme
Monikon abessiivitarkkarajaisittanneMonikon abessiivitarkkarajaisittaan
Monikon abessiivitarkkarajaisittansaMonikon komitatiivitarkkarajaisine
Monikon komitatiivitarkkarajaisineniMonikon komitatiivitarkkarajaisinesi
Monikon komitatiivitarkkarajaisinemmeMonikon komitatiivitarkkarajaisinenne
Monikon komitatiivitarkkarajaisineenMonikon komitatiivitarkkarajaisinensa
Monikon akkusatiivitarkkarajaisetMonikon akkusatiivitarkkarajaiseni
Monikon akkusatiivitarkkarajaisesiMonikon akkusatiivitarkkarajaisemme
Monikon akkusatiivitarkkarajaisenneMonikon akkusatiivitarkkarajaisensa
AkkusatiivitarkkarajaiseniAkkusatiivitarkkarajaisesi
AkkusatiivitarkkarajaisemmeAkkusatiivitarkkarajaisenne
Akkusatiivitarkkarajaisensa