| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | toksoplasmoosit | Genetiivi | toksoplasmoosin |
| Monikon genetiivi | toksoplasmoosien | Partitiivi | toksoplasmoosia |
| Monikon partitiivi | toksoplasmooseja | Inessiivi | toksoplasmoosissa |
| Monikon inessiivi | toksoplasmooseissa | Elatiivi | toksoplasmoosista |
| Monikon elatiivi | toksoplasmooseista | Illatiivi | toksoplasmoosiin |
| Monikon illatiivi | toksoplasmooseihin | Adessiivi | toksoplasmoosilla |
| Monikon adessiivi | toksoplasmooseilla | Ablatiivi | toksoplasmoosilta |
| Monikon ablatiivi | toksoplasmooseilta | Allatiivi | toksoplasmoosille |
| Monikon allatiivi | toksoplasmooseille | Essiivi | toksoplasmoosina |
| Monikon essiivi | toksoplasmooseina | Translatiivi | toksoplasmoosiksi |
| Monikon translatiivi | toksoplasmooseiksi | Monikon instruktiivi | toksoplasmoosein |
| Abessiivi | toksoplasmoositta | Monikon abessiivi | toksoplasmooseitta |
| Monikon akkusatiivi | toksoplasmoosit |