| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | tyhmänrohkeudet | Genetiivi | tyhmänrohkeuden |
| Monikon genetiivi | tyhmänrohkeuksien | Partitiivi | tyhmänrohkeutta |
| Monikon partitiivi | tyhmänrohkeuksia | Inessiivi | tyhmänrohkeudessa |
| Monikon inessiivi | tyhmänrohkeuksissa | Elatiivi | tyhmänrohkeudesta |
| Monikon elatiivi | tyhmänrohkeuksista | Illatiivi | tyhmänrohkeuteen |
| Monikon illatiivi | tyhmänrohkeuksiin | Adessiivi | tyhmänrohkeudella |
| Monikon adessiivi | tyhmänrohkeuksilla | Ablatiivi | tyhmänrohkeudelta |
| Monikon ablatiivi | tyhmänrohkeuksilta | Allatiivi | tyhmänrohkeudelle |
| Monikon allatiivi | tyhmänrohkeuksille | Essiivi | tyhmänrohkeutena |
| Monikon essiivi | tyhmänrohkeuksina | Translatiivi | tyhmänrohkeudeksi |
| Monikon translatiivi | tyhmänrohkeuksiksi | Monikon instruktiivi | tyhmänrohkeuksin |
| Abessiivi | tyhmänrohkeudetta | Monikon abessiivi | tyhmänrohkeuksitta |
| Monikon akkusatiivi | tyhmänrohkeudet |