| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | paraguaynvyötiäiset | Genetiivi | paraguaynvyötiäisen |
| Monikon genetiivi | paraguaynvyötiäisten | Monikon genetiivi | paraguaynvyötiäisien |
| Partitiivi | paraguaynvyötiäistä | Monikon partitiivi | paraguaynvyötiäisiä |
| Inessiivi | paraguaynvyötiäisessä | Monikon inessiivi | paraguaynvyötiäisissä |
| Elatiivi | paraguaynvyötiäisestä | Monikon elatiivi | paraguaynvyötiäisistä |
| Illatiivi | paraguaynvyötiäiseen | Monikon illatiivi | paraguaynvyötiäisiin |
| Adessiivi | paraguaynvyötiäisellä | Monikon adessiivi | paraguaynvyötiäisillä |
| Ablatiivi | paraguaynvyötiäiseltä | Monikon ablatiivi | paraguaynvyötiäisiltä |
| Allatiivi | paraguaynvyötiäiselle | Monikon allatiivi | paraguaynvyötiäisille |
| Essiivi | paraguaynvyötiäisenä | Monikon essiivi | paraguaynvyötiäisinä |
| Translatiivi | paraguaynvyötiäiseksi | Monikon translatiivi | paraguaynvyötiäisiksi |
| Monikon instruktiivi | paraguaynvyötiäisin | Abessiivi | paraguaynvyötiäisettä |
| Monikon abessiivi | paraguaynvyötiäisittä | Monikon akkusatiivi | paraguaynvyötiäiset |