Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoeroavaisetMonikkoeroavaiseni
MonikkoeroavaisesiMonikkoeroavaisemme
MonikkoeroavaisenneMonikkoeroavaisensa
GenetiivieroavaisenGenetiivieroavaiseni
GenetiivieroavaisesiGenetiivieroavaisemme
GenetiivieroavaisenneGenetiivieroavaisensa
Monikon genetiivieroavaistenMonikon genetiivieroavaisien
Monikon genetiivieroavaisteniMonikon genetiivieroavaisieni
Monikon genetiivieroavaistesiMonikon genetiivieroavaisiesi
Monikon genetiivieroavaistemmeMonikon genetiivieroavaisiemme
Monikon genetiivieroavaistenneMonikon genetiivieroavaisienne
Monikon genetiivieroavaistensaMonikon genetiivieroavaisiensa
PartitiivieroavaistaPartitiivieroavaistani
PartitiivieroavaistasiPartitiivieroavaistamme
PartitiivieroavaistannePartitiivieroavaistaan
PartitiivieroavaistansaMonikon partitiivieroavaisia
Monikon partitiivieroavaisianiMonikon partitiivieroavaisiasi
Monikon partitiivieroavaisiammeMonikon partitiivieroavaisianne
Monikon partitiivieroavaisiaanMonikon partitiivieroavaisiansa
InessiivieroavaisessaInessiivieroavaisessani
InessiivieroavaisessasiInessiivieroavaisessamme
InessiivieroavaisessanneInessiivieroavaisessaan
InessiivieroavaisessansaMonikon inessiivieroavaisissa
Monikon inessiivieroavaisissaniMonikon inessiivieroavaisissasi
Monikon inessiivieroavaisissammeMonikon inessiivieroavaisissanne
Monikon inessiivieroavaisissaanMonikon inessiivieroavaisissansa
ElatiivieroavaisestaElatiivieroavaisestani
ElatiivieroavaisestasiElatiivieroavaisestamme
ElatiivieroavaisestanneElatiivieroavaisestaan
ElatiivieroavaisestansaMonikon elatiivieroavaisista
Monikon elatiivieroavaisistaniMonikon elatiivieroavaisistasi
Monikon elatiivieroavaisistammeMonikon elatiivieroavaisistanne
Monikon elatiivieroavaisistaanMonikon elatiivieroavaisistansa
IllatiivieroavaiseenIllatiivieroavaiseeni
IllatiivieroavaiseesiIllatiivieroavaiseemme
IllatiivieroavaiseenneIllatiivieroavaiseensa
Monikon illatiivieroavaisiinMonikon illatiivieroavaisiini
Monikon illatiivieroavaisiisiMonikon illatiivieroavaisiimme
Monikon illatiivieroavaisiinneMonikon illatiivieroavaisiinsa
AdessiivieroavaisellaAdessiivieroavaisellani
AdessiivieroavaisellasiAdessiivieroavaisellamme
AdessiivieroavaisellanneAdessiivieroavaisellaan
AdessiivieroavaisellansaMonikon adessiivieroavaisilla
Monikon adessiivieroavaisillaniMonikon adessiivieroavaisillasi
Monikon adessiivieroavaisillammeMonikon adessiivieroavaisillanne
Monikon adessiivieroavaisillaanMonikon adessiivieroavaisillansa
AblatiivieroavaiseltaAblatiivieroavaiseltani
AblatiivieroavaiseltasiAblatiivieroavaiseltamme
AblatiivieroavaiseltanneAblatiivieroavaiseltaan
AblatiivieroavaiseltansaMonikon ablatiivieroavaisilta
Monikon ablatiivieroavaisiltaniMonikon ablatiivieroavaisiltasi
Monikon ablatiivieroavaisiltammeMonikon ablatiivieroavaisiltanne
Monikon ablatiivieroavaisiltaanMonikon ablatiivieroavaisiltansa
AllatiivieroavaiselleAllatiivieroavaiselleni
AllatiivieroavaisellesiAllatiivieroavaisellemme
AllatiivieroavaisellenneAllatiivieroavaiselleen
AllatiivieroavaisellensaMonikon allatiivieroavaisille
Monikon allatiivieroavaisilleniMonikon allatiivieroavaisillesi
Monikon allatiivieroavaisillemmeMonikon allatiivieroavaisillenne
Monikon allatiivieroavaisilleenMonikon allatiivieroavaisillensa
EssiivieroavaisenaEssiivieroavaisenani
EssiivieroavaisenasiEssiivieroavaisenamme
EssiivieroavaisenanneEssiivieroavaisenaan
EssiivieroavaisenansaMonikon essiivieroavaisina
Monikon essiivieroavaisinaniMonikon essiivieroavaisinasi
Monikon essiivieroavaisinammeMonikon essiivieroavaisinanne
Monikon essiivieroavaisinaanMonikon essiivieroavaisinansa
TranslatiivieroavaiseksiTranslatiivieroavaisekseni
TranslatiivieroavaiseksesiTranslatiivieroavaiseksemme
TranslatiivieroavaiseksenneTranslatiivieroavaisekseen
TranslatiivieroavaiseksensaMonikon translatiivieroavaisiksi
Monikon translatiivieroavaisikseniMonikon translatiivieroavaisiksesi
Monikon translatiivieroavaisiksemmeMonikon translatiivieroavaisiksenne
Monikon translatiivieroavaisikseenMonikon translatiivieroavaisiksensa
Monikon instruktiivieroavaisinAbessiivieroavaisetta
AbessiivieroavaisettaniAbessiivieroavaisettasi
AbessiivieroavaisettammeAbessiivieroavaisettanne
AbessiivieroavaisettaanAbessiivieroavaisettansa
Monikon abessiivieroavaisittaMonikon abessiivieroavaisittani
Monikon abessiivieroavaisittasiMonikon abessiivieroavaisittamme
Monikon abessiivieroavaisittanneMonikon abessiivieroavaisittaan
Monikon abessiivieroavaisittansaMonikon komitatiivieroavaisine
Monikon komitatiivieroavaisineniMonikon komitatiivieroavaisinesi
Monikon komitatiivieroavaisinemmeMonikon komitatiivieroavaisinenne
Monikon komitatiivieroavaisineenMonikon komitatiivieroavaisinensa
Monikon akkusatiivieroavaisetMonikon akkusatiivieroavaiseni
Monikon akkusatiivieroavaisesiMonikon akkusatiivieroavaisemme
Monikon akkusatiivieroavaisenneMonikon akkusatiivieroavaisensa
AkkusatiivieroavaiseniAkkusatiivieroavaisesi
AkkusatiivieroavaisemmeAkkusatiivieroavaisenne
Akkusatiivieroavaisensa