| Monikko | tapiirit | Genetiivi | tapiirin |
| Monikon genetiivi | tapiirien | Monikon genetiivi | tapiireiden |
| Monikon genetiivi | tapiireitten | Partitiivi | tapiiria |
| Monikon partitiivi | tapiireita | Monikon partitiivi | tapiireja |
| Inessiivi | tapiirissa | Monikon inessiivi | tapiireissa |
| Elatiivi | tapiirista | Monikon elatiivi | tapiireista |
| Illatiivi | tapiiriin | Monikon illatiivi | tapiireihin |
| Adessiivi | tapiirilla | Monikon adessiivi | tapiireilla |
| Ablatiivi | tapiirilta | Monikon ablatiivi | tapiireilta |
| Allatiivi | tapiirille | Monikon allatiivi | tapiireille |
| Essiivi | tapiirina | Monikon essiivi | tapiireina |
| Translatiivi | tapiiriksi | Monikon translatiivi | tapiireiksi |
| Monikon instruktiivi | tapiirein | Abessiivi | tapiiritta |
| Monikon abessiivi | tapiireitta | Monikon akkusatiivi | tapiirit |