| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | laki, Suomi | |
| 2. | laki, Suomi | |
| Monikko | työmarkkinatuet | Genetiivi | työmarkkinatuen |
| Monikon genetiivi | työmarkkinatukien | Partitiivi | työmarkkinatukea |
| Monikon partitiivi | työmarkkinatukia | Inessiivi | työmarkkinatuessa |
| Monikon inessiivi | työmarkkinatuissa | Elatiivi | työmarkkinatuesta |
| Monikon elatiivi | työmarkkinatuista | Illatiivi | työmarkkinatukeen |
| Monikon illatiivi | työmarkkinatukiin | Adessiivi | työmarkkinatuella |
| Monikon adessiivi | työmarkkinatuilla | Ablatiivi | työmarkkinatuelta |
| Monikon ablatiivi | työmarkkinatuilta | Allatiivi | työmarkkinatuelle |
| Monikon allatiivi | työmarkkinatuille | Essiivi | työmarkkinatukena |
| Monikon essiivi | työmarkkinatukina | Translatiivi | työmarkkinatueksi |
| Monikon translatiivi | työmarkkinatuiksi | Monikon instruktiivi | työmarkkinatuin |
| Abessiivi | työmarkkinatuetta | Monikon abessiivi | työmarkkinatuitta |
| Monikon akkusatiivi | työmarkkinatuet |