Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
one-armed
Määritelmät
Adjektiivi
ihminen
tai muu
kädellinen
, jolla on vain yksi
käsi
Taivutusmuodot
Monikko
yksikätiset
Monikko
yksikätiseni
Monikko
yksikätisesi
Monikko
yksikätisemme
Monikko
yksikätisenne
Monikko
yksikätisensä
Genetiivi
yksikätisen
Genetiivi
yksikätiseni
Genetiivi
yksikätisesi
Genetiivi
yksikätisemme
Genetiivi
yksikätisenne
Genetiivi
yksikätisensä
Monikon genetiivi
yksikätisten
Monikon genetiivi
yksikätisien
Monikon genetiivi
yksikätisteni
Monikon genetiivi
yksikätisieni
Monikon genetiivi
yksikätistesi
Monikon genetiivi
yksikätisiesi
Monikon genetiivi
yksikätistemme
Monikon genetiivi
yksikätisiemme
Monikon genetiivi
yksikätistenne
Monikon genetiivi
yksikätisienne
Monikon genetiivi
yksikätistensä
Monikon genetiivi
yksikätisiensä
Partitiivi
yksikätistä
Partitiivi
yksikätistäni
Partitiivi
yksikätistäsi
Partitiivi
yksikätistämme
Partitiivi
yksikätistänne
Partitiivi
yksikätistään
Partitiivi
yksikätistänsä
Monikon partitiivi
yksikätisiä
Monikon partitiivi
yksikätisiäni
Monikon partitiivi
yksikätisiäsi
Monikon partitiivi
yksikätisiämme
Monikon partitiivi
yksikätisiänne
Monikon partitiivi
yksikätisiään
Monikon partitiivi
yksikätisiänsä
Inessiivi
yksikätisessä
Inessiivi
yksikätisessäni
Inessiivi
yksikätisessäsi
Inessiivi
yksikätisessämme
Inessiivi
yksikätisessänne
Inessiivi
yksikätisessään
Inessiivi
yksikätisessänsä
Monikon inessiivi
yksikätisissä
Monikon inessiivi
yksikätisissäni
Monikon inessiivi
yksikätisissäsi
Monikon inessiivi
yksikätisissämme
Monikon inessiivi
yksikätisissänne
Monikon inessiivi
yksikätisissään
Monikon inessiivi
yksikätisissänsä
Elatiivi
yksikätisestä
Elatiivi
yksikätisestäni
Elatiivi
yksikätisestäsi
Elatiivi
yksikätisestämme
Elatiivi
yksikätisestänne
Elatiivi
yksikätisestään
Elatiivi
yksikätisestänsä
Monikon elatiivi
yksikätisistä
Monikon elatiivi
yksikätisistäni
Monikon elatiivi
yksikätisistäsi
Monikon elatiivi
yksikätisistämme
Monikon elatiivi
yksikätisistänne
Monikon elatiivi
yksikätisistään
Monikon elatiivi
yksikätisistänsä
Illatiivi
yksikätiseen
Illatiivi
yksikätiseeni
Illatiivi
yksikätiseesi
Illatiivi
yksikätiseemme
Illatiivi
yksikätiseenne
Illatiivi
yksikätiseensä
Monikon illatiivi
yksikätisiin
Monikon illatiivi
yksikätisiini
Monikon illatiivi
yksikätisiisi
Monikon illatiivi
yksikätisiimme
Monikon illatiivi
yksikätisiinne
Monikon illatiivi
yksikätisiinsä
Adessiivi
yksikätisellä
Adessiivi
yksikätiselläni
Adessiivi
yksikätiselläsi
Adessiivi
yksikätisellämme
Adessiivi
yksikätisellänne
Adessiivi
yksikätisellään
Adessiivi
yksikätisellänsä
Monikon adessiivi
yksikätisillä
Monikon adessiivi
yksikätisilläni
Monikon adessiivi
yksikätisilläsi
Monikon adessiivi
yksikätisillämme
Monikon adessiivi
yksikätisillänne
Monikon adessiivi
yksikätisillään
Monikon adessiivi
yksikätisillänsä
Ablatiivi
yksikätiseltä
Ablatiivi
yksikätiseltäni
Ablatiivi
yksikätiseltäsi
Ablatiivi
yksikätiseltämme
Ablatiivi
yksikätiseltänne
Ablatiivi
yksikätiseltään
Ablatiivi
yksikätiseltänsä
Monikon ablatiivi
yksikätisiltä
Monikon ablatiivi
yksikätisiltäni
Monikon ablatiivi
yksikätisiltäsi
Monikon ablatiivi
yksikätisiltämme
Monikon ablatiivi
yksikätisiltänne
Monikon ablatiivi
yksikätisiltään
Monikon ablatiivi
yksikätisiltänsä
Allatiivi
yksikätiselle
Allatiivi
yksikätiselleni
Allatiivi
yksikätisellesi
Allatiivi
yksikätisellemme
Allatiivi
yksikätisellenne
Allatiivi
yksikätiselleen
Allatiivi
yksikätisellensä
Monikon allatiivi
yksikätisille
Monikon allatiivi
yksikätisilleni
Monikon allatiivi
yksikätisillesi
Monikon allatiivi
yksikätisillemme
Monikon allatiivi
yksikätisillenne
Monikon allatiivi
yksikätisilleen
Monikon allatiivi
yksikätisillensä
Essiivi
yksikätisenä
Essiivi
yksikätisenäni
Essiivi
yksikätisenäsi
Essiivi
yksikätisenämme
Essiivi
yksikätisenänne
Essiivi
yksikätisenään
Essiivi
yksikätisenänsä
Monikon essiivi
yksikätisinä
Monikon essiivi
yksikätisinäni
Monikon essiivi
yksikätisinäsi
Monikon essiivi
yksikätisinämme
Monikon essiivi
yksikätisinänne
Monikon essiivi
yksikätisinään
Monikon essiivi
yksikätisinänsä
Translatiivi
yksikätiseksi
Translatiivi
yksikätisekseni
Translatiivi
yksikätiseksesi
Translatiivi
yksikätiseksemme
Translatiivi
yksikätiseksenne
Translatiivi
yksikätisekseen
Translatiivi
yksikätiseksensä
Monikon translatiivi
yksikätisiksi
Monikon translatiivi
yksikätisikseni
Monikon translatiivi
yksikätisiksesi
Monikon translatiivi
yksikätisiksemme
Monikon translatiivi
yksikätisiksenne
Monikon translatiivi
yksikätisikseen
Monikon translatiivi
yksikätisiksensä
Monikon instruktiivi
yksikätisin
Abessiivi
yksikätisettä
Abessiivi
yksikätisettäni
Abessiivi
yksikätisettäsi
Abessiivi
yksikätisettämme
Abessiivi
yksikätisettänne
Abessiivi
yksikätisettään
Abessiivi
yksikätisettänsä
Monikon abessiivi
yksikätisittä
Monikon abessiivi
yksikätisittäni
Monikon abessiivi
yksikätisittäsi
Monikon abessiivi
yksikätisittämme
Monikon abessiivi
yksikätisittänne
Monikon abessiivi
yksikätisittään
Monikon abessiivi
yksikätisittänsä
Monikon komitatiivi
yksikätisine
Monikon komitatiivi
yksikätisineni
Monikon komitatiivi
yksikätisinesi
Monikon komitatiivi
yksikätisinemme
Monikon komitatiivi
yksikätisinenne
Monikon komitatiivi
yksikätisineen
Monikon komitatiivi
yksikätisinensä
Komparatiivi
yksikätisempi
Superlatiivi
yksikätisin
Monikon akkusatiivi
yksikätiset
Monikon akkusatiivi
yksikätiseni
Monikon akkusatiivi
yksikätisesi
Monikon akkusatiivi
yksikätisemme
Monikon akkusatiivi
yksikätisenne
Monikon akkusatiivi
yksikätisensä
Akkusatiivi
yksikätiseni
Akkusatiivi
yksikätisesi
Akkusatiivi
yksikätisemme
Akkusatiivi
yksikätisenne
Akkusatiivi
yksikätisensä