| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | kakelplatt |
| Monikko | kaakelilaatat | Genetiivi | kaakelilaatan |
| Monikon genetiivi | kaakelilaattojen | Partitiivi | kaakelilaattaa |
| Monikon partitiivi | kaakelilaattoja | Inessiivi | kaakelilaatassa |
| Monikon inessiivi | kaakelilaatoissa | Elatiivi | kaakelilaatasta |
| Monikon elatiivi | kaakelilaatoista | Illatiivi | kaakelilaattaan |
| Monikon illatiivi | kaakelilaattoihin | Adessiivi | kaakelilaatalla |
| Monikon adessiivi | kaakelilaatoilla | Ablatiivi | kaakelilaatalta |
| Monikon ablatiivi | kaakelilaatoilta | Allatiivi | kaakelilaatalle |
| Monikon allatiivi | kaakelilaatoille | Essiivi | kaakelilaattana |
| Monikon essiivi | kaakelilaattoina | Translatiivi | kaakelilaataksi |
| Monikon translatiivi | kaakelilaatoiksi | Monikon instruktiivi | kaakelilaatoin |
| Abessiivi | kaakelilaatatta | Monikon abessiivi | kaakelilaatoitta |
| Monikon akkusatiivi | kaakelilaatat |