| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valuvat | Monikko | valuvani |
| Monikko | valuvasi | Monikko | valuvamme |
| Monikko | valuvanne | Monikko | valuvansa |
| Genetiivi | valuvan | Genetiivi | valuvani |
| Genetiivi | valuvasi | Genetiivi | valuvamme |
| Genetiivi | valuvanne | Genetiivi | valuvansa |
| Monikon genetiivi | valuvien | Monikon genetiivi | valuvieni |
| Monikon genetiivi | valuviesi | Monikon genetiivi | valuviemme |
| Monikon genetiivi | valuvienne | Monikon genetiivi | valuviensa |
| Partitiivi | valuvaa | Partitiivi | valuvaani |
| Partitiivi | valuvaasi | Partitiivi | valuvaamme |
| Partitiivi | valuvaanne | Partitiivi | valuvaansa |
| Monikon partitiivi | valuvia | Monikon partitiivi | valuviani |
| Monikon partitiivi | valuviasi | Monikon partitiivi | valuviamme |
| Monikon partitiivi | valuvianne | Monikon partitiivi | valuviaan |
| Monikon partitiivi | valuviansa | Inessiivi | valuvassa |
| Inessiivi | valuvassani | Inessiivi | valuvassasi |
| Inessiivi | valuvassamme | Inessiivi | valuvassanne |
| Inessiivi | valuvassaan | Inessiivi | valuvassansa |
| Monikon inessiivi | valuvissa | Monikon inessiivi | valuvissani |
| Monikon inessiivi | valuvissasi | Monikon inessiivi | valuvissamme |
| Monikon inessiivi | valuvissanne | Monikon inessiivi | valuvissaan |
| Monikon inessiivi | valuvissansa | Elatiivi | valuvasta |
| Elatiivi | valuvastani | Elatiivi | valuvastasi |
| Elatiivi | valuvastamme | Elatiivi | valuvastanne |
| Elatiivi | valuvastaan | Elatiivi | valuvastansa |
| Monikon elatiivi | valuvista | Monikon elatiivi | valuvistani |
| Monikon elatiivi | valuvistasi | Monikon elatiivi | valuvistamme |
| Monikon elatiivi | valuvistanne | Monikon elatiivi | valuvistaan |
| Monikon elatiivi | valuvistansa | Illatiivi | valuvaan |
| Illatiivi | valuvaani | Illatiivi | valuvaasi |
| Illatiivi | valuvaamme | Illatiivi | valuvaanne |
| Illatiivi | valuvaansa | Monikon illatiivi | valuviin |
| Monikon illatiivi | valuviini | Monikon illatiivi | valuviisi |
| Monikon illatiivi | valuviimme | Monikon illatiivi | valuviinne |
| Monikon illatiivi | valuviinsa | Adessiivi | valuvalla |
| Adessiivi | valuvallani | Adessiivi | valuvallasi |
| Adessiivi | valuvallamme | Adessiivi | valuvallanne |
| Adessiivi | valuvallaan | Adessiivi | valuvallansa |
| Monikon adessiivi | valuvilla | Monikon adessiivi | valuvillani |
| Monikon adessiivi | valuvillasi | Monikon adessiivi | valuvillamme |
| Monikon adessiivi | valuvillanne | Monikon adessiivi | valuvillaan |
| Monikon adessiivi | valuvillansa | Ablatiivi | valuvalta |
| Ablatiivi | valuvaltani | Ablatiivi | valuvaltasi |
| Ablatiivi | valuvaltamme | Ablatiivi | valuvaltanne |
| Ablatiivi | valuvaltaan | Ablatiivi | valuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | valuvilta | Monikon ablatiivi | valuviltani |
| Monikon ablatiivi | valuviltasi | Monikon ablatiivi | valuviltamme |
| Monikon ablatiivi | valuviltanne | Monikon ablatiivi | valuviltaan |
| Monikon ablatiivi | valuviltansa | Allatiivi | valuvalle |
| Allatiivi | valuvalleni | Allatiivi | valuvallesi |
| Allatiivi | valuvallemme | Allatiivi | valuvallenne |
| Allatiivi | valuvalleen | Allatiivi | valuvallensa |
| Monikon allatiivi | valuville | Monikon allatiivi | valuvilleni |
| Monikon allatiivi | valuvillesi | Monikon allatiivi | valuvillemme |
| Monikon allatiivi | valuvillenne | Monikon allatiivi | valuvilleen |
| Monikon allatiivi | valuvillensa | Essiivi | valuvana |
| Essiivi | valuvanani | Essiivi | valuvanasi |
| Essiivi | valuvanamme | Essiivi | valuvananne |
| Essiivi | valuvanaan | Essiivi | valuvanansa |
| Monikon essiivi | valuvina | Monikon essiivi | valuvinani |
| Monikon essiivi | valuvinasi | Monikon essiivi | valuvinamme |
| Monikon essiivi | valuvinanne | Monikon essiivi | valuvinaan |
| Monikon essiivi | valuvinansa | Translatiivi | valuvaksi |
| Translatiivi | valuvakseni | Translatiivi | valuvaksesi |
| Translatiivi | valuvaksemme | Translatiivi | valuvaksenne |
| Translatiivi | valuvakseen | Translatiivi | valuvaksensa |
| Monikon translatiivi | valuviksi | Monikon translatiivi | valuvikseni |
| Monikon translatiivi | valuviksesi | Monikon translatiivi | valuviksemme |
| Monikon translatiivi | valuviksenne | Monikon translatiivi | valuvikseen |
| Monikon translatiivi | valuviksensa | Monikon instruktiivi | valuvin |
| Abessiivi | valuvatta | Abessiivi | valuvattani |
| Abessiivi | valuvattasi | Abessiivi | valuvattamme |
| Abessiivi | valuvattanne | Abessiivi | valuvattaan |
| Abessiivi | valuvattansa | Monikon abessiivi | valuvitta |
| Monikon abessiivi | valuvittani | Monikon abessiivi | valuvittasi |
| Monikon abessiivi | valuvittamme | Monikon abessiivi | valuvittanne |
| Monikon abessiivi | valuvittaan | Monikon abessiivi | valuvittansa |
| Monikon komitatiivi | valuvine | Monikon komitatiivi | valuvineni |
| Monikon komitatiivi | valuvinesi | Monikon komitatiivi | valuvinemme |
| Monikon komitatiivi | valuvinenne | Monikon komitatiivi | valuvineen |
| Monikon komitatiivi | valuvinensa | Monikon akkusatiivi | valuvat |
| Monikon akkusatiivi | valuvani | Monikon akkusatiivi | valuvasi |
| Monikon akkusatiivi | valuvamme | Monikon akkusatiivi | valuvanne |
| Monikon akkusatiivi | valuvansa | Akkusatiivi | valuvani |
| Akkusatiivi | valuvasi | Akkusatiivi | valuvamme |
| Akkusatiivi | valuvanne | Akkusatiivi | valuvansa |