| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | eroavaiset | Monikko | eroavaiseni |
| Monikko | eroavaisesi | Monikko | eroavaisemme |
| Monikko | eroavaisenne | Monikko | eroavaisensa |
| Genetiivi | eroavaisen | Genetiivi | eroavaiseni |
| Genetiivi | eroavaisesi | Genetiivi | eroavaisemme |
| Genetiivi | eroavaisenne | Genetiivi | eroavaisensa |
| Monikon genetiivi | eroavaisten | Monikon genetiivi | eroavaisien |
| Monikon genetiivi | eroavaisteni | Monikon genetiivi | eroavaisieni |
| Monikon genetiivi | eroavaistesi | Monikon genetiivi | eroavaisiesi |
| Monikon genetiivi | eroavaistemme | Monikon genetiivi | eroavaisiemme |
| Monikon genetiivi | eroavaistenne | Monikon genetiivi | eroavaisienne |
| Monikon genetiivi | eroavaistensa | Monikon genetiivi | eroavaisiensa |
| Partitiivi | eroavaista | Partitiivi | eroavaistani |
| Partitiivi | eroavaistasi | Partitiivi | eroavaistamme |
| Partitiivi | eroavaistanne | Partitiivi | eroavaistaan |
| Partitiivi | eroavaistansa | Monikon partitiivi | eroavaisia |
| Monikon partitiivi | eroavaisiani | Monikon partitiivi | eroavaisiasi |
| Monikon partitiivi | eroavaisiamme | Monikon partitiivi | eroavaisianne |
| Monikon partitiivi | eroavaisiaan | Monikon partitiivi | eroavaisiansa |
| Inessiivi | eroavaisessa | Inessiivi | eroavaisessani |
| Inessiivi | eroavaisessasi | Inessiivi | eroavaisessamme |
| Inessiivi | eroavaisessanne | Inessiivi | eroavaisessaan |
| Inessiivi | eroavaisessansa | Monikon inessiivi | eroavaisissa |
| Monikon inessiivi | eroavaisissani | Monikon inessiivi | eroavaisissasi |
| Monikon inessiivi | eroavaisissamme | Monikon inessiivi | eroavaisissanne |
| Monikon inessiivi | eroavaisissaan | Monikon inessiivi | eroavaisissansa |
| Elatiivi | eroavaisesta | Elatiivi | eroavaisestani |
| Elatiivi | eroavaisestasi | Elatiivi | eroavaisestamme |
| Elatiivi | eroavaisestanne | Elatiivi | eroavaisestaan |
| Elatiivi | eroavaisestansa | Monikon elatiivi | eroavaisista |
| Monikon elatiivi | eroavaisistani | Monikon elatiivi | eroavaisistasi |
| Monikon elatiivi | eroavaisistamme | Monikon elatiivi | eroavaisistanne |
| Monikon elatiivi | eroavaisistaan | Monikon elatiivi | eroavaisistansa |
| Illatiivi | eroavaiseen | Illatiivi | eroavaiseeni |
| Illatiivi | eroavaiseesi | Illatiivi | eroavaiseemme |
| Illatiivi | eroavaiseenne | Illatiivi | eroavaiseensa |
| Monikon illatiivi | eroavaisiin | Monikon illatiivi | eroavaisiini |
| Monikon illatiivi | eroavaisiisi | Monikon illatiivi | eroavaisiimme |
| Monikon illatiivi | eroavaisiinne | Monikon illatiivi | eroavaisiinsa |
| Adessiivi | eroavaisella | Adessiivi | eroavaisellani |
| Adessiivi | eroavaisellasi | Adessiivi | eroavaisellamme |
| Adessiivi | eroavaisellanne | Adessiivi | eroavaisellaan |
| Adessiivi | eroavaisellansa | Monikon adessiivi | eroavaisilla |
| Monikon adessiivi | eroavaisillani | Monikon adessiivi | eroavaisillasi |
| Monikon adessiivi | eroavaisillamme | Monikon adessiivi | eroavaisillanne |
| Monikon adessiivi | eroavaisillaan | Monikon adessiivi | eroavaisillansa |
| Ablatiivi | eroavaiselta | Ablatiivi | eroavaiseltani |
| Ablatiivi | eroavaiseltasi | Ablatiivi | eroavaiseltamme |
| Ablatiivi | eroavaiseltanne | Ablatiivi | eroavaiseltaan |
| Ablatiivi | eroavaiseltansa | Monikon ablatiivi | eroavaisilta |
| Monikon ablatiivi | eroavaisiltani | Monikon ablatiivi | eroavaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | eroavaisiltamme | Monikon ablatiivi | eroavaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | eroavaisiltaan | Monikon ablatiivi | eroavaisiltansa |
| Allatiivi | eroavaiselle | Allatiivi | eroavaiselleni |
| Allatiivi | eroavaisellesi | Allatiivi | eroavaisellemme |
| Allatiivi | eroavaisellenne | Allatiivi | eroavaiselleen |
| Allatiivi | eroavaisellensa | Monikon allatiivi | eroavaisille |
| Monikon allatiivi | eroavaisilleni | Monikon allatiivi | eroavaisillesi |
| Monikon allatiivi | eroavaisillemme | Monikon allatiivi | eroavaisillenne |
| Monikon allatiivi | eroavaisilleen | Monikon allatiivi | eroavaisillensa |
| Essiivi | eroavaisena | Essiivi | eroavaisenani |
| Essiivi | eroavaisenasi | Essiivi | eroavaisenamme |
| Essiivi | eroavaisenanne | Essiivi | eroavaisenaan |
| Essiivi | eroavaisenansa | Monikon essiivi | eroavaisina |
| Monikon essiivi | eroavaisinani | Monikon essiivi | eroavaisinasi |
| Monikon essiivi | eroavaisinamme | Monikon essiivi | eroavaisinanne |
| Monikon essiivi | eroavaisinaan | Monikon essiivi | eroavaisinansa |
| Translatiivi | eroavaiseksi | Translatiivi | eroavaisekseni |
| Translatiivi | eroavaiseksesi | Translatiivi | eroavaiseksemme |
| Translatiivi | eroavaiseksenne | Translatiivi | eroavaisekseen |
| Translatiivi | eroavaiseksensa | Monikon translatiivi | eroavaisiksi |
| Monikon translatiivi | eroavaisikseni | Monikon translatiivi | eroavaisiksesi |
| Monikon translatiivi | eroavaisiksemme | Monikon translatiivi | eroavaisiksenne |
| Monikon translatiivi | eroavaisikseen | Monikon translatiivi | eroavaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | eroavaisin | Abessiivi | eroavaisetta |
| Abessiivi | eroavaisettani | Abessiivi | eroavaisettasi |
| Abessiivi | eroavaisettamme | Abessiivi | eroavaisettanne |
| Abessiivi | eroavaisettaan | Abessiivi | eroavaisettansa |
| Monikon abessiivi | eroavaisitta | Monikon abessiivi | eroavaisittani |
| Monikon abessiivi | eroavaisittasi | Monikon abessiivi | eroavaisittamme |
| Monikon abessiivi | eroavaisittanne | Monikon abessiivi | eroavaisittaan |
| Monikon abessiivi | eroavaisittansa | Monikon komitatiivi | eroavaisine |
| Monikon komitatiivi | eroavaisineni | Monikon komitatiivi | eroavaisinesi |
| Monikon komitatiivi | eroavaisinemme | Monikon komitatiivi | eroavaisinenne |
| Monikon komitatiivi | eroavaisineen | Monikon komitatiivi | eroavaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | eroavaiset | Monikon akkusatiivi | eroavaiseni |
| Monikon akkusatiivi | eroavaisesi | Monikon akkusatiivi | eroavaisemme |
| Monikon akkusatiivi | eroavaisenne | Monikon akkusatiivi | eroavaisensa |
| Akkusatiivi | eroavaiseni | Akkusatiivi | eroavaisesi |
| Akkusatiivi | eroavaisemme | Akkusatiivi | eroavaisenne |
| Akkusatiivi | eroavaisensa |