| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | безграничен (bezgraníčen) |
| englanti | boundless, limitless, unlimited, countless, endless, unbridled, borderless, unstinted, abysmal, indefinite, open-ended, abandoned, plenary, absolute |
| espanja | ilimitado, sin límites |
| hollanti | grenzeloos, onbegrensd, ongeremd |
| italia | sconfinato, illimitato |
| japani | 果てしない (hateshinai), 無限の (mugen no / むげん, mugen no), 無制限の (museigen no) |
| kreikka | απεριόριστος (aperióristos) |
| portugali | ilimitado |
| puola | bezgraniczny |
| ranska | illimité |
| ruotsi | gränslös, oinskränkt, ohämmad, förbehållslös, oreserverad |
| saksa | grenzenlos, unbegrenzt, unbeschränkt, schrankenlos, uneingeschränkt |
| turkki | sınırsız, limitsiz, hudutsuz |
| tšekki | neomezený |
| unkari | végtelen |
| venäjä | несдержанный (nesderžannyi), безудержный (bezuderžnyi), неограниченный (neogranitšennyi), безграничный (bezgranitšnyi), беспредельный (bespredelnyi), бесконечный (beskonetšnyi), бескрайний (beskraini), безмерный (bezmernyi), необузданный (neobuzdannyi), безусловный (bezuslovnyi), безлимитный (bezlimitnyi) |
| Monikko | rajattomat | Monikko | rajattomani |
| Monikko | rajattomasi | Monikko | rajattomamme |
| Monikko | rajattomanne | Monikko | rajattomansa |
| Genetiivi | rajattoman | Genetiivi | rajattomani |
| Genetiivi | rajattomasi | Genetiivi | rajattomamme |
| Genetiivi | rajattomanne | Genetiivi | rajattomansa |
| Monikon genetiivi | rajattomien | Monikon genetiivi | rajattomieni |
| Monikon genetiivi | rajattomiesi | Monikon genetiivi | rajattomiemme |
| Monikon genetiivi | rajattomienne | Monikon genetiivi | rajattomiensa |
| Partitiivi | rajatonta | Partitiivi | rajatontani |
| Partitiivi | rajatontasi | Partitiivi | rajatontamme |
| Partitiivi | rajatontanne | Partitiivi | rajatontaan |
| Partitiivi | rajatontansa | Monikon partitiivi | rajattomia |
| Monikon partitiivi | rajattomiani | Monikon partitiivi | rajattomiasi |
| Monikon partitiivi | rajattomiamme | Monikon partitiivi | rajattomianne |
| Monikon partitiivi | rajattomiaan | Monikon partitiivi | rajattomiansa |
| Inessiivi | rajattomassa | Inessiivi | rajattomassani |
| Inessiivi | rajattomassasi | Inessiivi | rajattomassamme |
| Inessiivi | rajattomassanne | Inessiivi | rajattomassaan |
| Inessiivi | rajattomassansa | Monikon inessiivi | rajattomissa |
| Monikon inessiivi | rajattomissani | Monikon inessiivi | rajattomissasi |
| Monikon inessiivi | rajattomissamme | Monikon inessiivi | rajattomissanne |
| Monikon inessiivi | rajattomissaan | Monikon inessiivi | rajattomissansa |
| Elatiivi | rajattomasta | Elatiivi | rajattomastani |
| Elatiivi | rajattomastasi | Elatiivi | rajattomastamme |
| Elatiivi | rajattomastanne | Elatiivi | rajattomastaan |
| Elatiivi | rajattomastansa | Monikon elatiivi | rajattomista |
| Monikon elatiivi | rajattomistani | Monikon elatiivi | rajattomistasi |
| Monikon elatiivi | rajattomistamme | Monikon elatiivi | rajattomistanne |
| Monikon elatiivi | rajattomistaan | Monikon elatiivi | rajattomistansa |
| Illatiivi | rajattomaan | Illatiivi | rajattomaani |
| Illatiivi | rajattomaasi | Illatiivi | rajattomaamme |
| Illatiivi | rajattomaanne | Illatiivi | rajattomaansa |
| Monikon illatiivi | rajattomiin | Monikon illatiivi | rajattomiini |
| Monikon illatiivi | rajattomiisi | Monikon illatiivi | rajattomiimme |
| Monikon illatiivi | rajattomiinne | Monikon illatiivi | rajattomiinsa |
| Adessiivi | rajattomalla | Adessiivi | rajattomallani |
| Adessiivi | rajattomallasi | Adessiivi | rajattomallamme |
| Adessiivi | rajattomallanne | Adessiivi | rajattomallaan |
| Adessiivi | rajattomallansa | Monikon adessiivi | rajattomilla |
| Monikon adessiivi | rajattomillani | Monikon adessiivi | rajattomillasi |
| Monikon adessiivi | rajattomillamme | Monikon adessiivi | rajattomillanne |
| Monikon adessiivi | rajattomillaan | Monikon adessiivi | rajattomillansa |
| Ablatiivi | rajattomalta | Ablatiivi | rajattomaltani |
| Ablatiivi | rajattomaltasi | Ablatiivi | rajattomaltamme |
| Ablatiivi | rajattomaltanne | Ablatiivi | rajattomaltaan |
| Ablatiivi | rajattomaltansa | Monikon ablatiivi | rajattomilta |
| Monikon ablatiivi | rajattomiltani | Monikon ablatiivi | rajattomiltasi |
| Monikon ablatiivi | rajattomiltamme | Monikon ablatiivi | rajattomiltanne |
| Monikon ablatiivi | rajattomiltaan | Monikon ablatiivi | rajattomiltansa |
| Allatiivi | rajattomalle | Allatiivi | rajattomalleni |
| Allatiivi | rajattomallesi | Allatiivi | rajattomallemme |
| Allatiivi | rajattomallenne | Allatiivi | rajattomalleen |
| Allatiivi | rajattomallensa | Monikon allatiivi | rajattomille |
| Monikon allatiivi | rajattomilleni | Monikon allatiivi | rajattomillesi |
| Monikon allatiivi | rajattomillemme | Monikon allatiivi | rajattomillenne |
| Monikon allatiivi | rajattomilleen | Monikon allatiivi | rajattomillensa |
| Essiivi | rajattomana | Essiivi | rajattomanani |
| Essiivi | rajattomanasi | Essiivi | rajattomanamme |
| Essiivi | rajattomananne | Essiivi | rajattomanaan |
| Essiivi | rajattomanansa | Monikon essiivi | rajattomina |
| Monikon essiivi | rajattominani | Monikon essiivi | rajattominasi |
| Monikon essiivi | rajattominamme | Monikon essiivi | rajattominanne |
| Monikon essiivi | rajattominaan | Monikon essiivi | rajattominansa |
| Translatiivi | rajattomaksi | Translatiivi | rajattomakseni |
| Translatiivi | rajattomaksesi | Translatiivi | rajattomaksemme |
| Translatiivi | rajattomaksenne | Translatiivi | rajattomakseen |
| Translatiivi | rajattomaksensa | Monikon translatiivi | rajattomiksi |
| Monikon translatiivi | rajattomikseni | Monikon translatiivi | rajattomiksesi |
| Monikon translatiivi | rajattomiksemme | Monikon translatiivi | rajattomiksenne |
| Monikon translatiivi | rajattomikseen | Monikon translatiivi | rajattomiksensa |
| Monikon instruktiivi | rajattomin | Abessiivi | rajattomatta |
| Abessiivi | rajattomattani | Abessiivi | rajattomattasi |
| Abessiivi | rajattomattamme | Abessiivi | rajattomattanne |
| Abessiivi | rajattomattaan | Abessiivi | rajattomattansa |
| Monikon abessiivi | rajattomitta | Monikon abessiivi | rajattomittani |
| Monikon abessiivi | rajattomittasi | Monikon abessiivi | rajattomittamme |
| Monikon abessiivi | rajattomittanne | Monikon abessiivi | rajattomittaan |
| Monikon abessiivi | rajattomittansa | Monikon komitatiivi | rajattomine |
| Monikon komitatiivi | rajattomineni | Monikon komitatiivi | rajattominesi |
| Monikon komitatiivi | rajattominemme | Monikon komitatiivi | rajattominenne |
| Monikon komitatiivi | rajattomineen | Monikon komitatiivi | rajattominensa |
| Komparatiivi | rajattomampi | Superlatiivi | rajattomin |
| Monikon akkusatiivi | rajattomat | Monikon akkusatiivi | rajattomani |
| Monikon akkusatiivi | rajattomasi | Monikon akkusatiivi | rajattomamme |
| Monikon akkusatiivi | rajattomanne | Monikon akkusatiivi | rajattomansa |
| Akkusatiivi | rajattomani | Akkusatiivi | rajattomasi |
| Akkusatiivi | rajattomamme | Akkusatiivi | rajattomanne |
| Akkusatiivi | rajattomansa |