Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
righteous
vanhahtava
US
Määritelmät
Adjektiivi
oikeudenmukainen
,
oikeamielinen
,
rehti
Jumalalle
kelvollinen
Taivutusmuodot
Monikko
vanhurskaat
Monikko
vanhurskaani
Monikko
vanhurskaasi
Monikko
vanhurskaamme
Monikko
vanhurskaanne
Monikko
vanhurskaansa
Genetiivi
vanhurskaan
Genetiivi
vanhurskaani
Genetiivi
vanhurskaasi
Genetiivi
vanhurskaamme
Genetiivi
vanhurskaanne
Genetiivi
vanhurskaansa
Monikon genetiivi
vanhurskaiden
Monikon genetiivi
vanhurskaitten
Monikon genetiivi
vanhurskaideni
Monikon genetiivi
vanhurskaitteni
Monikon genetiivi
vanhurskaidesi
Monikon genetiivi
vanhurskaittesi
Monikon genetiivi
vanhurskaidemme
Monikon genetiivi
vanhurskaittemme
Monikon genetiivi
vanhurskaidenne
Monikon genetiivi
vanhurskaittenne
Monikon genetiivi
vanhurskaidensa
Monikon genetiivi
vanhurskaittensa
Partitiivi
vanhurskasta
Partitiivi
vanhurskastani
Partitiivi
vanhurskastasi
Partitiivi
vanhurskastamme
Partitiivi
vanhurskastanne
Partitiivi
vanhurskastaan
Partitiivi
vanhurskastansa
Monikon partitiivi
vanhurskaita
Monikon partitiivi
vanhurskaitani
Monikon partitiivi
vanhurskaitasi
Monikon partitiivi
vanhurskaitamme
Monikon partitiivi
vanhurskaitanne
Monikon partitiivi
vanhurskaitaan
Monikon partitiivi
vanhurskaitansa
Inessiivi
vanhurskaassa
Inessiivi
vanhurskaassani
Inessiivi
vanhurskaassasi
Inessiivi
vanhurskaassamme
Inessiivi
vanhurskaassanne
Inessiivi
vanhurskaassaan
Inessiivi
vanhurskaassansa
Monikon inessiivi
vanhurskaissa
Monikon inessiivi
vanhurskaissani
Monikon inessiivi
vanhurskaissasi
Monikon inessiivi
vanhurskaissamme
Monikon inessiivi
vanhurskaissanne
Monikon inessiivi
vanhurskaissaan
Monikon inessiivi
vanhurskaissansa
Elatiivi
vanhurskaasta
Elatiivi
vanhurskaastani
Elatiivi
vanhurskaastasi
Elatiivi
vanhurskaastamme
Elatiivi
vanhurskaastanne
Elatiivi
vanhurskaastaan
Elatiivi
vanhurskaastansa
Monikon elatiivi
vanhurskaista
Monikon elatiivi
vanhurskaistani
Monikon elatiivi
vanhurskaistasi
Monikon elatiivi
vanhurskaistamme
Monikon elatiivi
vanhurskaistanne
Monikon elatiivi
vanhurskaistaan
Monikon elatiivi
vanhurskaistansa
Illatiivi
vanhurskaaseen
Illatiivi
vanhurskaaseeni
Illatiivi
vanhurskaaseesi
Illatiivi
vanhurskaaseemme
Illatiivi
vanhurskaaseenne
Illatiivi
vanhurskaaseensa
Monikon illatiivi
vanhurskaisiin
Monikon illatiivi
vanhurskaisiini
Monikon illatiivi
vanhurskaisiisi
Monikon illatiivi
vanhurskaisiimme
Monikon illatiivi
vanhurskaisiinne
Monikon illatiivi
vanhurskaisiinsa
Adessiivi
vanhurskaalla
Adessiivi
vanhurskaallani
Adessiivi
vanhurskaallasi
Adessiivi
vanhurskaallamme
Adessiivi
vanhurskaallanne
Adessiivi
vanhurskaallaan
Adessiivi
vanhurskaallansa
Monikon adessiivi
vanhurskailla
Monikon adessiivi
vanhurskaillani
Monikon adessiivi
vanhurskaillasi
Monikon adessiivi
vanhurskaillamme
Monikon adessiivi
vanhurskaillanne
Monikon adessiivi
vanhurskaillaan
Monikon adessiivi
vanhurskaillansa
Ablatiivi
vanhurskaalta
Ablatiivi
vanhurskaaltani
Ablatiivi
vanhurskaaltasi
Ablatiivi
vanhurskaaltamme
Ablatiivi
vanhurskaaltanne
Ablatiivi
vanhurskaaltaan
Ablatiivi
vanhurskaaltansa
Monikon ablatiivi
vanhurskailta
Monikon ablatiivi
vanhurskailtani
Monikon ablatiivi
vanhurskailtasi
Monikon ablatiivi
vanhurskailtamme
Monikon ablatiivi
vanhurskailtanne
Monikon ablatiivi
vanhurskailtaan
Monikon ablatiivi
vanhurskailtansa
Allatiivi
vanhurskaalle
Allatiivi
vanhurskaalleni
Allatiivi
vanhurskaallesi
Allatiivi
vanhurskaallemme
Allatiivi
vanhurskaallenne
Allatiivi
vanhurskaalleen
Allatiivi
vanhurskaallensa
Monikon allatiivi
vanhurskaille
Monikon allatiivi
vanhurskailleni
Monikon allatiivi
vanhurskaillesi
Monikon allatiivi
vanhurskaillemme
Monikon allatiivi
vanhurskaillenne
Monikon allatiivi
vanhurskailleen
Monikon allatiivi
vanhurskaillensa
Essiivi
vanhurskaana
Essiivi
vanhurskaanani
Essiivi
vanhurskaanasi
Essiivi
vanhurskaanamme
Essiivi
vanhurskaananne
Essiivi
vanhurskaanaan
Essiivi
vanhurskaanansa
Monikon essiivi
vanhurskaina
Monikon essiivi
vanhurskainani
Monikon essiivi
vanhurskainasi
Monikon essiivi
vanhurskainamme
Monikon essiivi
vanhurskainanne
Monikon essiivi
vanhurskainaan
Monikon essiivi
vanhurskainansa
Translatiivi
vanhurskaaksi
Translatiivi
vanhurskaakseni
Translatiivi
vanhurskaaksesi
Translatiivi
vanhurskaaksemme
Translatiivi
vanhurskaaksenne
Translatiivi
vanhurskaakseen
Translatiivi
vanhurskaaksensa
Monikon translatiivi
vanhurskaiksi
Monikon translatiivi
vanhurskaikseni
Monikon translatiivi
vanhurskaiksesi
Monikon translatiivi
vanhurskaiksemme
Monikon translatiivi
vanhurskaiksenne
Monikon translatiivi
vanhurskaikseen
Monikon translatiivi
vanhurskaiksensa
Monikon instruktiivi
vanhurskain
Abessiivi
vanhurskaatta
Abessiivi
vanhurskaattani
Abessiivi
vanhurskaattasi
Abessiivi
vanhurskaattamme
Abessiivi
vanhurskaattanne
Abessiivi
vanhurskaattaan
Abessiivi
vanhurskaattansa
Monikon abessiivi
vanhurskaitta
Monikon abessiivi
vanhurskaittani
Monikon abessiivi
vanhurskaittasi
Monikon abessiivi
vanhurskaittamme
Monikon abessiivi
vanhurskaittanne
Monikon abessiivi
vanhurskaittaan
Monikon abessiivi
vanhurskaittansa
Monikon komitatiivi
vanhurskaine
Monikon komitatiivi
vanhurskaineni
Monikon komitatiivi
vanhurskainesi
Monikon komitatiivi
vanhurskainemme
Monikon komitatiivi
vanhurskainenne
Monikon komitatiivi
vanhurskaineen
Monikon komitatiivi
vanhurskainensa
Komparatiivi
vanhurskaampi
Superlatiivi
vanhurskain
Monikon akkusatiivi
vanhurskaat
Monikon akkusatiivi
vanhurskaani
Monikon akkusatiivi
vanhurskaasi
Monikon akkusatiivi
vanhurskaamme
Monikon akkusatiivi
vanhurskaanne
Monikon akkusatiivi
vanhurskaansa
Akkusatiivi
vanhurskaani
Akkusatiivi
vanhurskaasi
Akkusatiivi
vanhurskaamme
Akkusatiivi
vanhurskaanne
Akkusatiivi
vanhurskaansa
Luokat
Adjektiivit