Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈrɑns.kɑ.lɑi.nen/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.brittienglanti
5.Australia, brittienglanti
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
Adjektiivit
6.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Ranskasta peräisin oleva tai Ranskaan liittyvä

Substantiivi

  1. pysyvästi Ranskassa asuva henkilö
  2. Ranskan kansalainen
  3. syntyperältään ranskalainen
  4. (puhekieltä, vain monikossa) ranskanperunat

Esimerkit

  • Haluatko ranskalaiset vai muusia?
    • Do you want French fries or mashed potato?
  • ranskalaismielinen
    • Francophile
  • Tavoitteeni on kehittää tämän alan ranskalais-suomalaisia suhteita edelleen.
    • My aim is to develop the Franco-Finnish relations further on this field.
  • ranskalaiset makkaralla

Taivutusmuodot

MonikkoranskalaisetMonikkoranskalaiseni
MonikkoranskalaisesiMonikkoranskalaisemme
MonikkoranskalaisenneMonikkoranskalaisensa
GenetiiviranskalaisenGenetiiviranskalaiseni
GenetiiviranskalaisesiGenetiiviranskalaisemme
GenetiiviranskalaisenneGenetiiviranskalaisensa
Monikon genetiiviranskalaistenMonikon genetiiviranskalaisien
Monikon genetiiviranskalaisteniMonikon genetiiviranskalaisieni
Monikon genetiiviranskalaistesiMonikon genetiiviranskalaisiesi
Monikon genetiiviranskalaistemmeMonikon genetiiviranskalaisiemme
Monikon genetiiviranskalaistenneMonikon genetiiviranskalaisienne
Monikon genetiiviranskalaistensaMonikon genetiiviranskalaisiensa
PartitiiviranskalaistaPartitiiviranskalaistani
PartitiiviranskalaistasiPartitiiviranskalaistamme
PartitiiviranskalaistannePartitiiviranskalaistaan
PartitiiviranskalaistansaMonikon partitiiviranskalaisia
Monikon partitiiviranskalaisianiMonikon partitiiviranskalaisiasi
Monikon partitiiviranskalaisiammeMonikon partitiiviranskalaisianne
Monikon partitiiviranskalaisiaanMonikon partitiiviranskalaisiansa
InessiiviranskalaisessaInessiiviranskalaisessani
InessiiviranskalaisessasiInessiiviranskalaisessamme
InessiiviranskalaisessanneInessiiviranskalaisessaan
InessiiviranskalaisessansaMonikon inessiiviranskalaisissa
Monikon inessiiviranskalaisissaniMonikon inessiiviranskalaisissasi
Monikon inessiiviranskalaisissammeMonikon inessiiviranskalaisissanne
Monikon inessiiviranskalaisissaanMonikon inessiiviranskalaisissansa
ElatiiviranskalaisestaElatiiviranskalaisestani
ElatiiviranskalaisestasiElatiiviranskalaisestamme
ElatiiviranskalaisestanneElatiiviranskalaisestaan
ElatiiviranskalaisestansaMonikon elatiiviranskalaisista
Monikon elatiiviranskalaisistaniMonikon elatiiviranskalaisistasi
Monikon elatiiviranskalaisistammeMonikon elatiiviranskalaisistanne
Monikon elatiiviranskalaisistaanMonikon elatiiviranskalaisistansa
IllatiiviranskalaiseenIllatiiviranskalaiseeni
IllatiiviranskalaiseesiIllatiiviranskalaiseemme
IllatiiviranskalaiseenneIllatiiviranskalaiseensa
Monikon illatiiviranskalaisiinMonikon illatiiviranskalaisiini
Monikon illatiiviranskalaisiisiMonikon illatiiviranskalaisiimme
Monikon illatiiviranskalaisiinneMonikon illatiiviranskalaisiinsa
AdessiiviranskalaisellaAdessiiviranskalaisellani
AdessiiviranskalaisellasiAdessiiviranskalaisellamme
AdessiiviranskalaisellanneAdessiiviranskalaisellaan
AdessiiviranskalaisellansaMonikon adessiiviranskalaisilla
Monikon adessiiviranskalaisillaniMonikon adessiiviranskalaisillasi
Monikon adessiiviranskalaisillammeMonikon adessiiviranskalaisillanne
Monikon adessiiviranskalaisillaanMonikon adessiiviranskalaisillansa
AblatiiviranskalaiseltaAblatiiviranskalaiseltani
AblatiiviranskalaiseltasiAblatiiviranskalaiseltamme
AblatiiviranskalaiseltanneAblatiiviranskalaiseltaan
AblatiiviranskalaiseltansaMonikon ablatiiviranskalaisilta
Monikon ablatiiviranskalaisiltaniMonikon ablatiiviranskalaisiltasi
Monikon ablatiiviranskalaisiltammeMonikon ablatiiviranskalaisiltanne
Monikon ablatiiviranskalaisiltaanMonikon ablatiiviranskalaisiltansa
AllatiiviranskalaiselleAllatiiviranskalaiselleni
AllatiiviranskalaisellesiAllatiiviranskalaisellemme
AllatiiviranskalaisellenneAllatiiviranskalaiselleen
AllatiiviranskalaisellensaMonikon allatiiviranskalaisille
Monikon allatiiviranskalaisilleniMonikon allatiiviranskalaisillesi
Monikon allatiiviranskalaisillemmeMonikon allatiiviranskalaisillenne
Monikon allatiiviranskalaisilleenMonikon allatiiviranskalaisillensa
EssiiviranskalaisenaEssiiviranskalaisenani
EssiiviranskalaisenasiEssiiviranskalaisenamme
EssiiviranskalaisenanneEssiiviranskalaisenaan
EssiiviranskalaisenansaMonikon essiiviranskalaisina
Monikon essiiviranskalaisinaniMonikon essiiviranskalaisinasi
Monikon essiiviranskalaisinammeMonikon essiiviranskalaisinanne
Monikon essiiviranskalaisinaanMonikon essiiviranskalaisinansa
TranslatiiviranskalaiseksiTranslatiiviranskalaisekseni
TranslatiiviranskalaiseksesiTranslatiiviranskalaiseksemme
TranslatiiviranskalaiseksenneTranslatiiviranskalaisekseen
TranslatiiviranskalaiseksensaMonikon translatiiviranskalaisiksi
Monikon translatiiviranskalaisikseniMonikon translatiiviranskalaisiksesi
Monikon translatiiviranskalaisiksemmeMonikon translatiiviranskalaisiksenne
Monikon translatiiviranskalaisikseenMonikon translatiiviranskalaisiksensa
Monikon instruktiiviranskalaisinAbessiiviranskalaisetta
AbessiiviranskalaisettaniAbessiiviranskalaisettasi
AbessiiviranskalaisettammeAbessiiviranskalaisettanne
AbessiiviranskalaisettaanAbessiiviranskalaisettansa
Monikon abessiiviranskalaisittaMonikon abessiiviranskalaisittani
Monikon abessiiviranskalaisittasiMonikon abessiiviranskalaisittamme
Monikon abessiiviranskalaisittanneMonikon abessiiviranskalaisittaan
Monikon abessiiviranskalaisittansaMonikon komitatiiviranskalaisine
Monikon komitatiiviranskalaisineniMonikon komitatiiviranskalaisinesi
Monikon komitatiiviranskalaisinemmeMonikon komitatiiviranskalaisinenne
Monikon komitatiiviranskalaisineenMonikon komitatiiviranskalaisinensa
KomparatiiviranskalaisempiSuperlatiiviranskalaisin
Monikon akkusatiiviranskalaisetMonikon akkusatiiviranskalaiseni
Monikon akkusatiiviranskalaisesiMonikon akkusatiiviranskalaisemme
Monikon akkusatiiviranskalaisenneMonikon akkusatiiviranskalaisensa
AkkusatiiviranskalaiseniAkkusatiiviranskalaisesi
AkkusatiiviranskalaisemmeAkkusatiiviranskalaisenne
Akkusatiiviranskalaisensa