Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.
Substantiivit
4.
5.
6.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka on Hongkongista kotoisin tai peräisin

Substantiivi

  1. henkilö, joka on Hongkongista kotoisin, Hongkongin asukas
  2. (arkikieltä) hongkongilainen influenssa

Taivutusmuodot

MonikkohongkongilaisetMonikkohongkongilaiseni
MonikkohongkongilaisesiMonikkohongkongilaisemme
MonikkohongkongilaisenneMonikkohongkongilaisensa
GenetiivihongkongilaisenGenetiivihongkongilaiseni
GenetiivihongkongilaisesiGenetiivihongkongilaisemme
GenetiivihongkongilaisenneGenetiivihongkongilaisensa
Monikon genetiivihongkongilaistenMonikon genetiivihongkongilaisien
Monikon genetiivihongkongilaisteniMonikon genetiivihongkongilaisieni
Monikon genetiivihongkongilaistesiMonikon genetiivihongkongilaisiesi
Monikon genetiivihongkongilaistemmeMonikon genetiivihongkongilaisiemme
Monikon genetiivihongkongilaistenneMonikon genetiivihongkongilaisienne
Monikon genetiivihongkongilaistensaMonikon genetiivihongkongilaisiensa
PartitiivihongkongilaistaPartitiivihongkongilaistani
PartitiivihongkongilaistasiPartitiivihongkongilaistamme
PartitiivihongkongilaistannePartitiivihongkongilaistaan
PartitiivihongkongilaistansaMonikon partitiivihongkongilaisia
Monikon partitiivihongkongilaisianiMonikon partitiivihongkongilaisiasi
Monikon partitiivihongkongilaisiammeMonikon partitiivihongkongilaisianne
Monikon partitiivihongkongilaisiaanMonikon partitiivihongkongilaisiansa
InessiivihongkongilaisessaInessiivihongkongilaisessani
InessiivihongkongilaisessasiInessiivihongkongilaisessamme
InessiivihongkongilaisessanneInessiivihongkongilaisessaan
InessiivihongkongilaisessansaMonikon inessiivihongkongilaisissa
Monikon inessiivihongkongilaisissaniMonikon inessiivihongkongilaisissasi
Monikon inessiivihongkongilaisissammeMonikon inessiivihongkongilaisissanne
Monikon inessiivihongkongilaisissaanMonikon inessiivihongkongilaisissansa
ElatiivihongkongilaisestaElatiivihongkongilaisestani
ElatiivihongkongilaisestasiElatiivihongkongilaisestamme
ElatiivihongkongilaisestanneElatiivihongkongilaisestaan
ElatiivihongkongilaisestansaMonikon elatiivihongkongilaisista
Monikon elatiivihongkongilaisistaniMonikon elatiivihongkongilaisistasi
Monikon elatiivihongkongilaisistammeMonikon elatiivihongkongilaisistanne
Monikon elatiivihongkongilaisistaanMonikon elatiivihongkongilaisistansa
IllatiivihongkongilaiseenIllatiivihongkongilaiseeni
IllatiivihongkongilaiseesiIllatiivihongkongilaiseemme
IllatiivihongkongilaiseenneIllatiivihongkongilaiseensa
Monikon illatiivihongkongilaisiinMonikon illatiivihongkongilaisiini
Monikon illatiivihongkongilaisiisiMonikon illatiivihongkongilaisiimme
Monikon illatiivihongkongilaisiinneMonikon illatiivihongkongilaisiinsa
AdessiivihongkongilaisellaAdessiivihongkongilaisellani
AdessiivihongkongilaisellasiAdessiivihongkongilaisellamme
AdessiivihongkongilaisellanneAdessiivihongkongilaisellaan
AdessiivihongkongilaisellansaMonikon adessiivihongkongilaisilla
Monikon adessiivihongkongilaisillaniMonikon adessiivihongkongilaisillasi
Monikon adessiivihongkongilaisillammeMonikon adessiivihongkongilaisillanne
Monikon adessiivihongkongilaisillaanMonikon adessiivihongkongilaisillansa
AblatiivihongkongilaiseltaAblatiivihongkongilaiseltani
AblatiivihongkongilaiseltasiAblatiivihongkongilaiseltamme
AblatiivihongkongilaiseltanneAblatiivihongkongilaiseltaan
AblatiivihongkongilaiseltansaMonikon ablatiivihongkongilaisilta
Monikon ablatiivihongkongilaisiltaniMonikon ablatiivihongkongilaisiltasi
Monikon ablatiivihongkongilaisiltammeMonikon ablatiivihongkongilaisiltanne
Monikon ablatiivihongkongilaisiltaanMonikon ablatiivihongkongilaisiltansa
AllatiivihongkongilaiselleAllatiivihongkongilaiselleni
AllatiivihongkongilaisellesiAllatiivihongkongilaisellemme
AllatiivihongkongilaisellenneAllatiivihongkongilaiselleen
AllatiivihongkongilaisellensaMonikon allatiivihongkongilaisille
Monikon allatiivihongkongilaisilleniMonikon allatiivihongkongilaisillesi
Monikon allatiivihongkongilaisillemmeMonikon allatiivihongkongilaisillenne
Monikon allatiivihongkongilaisilleenMonikon allatiivihongkongilaisillensa
EssiivihongkongilaisenaEssiivihongkongilaisenani
EssiivihongkongilaisenasiEssiivihongkongilaisenamme
EssiivihongkongilaisenanneEssiivihongkongilaisenaan
EssiivihongkongilaisenansaMonikon essiivihongkongilaisina
Monikon essiivihongkongilaisinaniMonikon essiivihongkongilaisinasi
Monikon essiivihongkongilaisinammeMonikon essiivihongkongilaisinanne
Monikon essiivihongkongilaisinaanMonikon essiivihongkongilaisinansa
TranslatiivihongkongilaiseksiTranslatiivihongkongilaisekseni
TranslatiivihongkongilaiseksesiTranslatiivihongkongilaiseksemme
TranslatiivihongkongilaiseksenneTranslatiivihongkongilaisekseen
TranslatiivihongkongilaiseksensaMonikon translatiivihongkongilaisiksi
Monikon translatiivihongkongilaisikseniMonikon translatiivihongkongilaisiksesi
Monikon translatiivihongkongilaisiksemmeMonikon translatiivihongkongilaisiksenne
Monikon translatiivihongkongilaisikseenMonikon translatiivihongkongilaisiksensa
Monikon instruktiivihongkongilaisinAbessiivihongkongilaisetta
AbessiivihongkongilaisettaniAbessiivihongkongilaisettasi
AbessiivihongkongilaisettammeAbessiivihongkongilaisettanne
AbessiivihongkongilaisettaanAbessiivihongkongilaisettansa
Monikon abessiivihongkongilaisittaMonikon abessiivihongkongilaisittani
Monikon abessiivihongkongilaisittasiMonikon abessiivihongkongilaisittamme
Monikon abessiivihongkongilaisittanneMonikon abessiivihongkongilaisittaan
Monikon abessiivihongkongilaisittansaMonikon komitatiivihongkongilaisine
Monikon komitatiivihongkongilaisineniMonikon komitatiivihongkongilaisinesi
Monikon komitatiivihongkongilaisinemmeMonikon komitatiivihongkongilaisinenne
Monikon komitatiivihongkongilaisineenMonikon komitatiivihongkongilaisinensa
KomparatiivihongkongilaisempiSuperlatiivihongkongilaisin
Monikon akkusatiivihongkongilaisetMonikon akkusatiivihongkongilaiseni
Monikon akkusatiivihongkongilaisesiMonikon akkusatiivihongkongilaisemme
Monikon akkusatiivihongkongilaisenneMonikon akkusatiivihongkongilaisensa
AkkusatiivihongkongilaiseniAkkusatiivihongkongilaisesi
AkkusatiivihongkongilaisemmeAkkusatiivihongkongilaisenne
Akkusatiivihongkongilaisensa