| Monikko | tuoksumatarat | Genetiivi | tuoksumataran |
| Monikon genetiivi | tuoksumataroiden | Monikon genetiivi | tuoksumataroitten |
| Monikon genetiivi | tuoksumatarojen | Partitiivi | tuoksumataraa |
| Monikon partitiivi | tuoksumataroita | Monikon partitiivi | tuoksumataroja |
| Inessiivi | tuoksumatarassa | Monikon inessiivi | tuoksumataroissa |
| Elatiivi | tuoksumatarasta | Monikon elatiivi | tuoksumataroista |
| Illatiivi | tuoksumataraan | Monikon illatiivi | tuoksumataroihin |
| Adessiivi | tuoksumataralla | Monikon adessiivi | tuoksumataroilla |
| Ablatiivi | tuoksumataralta | Monikon ablatiivi | tuoksumataroilta |
| Allatiivi | tuoksumataralle | Monikon allatiivi | tuoksumataroille |
| Essiivi | tuoksumatarana | Monikon essiivi | tuoksumataroina |
| Translatiivi | tuoksumataraksi | Monikon translatiivi | tuoksumataroiksi |
| Monikon instruktiivi | tuoksumataroin | Abessiivi | tuoksumataratta |
| Monikon abessiivi | tuoksumataroitta | Monikon akkusatiivi | tuoksumatarat |