| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | iodide |
| espanja | yoduro |
| italia | ioduro |
| puola | jodek |
| ruotsi | jodid |
| Monikko | jodidit | Genetiivi | jodidin |
| Monikon genetiivi | jodidien | Partitiivi | jodidia |
| Monikon partitiivi | jodideja | Inessiivi | jodidissa |
| Monikon inessiivi | jodideissa | Elatiivi | jodidista |
| Monikon elatiivi | jodideista | Illatiivi | jodidiin |
| Monikon illatiivi | jodideihin | Adessiivi | jodidilla |
| Monikon adessiivi | jodideilla | Ablatiivi | jodidilta |
| Monikon ablatiivi | jodideilta | Allatiivi | jodidille |
| Monikon allatiivi | jodideille | Essiivi | jodidina |
| Monikon essiivi | jodideina | Translatiivi | jodidiksi |
| Monikon translatiivi | jodideiksi | Monikon instruktiivi | jodidein |
| Abessiivi | jodiditta | Monikon abessiivi | jodideitta |
| Monikon akkusatiivi | jodidit |