Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.biologia, lääketiede
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (biologia) sellainen mikä tai mitä esiintyy ainoastaan jollakin määritellyllä alueella
  2. (lääketiede) sellainen sairaus tai epidemia, joka esiintyy vain rajatulla alueella, paikallinen, paikkakunnallinen
  3. tyypillinen, ominainen jollekin alueelle

Esimerkit

  • Endeeminen kasvi- tai eläinlaji esiintyy vain tietyllä alueella kotoperäisesti.
  • Kylän sairastuvuusluvuissa on endeemisiä piirteitä.
  • Afganistanin endeeminen korruptio

Taivutusmuodot

MonikkoendeemisetMonikkoendeemiseni
MonikkoendeemisesiMonikkoendeemisemme
MonikkoendeemisenneMonikkoendeemisensä
GenetiiviendeemisenGenetiiviendeemiseni
GenetiiviendeemisesiGenetiiviendeemisemme
GenetiiviendeemisenneGenetiiviendeemisensä
Monikon genetiiviendeemistenMonikon genetiiviendeemisien
Monikon genetiiviendeemisteniMonikon genetiiviendeemisieni
Monikon genetiiviendeemistesiMonikon genetiiviendeemisiesi
Monikon genetiiviendeemistemmeMonikon genetiiviendeemisiemme
Monikon genetiiviendeemistenneMonikon genetiiviendeemisienne
Monikon genetiiviendeemistensäMonikon genetiiviendeemisiensä
PartitiiviendeemistäPartitiiviendeemistäni
PartitiiviendeemistäsiPartitiiviendeemistämme
PartitiiviendeemistännePartitiiviendeemistään
PartitiiviendeemistänsäMonikon partitiiviendeemisiä
Monikon partitiiviendeemisiäniMonikon partitiiviendeemisiäsi
Monikon partitiiviendeemisiämmeMonikon partitiiviendeemisiänne
Monikon partitiiviendeemisiäänMonikon partitiiviendeemisiänsä
InessiiviendeemisessäInessiiviendeemisessäni
InessiiviendeemisessäsiInessiiviendeemisessämme
InessiiviendeemisessänneInessiiviendeemisessään
InessiiviendeemisessänsäMonikon inessiiviendeemisissä
Monikon inessiiviendeemisissäniMonikon inessiiviendeemisissäsi
Monikon inessiiviendeemisissämmeMonikon inessiiviendeemisissänne
Monikon inessiiviendeemisissäänMonikon inessiiviendeemisissänsä
ElatiiviendeemisestäElatiiviendeemisestäni
ElatiiviendeemisestäsiElatiiviendeemisestämme
ElatiiviendeemisestänneElatiiviendeemisestään
ElatiiviendeemisestänsäMonikon elatiiviendeemisistä
Monikon elatiiviendeemisistäniMonikon elatiiviendeemisistäsi
Monikon elatiiviendeemisistämmeMonikon elatiiviendeemisistänne
Monikon elatiiviendeemisistäänMonikon elatiiviendeemisistänsä
IllatiiviendeemiseenIllatiiviendeemiseeni
IllatiiviendeemiseesiIllatiiviendeemiseemme
IllatiiviendeemiseenneIllatiiviendeemiseensä
Monikon illatiiviendeemisiinMonikon illatiiviendeemisiini
Monikon illatiiviendeemisiisiMonikon illatiiviendeemisiimme
Monikon illatiiviendeemisiinneMonikon illatiiviendeemisiinsä
AdessiiviendeemiselläAdessiiviendeemiselläni
AdessiiviendeemiselläsiAdessiiviendeemisellämme
AdessiiviendeemisellänneAdessiiviendeemisellään
AdessiiviendeemisellänsäMonikon adessiiviendeemisillä
Monikon adessiiviendeemisilläniMonikon adessiiviendeemisilläsi
Monikon adessiiviendeemisillämmeMonikon adessiiviendeemisillänne
Monikon adessiiviendeemisilläänMonikon adessiiviendeemisillänsä
AblatiiviendeemiseltäAblatiiviendeemiseltäni
AblatiiviendeemiseltäsiAblatiiviendeemiseltämme
AblatiiviendeemiseltänneAblatiiviendeemiseltään
AblatiiviendeemiseltänsäMonikon ablatiiviendeemisiltä
Monikon ablatiiviendeemisiltäniMonikon ablatiiviendeemisiltäsi
Monikon ablatiiviendeemisiltämmeMonikon ablatiiviendeemisiltänne
Monikon ablatiiviendeemisiltäänMonikon ablatiiviendeemisiltänsä
AllatiiviendeemiselleAllatiiviendeemiselleni
AllatiiviendeemisellesiAllatiiviendeemisellemme
AllatiiviendeemisellenneAllatiiviendeemiselleen
AllatiiviendeemisellensäMonikon allatiiviendeemisille
Monikon allatiiviendeemisilleniMonikon allatiiviendeemisillesi
Monikon allatiiviendeemisillemmeMonikon allatiiviendeemisillenne
Monikon allatiiviendeemisilleenMonikon allatiiviendeemisillensä
EssiiviendeemisenäEssiiviendeemisenäni
EssiiviendeemisenäsiEssiiviendeemisenämme
EssiiviendeemisenänneEssiiviendeemisenään
EssiiviendeemisenänsäMonikon essiiviendeemisinä
Monikon essiiviendeemisinäniMonikon essiiviendeemisinäsi
Monikon essiiviendeemisinämmeMonikon essiiviendeemisinänne
Monikon essiiviendeemisinäänMonikon essiiviendeemisinänsä
TranslatiiviendeemiseksiTranslatiiviendeemisekseni
TranslatiiviendeemiseksesiTranslatiiviendeemiseksemme
TranslatiiviendeemiseksenneTranslatiiviendeemisekseen
TranslatiiviendeemiseksensäMonikon translatiiviendeemisiksi
Monikon translatiiviendeemisikseniMonikon translatiiviendeemisiksesi
Monikon translatiiviendeemisiksemmeMonikon translatiiviendeemisiksenne
Monikon translatiiviendeemisikseenMonikon translatiiviendeemisiksensä
Monikon instruktiiviendeemisinAbessiiviendeemisettä
AbessiiviendeemisettäniAbessiiviendeemisettäsi
AbessiiviendeemisettämmeAbessiiviendeemisettänne
AbessiiviendeemisettäänAbessiiviendeemisettänsä
Monikon abessiiviendeemisittäMonikon abessiiviendeemisittäni
Monikon abessiiviendeemisittäsiMonikon abessiiviendeemisittämme
Monikon abessiiviendeemisittänneMonikon abessiiviendeemisittään
Monikon abessiiviendeemisittänsäMonikon komitatiiviendeemisine
Monikon komitatiiviendeemisineniMonikon komitatiiviendeemisinesi
Monikon komitatiiviendeemisinemmeMonikon komitatiiviendeemisinenne
Monikon komitatiiviendeemisineenMonikon komitatiiviendeemisinensä
Monikon akkusatiiviendeemisetMonikon akkusatiiviendeemiseni
Monikon akkusatiiviendeemisesiMonikon akkusatiiviendeemisemme
Monikon akkusatiiviendeemisenneMonikon akkusatiiviendeemisensä
AkkusatiiviendeemiseniAkkusatiiviendeemisesi
AkkusatiiviendeemisemmeAkkusatiiviendeemisenne
Akkusatiiviendeemisensä

Luokat