| Käännös | |
|---|---|
| 1. | testarossa {f} |
| Monikko | punatukat | Genetiivi | punatukan |
| Monikon genetiivi | punatukkien | Partitiivi | punatukkaa |
| Monikon partitiivi | punatukkia | Inessiivi | punatukassa |
| Monikon inessiivi | punatukissa | Elatiivi | punatukasta |
| Monikon elatiivi | punatukista | Illatiivi | punatukkaan |
| Monikon illatiivi | punatukkiin | Adessiivi | punatukalla |
| Monikon adessiivi | punatukilla | Ablatiivi | punatukalta |
| Monikon ablatiivi | punatukilta | Allatiivi | punatukalle |
| Monikon allatiivi | punatukille | Essiivi | punatukkana |
| Monikon essiivi | punatukkina | Translatiivi | punatukaksi |
| Monikon translatiivi | punatukiksi | Monikon instruktiivi | punatukin |
| Abessiivi | punatukatta | Monikon abessiivi | punatukitta |
| Monikon akkusatiivi | punatukat |