| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | affiiniset | Monikko | affiiniseni |
| Monikko | affiinisesi | Monikko | affiinisemme |
| Monikko | affiinisenne | Monikko | affiinisensa |
| Genetiivi | affiinisen | Genetiivi | affiiniseni |
| Genetiivi | affiinisesi | Genetiivi | affiinisemme |
| Genetiivi | affiinisenne | Genetiivi | affiinisensa |
| Monikon genetiivi | affiinisten | Monikon genetiivi | affiinisien |
| Monikon genetiivi | affiinisteni | Monikon genetiivi | affiinisieni |
| Monikon genetiivi | affiinistesi | Monikon genetiivi | affiinisiesi |
| Monikon genetiivi | affiinistemme | Monikon genetiivi | affiinisiemme |
| Monikon genetiivi | affiinistenne | Monikon genetiivi | affiinisienne |
| Monikon genetiivi | affiinistensa | Monikon genetiivi | affiinisiensa |
| Partitiivi | affiinista | Partitiivi | affiinistani |
| Partitiivi | affiinistasi | Partitiivi | affiinistamme |
| Partitiivi | affiinistanne | Partitiivi | affiinistaan |
| Partitiivi | affiinistansa | Monikon partitiivi | affiinisia |
| Monikon partitiivi | affiinisiani | Monikon partitiivi | affiinisiasi |
| Monikon partitiivi | affiinisiamme | Monikon partitiivi | affiinisianne |
| Monikon partitiivi | affiinisiaan | Monikon partitiivi | affiinisiansa |
| Inessiivi | affiinisessa | Inessiivi | affiinisessani |
| Inessiivi | affiinisessasi | Inessiivi | affiinisessamme |
| Inessiivi | affiinisessanne | Inessiivi | affiinisessaan |
| Inessiivi | affiinisessansa | Monikon inessiivi | affiinisissa |
| Monikon inessiivi | affiinisissani | Monikon inessiivi | affiinisissasi |
| Monikon inessiivi | affiinisissamme | Monikon inessiivi | affiinisissanne |
| Monikon inessiivi | affiinisissaan | Monikon inessiivi | affiinisissansa |
| Elatiivi | affiinisesta | Elatiivi | affiinisestani |
| Elatiivi | affiinisestasi | Elatiivi | affiinisestamme |
| Elatiivi | affiinisestanne | Elatiivi | affiinisestaan |
| Elatiivi | affiinisestansa | Monikon elatiivi | affiinisista |
| Monikon elatiivi | affiinisistani | Monikon elatiivi | affiinisistasi |
| Monikon elatiivi | affiinisistamme | Monikon elatiivi | affiinisistanne |
| Monikon elatiivi | affiinisistaan | Monikon elatiivi | affiinisistansa |
| Illatiivi | affiiniseen | Illatiivi | affiiniseeni |
| Illatiivi | affiiniseesi | Illatiivi | affiiniseemme |
| Illatiivi | affiiniseenne | Illatiivi | affiiniseensa |
| Monikon illatiivi | affiinisiin | Monikon illatiivi | affiinisiini |
| Monikon illatiivi | affiinisiisi | Monikon illatiivi | affiinisiimme |
| Monikon illatiivi | affiinisiinne | Monikon illatiivi | affiinisiinsa |
| Adessiivi | affiinisella | Adessiivi | affiinisellani |
| Adessiivi | affiinisellasi | Adessiivi | affiinisellamme |
| Adessiivi | affiinisellanne | Adessiivi | affiinisellaan |
| Adessiivi | affiinisellansa | Monikon adessiivi | affiinisilla |
| Monikon adessiivi | affiinisillani | Monikon adessiivi | affiinisillasi |
| Monikon adessiivi | affiinisillamme | Monikon adessiivi | affiinisillanne |
| Monikon adessiivi | affiinisillaan | Monikon adessiivi | affiinisillansa |
| Ablatiivi | affiiniselta | Ablatiivi | affiiniseltani |
| Ablatiivi | affiiniseltasi | Ablatiivi | affiiniseltamme |
| Ablatiivi | affiiniseltanne | Ablatiivi | affiiniseltaan |
| Ablatiivi | affiiniseltansa | Monikon ablatiivi | affiinisilta |
| Monikon ablatiivi | affiinisiltani | Monikon ablatiivi | affiinisiltasi |
| Monikon ablatiivi | affiinisiltamme | Monikon ablatiivi | affiinisiltanne |
| Monikon ablatiivi | affiinisiltaan | Monikon ablatiivi | affiinisiltansa |
| Allatiivi | affiiniselle | Allatiivi | affiiniselleni |
| Allatiivi | affiinisellesi | Allatiivi | affiinisellemme |
| Allatiivi | affiinisellenne | Allatiivi | affiiniselleen |
| Allatiivi | affiinisellensa | Monikon allatiivi | affiinisille |
| Monikon allatiivi | affiinisilleni | Monikon allatiivi | affiinisillesi |
| Monikon allatiivi | affiinisillemme | Monikon allatiivi | affiinisillenne |
| Monikon allatiivi | affiinisilleen | Monikon allatiivi | affiinisillensa |
| Essiivi | affiinisena | Essiivi | affiinisenani |
| Essiivi | affiinisenasi | Essiivi | affiinisenamme |
| Essiivi | affiinisenanne | Essiivi | affiinisenaan |
| Essiivi | affiinisenansa | Monikon essiivi | affiinisina |
| Monikon essiivi | affiinisinani | Monikon essiivi | affiinisinasi |
| Monikon essiivi | affiinisinamme | Monikon essiivi | affiinisinanne |
| Monikon essiivi | affiinisinaan | Monikon essiivi | affiinisinansa |
| Translatiivi | affiiniseksi | Translatiivi | affiinisekseni |
| Translatiivi | affiiniseksesi | Translatiivi | affiiniseksemme |
| Translatiivi | affiiniseksenne | Translatiivi | affiinisekseen |
| Translatiivi | affiiniseksensa | Monikon translatiivi | affiinisiksi |
| Monikon translatiivi | affiinisikseni | Monikon translatiivi | affiinisiksesi |
| Monikon translatiivi | affiinisiksemme | Monikon translatiivi | affiinisiksenne |
| Monikon translatiivi | affiinisikseen | Monikon translatiivi | affiinisiksensa |
| Monikon instruktiivi | affiinisin | Abessiivi | affiinisetta |
| Abessiivi | affiinisettani | Abessiivi | affiinisettasi |
| Abessiivi | affiinisettamme | Abessiivi | affiinisettanne |
| Abessiivi | affiinisettaan | Abessiivi | affiinisettansa |
| Monikon abessiivi | affiinisitta | Monikon abessiivi | affiinisittani |
| Monikon abessiivi | affiinisittasi | Monikon abessiivi | affiinisittamme |
| Monikon abessiivi | affiinisittanne | Monikon abessiivi | affiinisittaan |
| Monikon abessiivi | affiinisittansa | Monikon komitatiivi | affiinisine |
| Monikon komitatiivi | affiinisineni | Monikon komitatiivi | affiinisinesi |
| Monikon komitatiivi | affiinisinemme | Monikon komitatiivi | affiinisinenne |
| Monikon komitatiivi | affiinisineen | Monikon komitatiivi | affiinisinensa |
| Komparatiivi | affiinisempi | Superlatiivi | affiinisin |
| Monikon akkusatiivi | affiiniset | Monikon akkusatiivi | affiiniseni |
| Monikon akkusatiivi | affiinisesi | Monikon akkusatiivi | affiinisemme |
| Monikon akkusatiivi | affiinisenne | Monikon akkusatiivi | affiinisensa |
| Akkusatiivi | affiiniseni | Akkusatiivi | affiinisesi |
| Akkusatiivi | affiinisemme | Akkusatiivi | affiinisenne |
| Akkusatiivi | affiinisensa |