| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | biologia, lääketiede | ||
| Monikko | endeemiset | Monikko | endeemiseni |
| Monikko | endeemisesi | Monikko | endeemisemme |
| Monikko | endeemisenne | Monikko | endeemisensä |
| Genetiivi | endeemisen | Genetiivi | endeemiseni |
| Genetiivi | endeemisesi | Genetiivi | endeemisemme |
| Genetiivi | endeemisenne | Genetiivi | endeemisensä |
| Monikon genetiivi | endeemisten | Monikon genetiivi | endeemisien |
| Monikon genetiivi | endeemisteni | Monikon genetiivi | endeemisieni |
| Monikon genetiivi | endeemistesi | Monikon genetiivi | endeemisiesi |
| Monikon genetiivi | endeemistemme | Monikon genetiivi | endeemisiemme |
| Monikon genetiivi | endeemistenne | Monikon genetiivi | endeemisienne |
| Monikon genetiivi | endeemistensä | Monikon genetiivi | endeemisiensä |
| Partitiivi | endeemistä | Partitiivi | endeemistäni |
| Partitiivi | endeemistäsi | Partitiivi | endeemistämme |
| Partitiivi | endeemistänne | Partitiivi | endeemistään |
| Partitiivi | endeemistänsä | Monikon partitiivi | endeemisiä |
| Monikon partitiivi | endeemisiäni | Monikon partitiivi | endeemisiäsi |
| Monikon partitiivi | endeemisiämme | Monikon partitiivi | endeemisiänne |
| Monikon partitiivi | endeemisiään | Monikon partitiivi | endeemisiänsä |
| Inessiivi | endeemisessä | Inessiivi | endeemisessäni |
| Inessiivi | endeemisessäsi | Inessiivi | endeemisessämme |
| Inessiivi | endeemisessänne | Inessiivi | endeemisessään |
| Inessiivi | endeemisessänsä | Monikon inessiivi | endeemisissä |
| Monikon inessiivi | endeemisissäni | Monikon inessiivi | endeemisissäsi |
| Monikon inessiivi | endeemisissämme | Monikon inessiivi | endeemisissänne |
| Monikon inessiivi | endeemisissään | Monikon inessiivi | endeemisissänsä |
| Elatiivi | endeemisestä | Elatiivi | endeemisestäni |
| Elatiivi | endeemisestäsi | Elatiivi | endeemisestämme |
| Elatiivi | endeemisestänne | Elatiivi | endeemisestään |
| Elatiivi | endeemisestänsä | Monikon elatiivi | endeemisistä |
| Monikon elatiivi | endeemisistäni | Monikon elatiivi | endeemisistäsi |
| Monikon elatiivi | endeemisistämme | Monikon elatiivi | endeemisistänne |
| Monikon elatiivi | endeemisistään | Monikon elatiivi | endeemisistänsä |
| Illatiivi | endeemiseen | Illatiivi | endeemiseeni |
| Illatiivi | endeemiseesi | Illatiivi | endeemiseemme |
| Illatiivi | endeemiseenne | Illatiivi | endeemiseensä |
| Monikon illatiivi | endeemisiin | Monikon illatiivi | endeemisiini |
| Monikon illatiivi | endeemisiisi | Monikon illatiivi | endeemisiimme |
| Monikon illatiivi | endeemisiinne | Monikon illatiivi | endeemisiinsä |
| Adessiivi | endeemisellä | Adessiivi | endeemiselläni |
| Adessiivi | endeemiselläsi | Adessiivi | endeemisellämme |
| Adessiivi | endeemisellänne | Adessiivi | endeemisellään |
| Adessiivi | endeemisellänsä | Monikon adessiivi | endeemisillä |
| Monikon adessiivi | endeemisilläni | Monikon adessiivi | endeemisilläsi |
| Monikon adessiivi | endeemisillämme | Monikon adessiivi | endeemisillänne |
| Monikon adessiivi | endeemisillään | Monikon adessiivi | endeemisillänsä |
| Ablatiivi | endeemiseltä | Ablatiivi | endeemiseltäni |
| Ablatiivi | endeemiseltäsi | Ablatiivi | endeemiseltämme |
| Ablatiivi | endeemiseltänne | Ablatiivi | endeemiseltään |
| Ablatiivi | endeemiseltänsä | Monikon ablatiivi | endeemisiltä |
| Monikon ablatiivi | endeemisiltäni | Monikon ablatiivi | endeemisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | endeemisiltämme | Monikon ablatiivi | endeemisiltänne |
| Monikon ablatiivi | endeemisiltään | Monikon ablatiivi | endeemisiltänsä |
| Allatiivi | endeemiselle | Allatiivi | endeemiselleni |
| Allatiivi | endeemisellesi | Allatiivi | endeemisellemme |
| Allatiivi | endeemisellenne | Allatiivi | endeemiselleen |
| Allatiivi | endeemisellensä | Monikon allatiivi | endeemisille |
| Monikon allatiivi | endeemisilleni | Monikon allatiivi | endeemisillesi |
| Monikon allatiivi | endeemisillemme | Monikon allatiivi | endeemisillenne |
| Monikon allatiivi | endeemisilleen | Monikon allatiivi | endeemisillensä |
| Essiivi | endeemisenä | Essiivi | endeemisenäni |
| Essiivi | endeemisenäsi | Essiivi | endeemisenämme |
| Essiivi | endeemisenänne | Essiivi | endeemisenään |
| Essiivi | endeemisenänsä | Monikon essiivi | endeemisinä |
| Monikon essiivi | endeemisinäni | Monikon essiivi | endeemisinäsi |
| Monikon essiivi | endeemisinämme | Monikon essiivi | endeemisinänne |
| Monikon essiivi | endeemisinään | Monikon essiivi | endeemisinänsä |
| Translatiivi | endeemiseksi | Translatiivi | endeemisekseni |
| Translatiivi | endeemiseksesi | Translatiivi | endeemiseksemme |
| Translatiivi | endeemiseksenne | Translatiivi | endeemisekseen |
| Translatiivi | endeemiseksensä | Monikon translatiivi | endeemisiksi |
| Monikon translatiivi | endeemisikseni | Monikon translatiivi | endeemisiksesi |
| Monikon translatiivi | endeemisiksemme | Monikon translatiivi | endeemisiksenne |
| Monikon translatiivi | endeemisikseen | Monikon translatiivi | endeemisiksensä |
| Monikon instruktiivi | endeemisin | Abessiivi | endeemisettä |
| Abessiivi | endeemisettäni | Abessiivi | endeemisettäsi |
| Abessiivi | endeemisettämme | Abessiivi | endeemisettänne |
| Abessiivi | endeemisettään | Abessiivi | endeemisettänsä |
| Monikon abessiivi | endeemisittä | Monikon abessiivi | endeemisittäni |
| Monikon abessiivi | endeemisittäsi | Monikon abessiivi | endeemisittämme |
| Monikon abessiivi | endeemisittänne | Monikon abessiivi | endeemisittään |
| Monikon abessiivi | endeemisittänsä | Monikon komitatiivi | endeemisine |
| Monikon komitatiivi | endeemisineni | Monikon komitatiivi | endeemisinesi |
| Monikon komitatiivi | endeemisinemme | Monikon komitatiivi | endeemisinenne |
| Monikon komitatiivi | endeemisineen | Monikon komitatiivi | endeemisinensä |
| Monikon akkusatiivi | endeemiset | Monikon akkusatiivi | endeemiseni |
| Monikon akkusatiivi | endeemisesi | Monikon akkusatiivi | endeemisemme |
| Monikon akkusatiivi | endeemisenne | Monikon akkusatiivi | endeemisensä |
| Akkusatiivi | endeemiseni | Akkusatiivi | endeemisesi |
| Akkusatiivi | endeemisemme | Akkusatiivi | endeemisenne |
| Akkusatiivi | endeemisensä |