| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hyppyrit | Genetiivi | hyppyrin |
| Monikon genetiivi | hyppyrien | Monikon genetiivi | hyppyreiden |
| Monikon genetiivi | hyppyreitten | Partitiivi | hyppyriä |
| Monikon partitiivi | hyppyreitä | Monikon partitiivi | hyppyrejä |
| Inessiivi | hyppyrissä | Monikon inessiivi | hyppyreissä |
| Elatiivi | hyppyristä | Monikon elatiivi | hyppyreistä |
| Illatiivi | hyppyriin | Monikon illatiivi | hyppyreihin |
| Adessiivi | hyppyrillä | Monikon adessiivi | hyppyreillä |
| Ablatiivi | hyppyriltä | Monikon ablatiivi | hyppyreiltä |
| Allatiivi | hyppyrille | Monikon allatiivi | hyppyreille |
| Essiivi | hyppyrinä | Monikon essiivi | hyppyreinä |
| Translatiivi | hyppyriksi | Monikon translatiivi | hyppyreiksi |
| Monikon instruktiivi | hyppyrein | Abessiivi | hyppyrittä |
| Monikon abessiivi | hyppyreittä | Monikon akkusatiivi | hyppyrit |