| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | malmikentät | Genetiivi | malmikentän |
| Monikon genetiivi | malmikenttien | Partitiivi | malmikenttää |
| Monikon partitiivi | malmikenttiä | Inessiivi | malmikentässä |
| Monikon inessiivi | malmikentissä | Elatiivi | malmikentästä |
| Monikon elatiivi | malmikentistä | Illatiivi | malmikenttään |
| Monikon illatiivi | malmikenttiin | Adessiivi | malmikentällä |
| Monikon adessiivi | malmikentillä | Ablatiivi | malmikentältä |
| Monikon ablatiivi | malmikentiltä | Allatiivi | malmikentälle |
| Monikon allatiivi | malmikentille | Essiivi | malmikenttänä |
| Monikon essiivi | malmikenttinä | Translatiivi | malmikentäksi |
| Monikon translatiivi | malmikentiksi | Monikon instruktiivi | malmikentin |
| Abessiivi | malmikentättä | Monikon abessiivi | malmikentittä |
| Monikon akkusatiivi | malmikentät |