Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.vanhahtava
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkovanhurskaatMonikkovanhurskaani
MonikkovanhurskaasiMonikkovanhurskaamme
MonikkovanhurskaanneMonikkovanhurskaansa
GenetiivivanhurskaanGenetiivivanhurskaani
GenetiivivanhurskaasiGenetiivivanhurskaamme
GenetiivivanhurskaanneGenetiivivanhurskaansa
Monikon genetiivivanhurskaidenMonikon genetiivivanhurskaitten
Monikon genetiivivanhurskaideniMonikon genetiivivanhurskaitteni
Monikon genetiivivanhurskaidesiMonikon genetiivivanhurskaittesi
Monikon genetiivivanhurskaidemmeMonikon genetiivivanhurskaittemme
Monikon genetiivivanhurskaidenneMonikon genetiivivanhurskaittenne
Monikon genetiivivanhurskaidensaMonikon genetiivivanhurskaittensa
PartitiivivanhurskastaPartitiivivanhurskastani
PartitiivivanhurskastasiPartitiivivanhurskastamme
PartitiivivanhurskastannePartitiivivanhurskastaan
PartitiivivanhurskastansaMonikon partitiivivanhurskaita
Monikon partitiivivanhurskaitaniMonikon partitiivivanhurskaitasi
Monikon partitiivivanhurskaitammeMonikon partitiivivanhurskaitanne
Monikon partitiivivanhurskaitaanMonikon partitiivivanhurskaitansa
InessiivivanhurskaassaInessiivivanhurskaassani
InessiivivanhurskaassasiInessiivivanhurskaassamme
InessiivivanhurskaassanneInessiivivanhurskaassaan
InessiivivanhurskaassansaMonikon inessiivivanhurskaissa
Monikon inessiivivanhurskaissaniMonikon inessiivivanhurskaissasi
Monikon inessiivivanhurskaissammeMonikon inessiivivanhurskaissanne
Monikon inessiivivanhurskaissaanMonikon inessiivivanhurskaissansa
ElatiivivanhurskaastaElatiivivanhurskaastani
ElatiivivanhurskaastasiElatiivivanhurskaastamme
ElatiivivanhurskaastanneElatiivivanhurskaastaan
ElatiivivanhurskaastansaMonikon elatiivivanhurskaista
Monikon elatiivivanhurskaistaniMonikon elatiivivanhurskaistasi
Monikon elatiivivanhurskaistammeMonikon elatiivivanhurskaistanne
Monikon elatiivivanhurskaistaanMonikon elatiivivanhurskaistansa
IllatiivivanhurskaaseenIllatiivivanhurskaaseeni
IllatiivivanhurskaaseesiIllatiivivanhurskaaseemme
IllatiivivanhurskaaseenneIllatiivivanhurskaaseensa
Monikon illatiivivanhurskaisiinMonikon illatiivivanhurskaisiini
Monikon illatiivivanhurskaisiisiMonikon illatiivivanhurskaisiimme
Monikon illatiivivanhurskaisiinneMonikon illatiivivanhurskaisiinsa
AdessiivivanhurskaallaAdessiivivanhurskaallani
AdessiivivanhurskaallasiAdessiivivanhurskaallamme
AdessiivivanhurskaallanneAdessiivivanhurskaallaan
AdessiivivanhurskaallansaMonikon adessiivivanhurskailla
Monikon adessiivivanhurskaillaniMonikon adessiivivanhurskaillasi
Monikon adessiivivanhurskaillammeMonikon adessiivivanhurskaillanne
Monikon adessiivivanhurskaillaanMonikon adessiivivanhurskaillansa
AblatiivivanhurskaaltaAblatiivivanhurskaaltani
AblatiivivanhurskaaltasiAblatiivivanhurskaaltamme
AblatiivivanhurskaaltanneAblatiivivanhurskaaltaan
AblatiivivanhurskaaltansaMonikon ablatiivivanhurskailta
Monikon ablatiivivanhurskailtaniMonikon ablatiivivanhurskailtasi
Monikon ablatiivivanhurskailtammeMonikon ablatiivivanhurskailtanne
Monikon ablatiivivanhurskailtaanMonikon ablatiivivanhurskailtansa
AllatiivivanhurskaalleAllatiivivanhurskaalleni
AllatiivivanhurskaallesiAllatiivivanhurskaallemme
AllatiivivanhurskaallenneAllatiivivanhurskaalleen
AllatiivivanhurskaallensaMonikon allatiivivanhurskaille
Monikon allatiivivanhurskailleniMonikon allatiivivanhurskaillesi
Monikon allatiivivanhurskaillemmeMonikon allatiivivanhurskaillenne
Monikon allatiivivanhurskailleenMonikon allatiivivanhurskaillensa
EssiivivanhurskaanaEssiivivanhurskaanani
EssiivivanhurskaanasiEssiivivanhurskaanamme
EssiivivanhurskaananneEssiivivanhurskaanaan
EssiivivanhurskaanansaMonikon essiivivanhurskaina
Monikon essiivivanhurskainaniMonikon essiivivanhurskainasi
Monikon essiivivanhurskainammeMonikon essiivivanhurskainanne
Monikon essiivivanhurskainaanMonikon essiivivanhurskainansa
TranslatiivivanhurskaaksiTranslatiivivanhurskaakseni
TranslatiivivanhurskaaksesiTranslatiivivanhurskaaksemme
TranslatiivivanhurskaaksenneTranslatiivivanhurskaakseen
TranslatiivivanhurskaaksensaMonikon translatiivivanhurskaiksi
Monikon translatiivivanhurskaikseniMonikon translatiivivanhurskaiksesi
Monikon translatiivivanhurskaiksemmeMonikon translatiivivanhurskaiksenne
Monikon translatiivivanhurskaikseenMonikon translatiivivanhurskaiksensa
Monikon instruktiivivanhurskainAbessiivivanhurskaatta
AbessiivivanhurskaattaniAbessiivivanhurskaattasi
AbessiivivanhurskaattammeAbessiivivanhurskaattanne
AbessiivivanhurskaattaanAbessiivivanhurskaattansa
Monikon abessiivivanhurskaittaMonikon abessiivivanhurskaittani
Monikon abessiivivanhurskaittasiMonikon abessiivivanhurskaittamme
Monikon abessiivivanhurskaittanneMonikon abessiivivanhurskaittaan
Monikon abessiivivanhurskaittansaMonikon komitatiivivanhurskaine
Monikon komitatiivivanhurskaineniMonikon komitatiivivanhurskainesi
Monikon komitatiivivanhurskainemmeMonikon komitatiivivanhurskainenne
Monikon komitatiivivanhurskaineenMonikon komitatiivivanhurskainensa
KomparatiivivanhurskaampiSuperlatiivivanhurskain
Monikon akkusatiivivanhurskaatMonikon akkusatiivivanhurskaani
Monikon akkusatiivivanhurskaasiMonikon akkusatiivivanhurskaamme
Monikon akkusatiivivanhurskaanneMonikon akkusatiivivanhurskaansa
AkkusatiivivanhurskaaniAkkusatiivivanhurskaasi
AkkusatiivivanhurskaammeAkkusatiivivanhurskaanne
Akkusatiivivanhurskaansa

Luokat