| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | formaalit kieliopit | Genetiivi | formaalin kieliopin |
| Monikon genetiivi | formaalien kielioppien | Monikon genetiivi | formaaleiden kielioppien |
| Partitiivi | formaalia kielioppia | Monikon partitiivi | formaaleita kielioppeja |
| Monikon partitiivi | formaaleja kielioppeja | Inessiivi | formaalissa kieliopissa |
| Monikon inessiivi | formaaleissa kieliopeissa | Elatiivi | formaalista kieliopista |
| Monikon elatiivi | formaaleista kieliopeista | Illatiivi | formaaliin kielioppiin |
| Monikon illatiivi | formaaleihin kielioppeihin | Adessiivi | formaalilla kieliopilla |
| Monikon adessiivi | formaaleilla kieliopeilla | Ablatiivi | formaalilta kieliopilta |
| Monikon ablatiivi | formaaleilta kieliopeilta | Allatiivi | formaalille kieliopille |
| Monikon allatiivi | formaaleille kieliopeille | Essiivi | formaalina kielioppina |
| Monikon essiivi | formaaleina kielioppeina | Translatiivi | formaaliksi kieliopiksi |
| Monikon translatiivi | formaaleiksi kieliopeiksi | Monikon instruktiivi | formaalein kieliopein |
| Abessiivi | formaalitta kieliopitta | Monikon abessiivi | formaaleitta kieliopeitta |
| Monikon akkusatiivi | formaalit kieliopit |